A csontritkulásról
A csontritkulás sajnos egyre elterjedtebb betegség.
Világszerte több mint 100 millió embert érint a csontritkulás. Magyarországon úgy a lakosság 7-10%-át érinti. Ahogy kitolódik az átlagéletkor, úgy nő az érintettek száma is. A nőknél négyszer gyakoribb a csontritkulás előfordulása mint a férfiaknál. A változókorban szinte minden harmadik nő szenved ebben a betegségben de az időskorúaknál is előfordul sokszor.
Azért veszélyes, mert ha a ritkulás eléri a törésre hajlamosító mértéket, akkor bármikor könnyen eltörhet a csont.
Megfelelő életmóddal, étrenddel megelőzhető, vagy legalább is lassítható a folyamat. Ha érdekel a téma, érdemes tovább olvasni a cikkünket.
Az emberi csontozat az egyes életkorokban változik. Kb. 30 éves korig tart a csúcs- csonttömeg kialakulása, ettől kezdve évente némi csökkenést mutat.
A nőknél a jelentős csonttömegvesztés sajnos sokkal hamarabb következik be (többnyire a változókorban). A férfiaknál ez akár 10-15 évvel később indul meg.
Már fiatalkorban oda kellene figyelni a csontok védelmére, és maximális mennyiségű és minőségű csúcs-testtömeget kellene kialakítani. Ez azért fontos, hogy a későbbi csontvesztés minél magasabb értékről induljon. Előfordulhat fiatalkorban is csontritkulás, de ezt leginkább valamilyen belgyógyászati betegség okozza: pl. pajzsmirigy-betegségek. De bizonyos gyógyszerek, szteroidok tartós szedése is hajlamosíthat a betegségre. A legveszélyesebb az időskorban bekövetkezett combnyaktörés, amelyből a betegek kb. egyharmada nem rehabilitálható.
A betegség tünetei: a csontritkulás egy alattomos betegség, ugyanis eleinte nem ad egyértelmű jeleket. Hosszú évek múlva jön elő a hátfájás, a derékfájdalom. Ma már modern műszerekkel könnyen mérhető a csontsűrűség.
Legközelebb arról lesz szó, hogy hogyan lehet megelőzni ezt a betegséget, mit is kell tenni a megelőzés érdekében már fiatalkorban.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
