Most megismerheted a bokasüllyedés jeleit, melyekre érdemes odafigyelni!
Időben észre kell venni ha a gyerek lúdtalpas lesz, mivel ilyenkor még kezelhető. A bokasüllyedés vagy más néven a lúdtalp szinte akármelyik életkorban kialakulhat ám általában gyerekkorban szokott kialakulni.
Ha az ember megismeri a kialakulásának az okait, akkor ugye sokkal nagyobb az esély arra, hogy megelőzheti.
Nézzük is melyek ezek a jelek amelyek lúdtalpra utalnak:
- Egymás felé borulnak a belső bokák
- A vizes lábnyom telitalpas
- Ha hátulról nézi az ember, akkor a sarkak befelé fordulnak
- Sportolás közbeni fájdalom
- A bokaízület mozgatása közben fájdalom léphet fel.
A következők lehetnek az okok:
Bokasérülés: Baleset, sportolás közbeni rándulás, ficam vagy törés is okozhatja a bokasüllyedést. Az ilyen sérülések általában károsítják a boka szalagjait és az izmokat, amelyek felelősek a boka stabilitásáért.
Bokasérülés utáni gyengeség: Még akkor is, ha a bokasérülés már gyógyult, az izmok gyengesége és az instabilitás hosszú távon fennmaradhat. Ez hajlamosabbá teheti a bokát az ismételt sérülésekre és a süllyedésre.
Lábfelépítési problémák: Egyes emberek anatómiailag hajlamosabbak a bokasüllyedésre. Például az alacsony ívbütyökkel rendelkezők, az ízületek lazasága vagy a láb deformitásai (pl. lapos láb) növelhetik a bokasüllyedés kockázatát.
Izomzavarok és egyensúlyhiány: Az izomzavarok, például a gyenge lábizmok, valamint az egyensúlyhiány és a koordináció hiánya szintén hozzájárulhatnak a bokasüllyedéshez.
Időskor: Az öregedés és az inaktivitás során az izmok általában gyengülnek, ami instabilitást és bokasüllyedést okozhat.
Milyen tünetei vannak a bokasüllyedésnek?
Lapos talp: A láb belső ívének elvesztése miatt a talp lelapul, és úgy tűnhet, mintha nem rendelkezne belső ívvel.
Fájdalom: A bokasüllyedés fájdalommal járhat a láb és a boka területén. A fájdalom általában a sarkantyúcsont és a belső boka felé sugárzik.
Instabilitás: A bokasüllyedés tünetei között az instabilitás mindenképp megemlítendő. Az ízületi rendszer megbomlik, ami instabilitást okozhat. Ez csökkentheti a járás stabilitását és egyensúlyát.
Gyengeség: A láb és a boka izmai nehezebben tudják megfelelően támogatni és vezérelni a lábközépcsontokat, ami gyengeségérzést eredményezhet.
Gyaloglás változása: Az érintett személy gyaloglási mintája megváltozhat.
Lábujj deformitások: A láb ívének lelapulása hatással lehet a lábujjak pozíciójára is, ami deformitásokat eredményezhet, például a hüvelykujj deformitását.
Boka duzzanata: Az instabilitás és az ízületi terhelés változásai miatt a boka területén duzzanat jelentkezhet.
Fáradtság: A láb és boka területén fellépő fokozott stressz és a megváltozott biomechanika miatt a láb gyorsabban elfáradhat.
Kisgyerekeknél általában akkor alakul ki ha a kisgyerek túl hamar áll lábra.
Nem szabad siettetni a szülőknek a folyamatot, ugyanis a mozgás fejlődése érdekében nekik még fontosabb a mászás. Nagyobb iskolás gyerekeknél a hirtelen történő növekedés is okozhat bokasüllyedést. A gerinc egyensúlya megváltozik ezzel pedig nem tud a láb mit kezdeni. Kamaszkorban is gyakran kialakulhat akár egy sporttól vagy tánctól is. A kezelésére egy ortopéd orvos tud nagyon tanácsokat adni. Ajánlott a lúdtalpbetét használata és ajánlott rendszeresen tornázni. Akár már napi 15 perc torna is sokat segíthet. Nagyon hatásos még a kavicson sétálás is. Nagyon jó gyakorlat lehet még a ceruza felvétele a földről lábujjal.
Bokasüllyedés esetén ajánljuk még a Gyógyfüves Mesterbalzsamot is ami hatásosan csillapíthatja a lúdtalp okozta fájdalmakat ugyanis 12 gyógynövényt tartalmaz. Semmiféle mesterséges összetevő és vegyszer nem található benne. Próbáld ki te is!
A bokasüllyedés kezelése, avagy milyen módszerek segíthetnek?
A gyulladt bokasüllyedés kezelése az állapot súlyosságától, a tünetektől és az egyéni körülményektől függ. Fontos, hogy az orvos vagy szakértő véleményét kikérjük, mielőtt bármilyen kezelési módot megpróbálunk.
Lábtartás- és izomerősítő gyakorlatok: Az izomerősítő és lábtartásjavító gyakorlatok célja az alsó végtag izmainak megerősítése és az ízületek stabilitásának növelése. Az izomzat erősítése hozzájárulhat a láb belső ívének támogatásához.
Ortopéd cipők és talpbetétek: Az ortopéd cipők és talpbetétek segíthetnek az ízületek és az ívek helyes pozíciójának megtartásában. Ezek a speciális cipők és betétek támogathatják a láb ívét és javíthatják a járást.
Fizioterápia: Fizioterápia során szakember irányítása mellett végezhetsz olyan gyakorlatokat és terápiás módszereket, amelyek célja az izomerősítés, az ízületek mozgástartományának növelése és az egyensúly javítása.
Szálerősítő pózok: Olyan gyakorlatok, mint a lábujjtartás vagy a lábujjhegyeken járás, segíthetnek a láb izmainak erősítésében és a láb belső ívének támogatásában.
Orvosi segédeszközök: Néha a bokasüllyedés kezelésére speciális sarokemelőket lehet használni, amelyek javíthatják a láb ívének helyzetét és az ízületek stabilitását.
Gyulladáscsökkentő kezelések: Amennyiben a bokasüllyedés okozta fájdalom és duzzanat is problémát okoz, gyulladáscsökkentő gyógyszerek vagy terápiák (pl. hideg- vagy hőterápia) alkalmazása segíthet a tünetek enyhítésében.
Bokasüllyedés képekkel ábrázolva