Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A csontritkulás okai

2023. 04. 21. 12:03:48 hillvital.hu
Cikkek a témában
 

Csontritkulás, más néven oszteoporózis, az a betegség, amely során a csontok gyengékké és veszélyesen törékennyé válnak.

 

Ennek következményeként nő az esések és sérülések utáni csonttörések kockázata.

 

A csontritkulás többféle okra vezethető vissza, melyek között megemlíthetőek genetikai, életmódbeli és hormonális tényezők.

 

Életkor: Az életkor előrehaladtával nő a csontritkulás kockázata. Az idősebbeknek kevesebb kalciumot képesek felszívni a táplálékból, és a csontok természetes úton is veszítenek sűrűségükből, ami csontritkuláshoz vezethet.

 

Nem: A nők hajlamosabbak a csontritkulásra, különösen a menopauza időszakában, amikor a petefészkek termelődése csökken, és a szervezet ösztrogén hormon szintje lecsökken. Az ösztrogén fontos szerepet játszik a csontok sűrűségének fenntartásában.

 

Genetika: A családi anamnézis is szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában. Ha a családban előfordult csontritkulás, akkor nagyobb az esélye annak, hogy valaki is megbetegszik.

 

Életmód: Bizonyos életmódbeli tényezők is növelhetik a csontritkulás kockázatát. Például a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a fizikai inaktivitás negatív hatással lehetnek a csontok egészségére.

 

Táplálkozás: A kalcium és a D-vitamin hiánya hozzájárulhat a csontritkulás kialakulásához. A kalcium az egyik fő építőköve a csontoknak, és a D-vitamin segít a kalcium felszívódásában. Ha nem fogyasztunk elegendő kalciumot vagy D-vitamint, akkor nőhet a csontritkulás kockázata.

 

Egészségi állapotok: Bizonyos egészségi állapotok is hozzájárulhatnak a csontritkulás kialakulásához. Ilyen például a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis), reumás ízületi gyulladás, cukorbetegség, krónikus vesebetegség, valamint emésztőrendszeri betegségek, mint például a cöliáka.

 

Gyógyszerek: Egyes típusú gyógyszerek is növelhetik a csontritkulás kockázatát. Például hosszú távú kortikoszteroid (szteroid) használat, amelyet gyulladáscsökkentőként írnak fel számos krónikus betegség, például asztma, rheumatoid arthritis vagy lupus kezelésére, csökkentheti a csontsűrűséget és fokozhatja a csontritkulás kockázatát.

 

Szexuális hormonok: Az alacsony ösztrogénszint, amely az előmenopauza és a menopauza időszakában jelentkezik. Illetve az alacsony tesztoszteronszint a férfiaknál szintén hozzájárulhat a csontritkulás kockázatának növekedéséhez.

 

Mozgáshiány: A fizikai inaktivitás, azaz a mozgásszegény életmód szintén kockázati tényező lehet a csontritkulás kialakulásában. A rendszeres fizikai aktivitás, különösen a terheléses, súlyhordozó gyakorlatok, mint a séta, futás, súlyemelés, pozitív hatással lehetnek a csontsűrűségre és a csont egészségére.

Reggeli hátfájdalom

Tartalomhoz tartozó címkék: csontritkulás csontritkulás okai