A B12-vitamin egy létfontosságú vitamin az idegrendszernek és a test minden sejtjének.
Nagyon sok mindent befolyásol a hangulattól kezdve az emésztésig.
Jó ha te is tisztában vagy az alacsony B-12 vitamin szint okával.
A B12-vitamin egyik természetes forrása a hús, ezért ha valaki nem eszik semmiféle állati eredetű ételt, akkor valamennyi idő után hiány lép fel és szedni kellesz B12-vitamint kapszula formában. A hiány sápadtságot és gyengeséget is okozhat.
Először is a jeleit is érdemes tudni.
A leggyakoribb tünete a krónikus fáradtság. Ilyenkor kevesebb vörösvérsejt termelődik és emiatt kevesebb oxigén jut a létfontosságú szervekhez. Ez az oxigénhiány kihat az idegekre és az idegsejtekre is. Van akinél előfordul a zsibbadás, vagy erőteljes bizsergés a végtagoknál.
Romlik a rövid távú memória de ilyenkor nem szabad rögtön Alzheimer-kórra gondolni. Gyakori lehet, hogy csak B12-vitamin hiány áll a probléma mögött. Ilyenkor érdemes először csak az étrenden változtatni és táplálék-kiegészítőket szedni.
Ahogy öregszik az ember, egyre kevésbé képes az ételekből felvenni a B12-vitamint.
50 éves kor fölött nagy az esély rá, hogy fellép a hiánya és egyáltalán nem veszed észre a tüneteit sem. Olyan tünetek mint a memória gyengülése és az erőnlét is csökkenhet. Ebben a korban már érdemes tabletta formájában szedni ezt a vitamint.
Azok akik minden este fogyasztanak alkoholt a vacsorához vagy lefekvés előtt isznak egy pohárral, azoknak sokkal nagyobb lesz az esélyük a B12-vitamin hiányra. A májnak nagy szerepe van a B12-vitamin tárolásában. Egyáltalán nem ajánlott alkoholt inni vagy pedig az elfogyasztása után be kell venni egy B12- tablettát.
A gyomorprobléma és persze azok a gyógyszerek amiket rá szedsz, meggátolják a B12-vitaminnak a felszívódását.
Fontos, hogy akik refluxal küzdenek és gyógyszert szednek rá azoknak kell B12-vitamint szedni.
A vércukor problémák és az autoimmun betegségek azzal járnak, hogy a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani az ételekkel bejuttatott B12-vitamint.