A magas vérnyomás és a dohányzás mellett a magas koleszterinszint is a szívbetegség egyik fő kockázati tényezője, azonban a koleszterin lehet jó és rossz is.
A koleszterin emberi és állati sejtekben is megtalálható.
A koleszterinszintnek 2 fő típusa van a nagy sűrűségű lipprotein tartalmú (HDL) vagyis a „jó” koleszterin és az alacsony sűrűségű lipoprotein tartalmú (LDL) vagyis a „rossz” koleszterin. A testnek szüksége van a koleszterinre, ám nyilván a túl magas már veszélyes.
Ha sok az LDL- koleszterin a vérben, akkor a felesleg lerakódik az erek falán, szűkíti az erekben a vér útját, segít csökkenteni a véráramlást, ezzel pedig növeled a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, ez pedig akár szívrohamhoz vagy stroke-hoz is vezethet. Ha növeled a HDL-t vagyis a jó koleszterinszintet, akkor párhuzamosan csökkenni fog a szervezetben az LDL és így csökken a szív- és az érrendszeri betegség kockázata is.
Nézzük is, hogy melyek a magas LDL koleszterinszint okai:
Telített zsírban gazdag étrend: A húsok, a belsőségek, a tejtermékek valamint a tojássárgája is jelentősen megnöveli a koleszterinszintet.
A mozgásszegény életmód: Ha nem mozogsz, akkor az könnyedén súlygyarapodáshoz vezethet, ez pedig összefügg a magas koleszterinszinttel.
Elhízás: A túlsúlyos emberek gyakran küzdenek magas koleszterinszinttel.
Dohányzás: A cigarettában megtalálható anyagok károsítják az érfalakat, csökkentik a HDL koleszterinszintet.
Betegségek: Néhány betegséggel együtt jár a magas koleszterinszint pl: a cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés, vese és májprobléma, alkoholizmus.
Hogyan csökkentheted az LDL-t?
- mozogj rendszeresen
- törekedj az egészséges testsúlyra
- Mondj le a dohányzásról!
- Szedj B3-vitamint!
- Kerüld a telített zsírsavakban gazdag ételeket