Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A karácsony eredete

A karácsony egy nagy jelentőséggel bíró téli ünnep, mely különböző nyelveken más-más nevet kapott. A magyar Karácsony szó a bolgár kracsun és a szláv korcun (melynek jelentése átlépő) szavából került a magyarba. Magyarországon a 13. század óta használják az ünnep megnevezésére.

A Karácsony vallási eredete

Körülbelül kétezer évvel ezelőtt Izráel egyik városában, Názáretben élt egy Mária nevezetű nő. Egyik éjjel megjelent előtte Gábriel arkangyal és tudtára adta, hogy hamarosan gyermeke fog születni, aki Isten fia lesz. Bár Mária megijedt, mert nem értette milyen tervei vannak vele Istennek, de az angyal megnyugtatta, hogy ennek így kell lennie.

Ezt követően Máriát nemsokára feleségül vette József. A családnak el kellett hagynia Názáretet ezért a Jeruzsálemhez közeli Betlehembe mentek. Amikor megérkeztek sehol sem találtak maguknak helyet és mivel Mária érezte, hogy közeleg a szülés ideje egy istállóba húzódtak be. Itt született meg a kis Jézus, akit jászolba fektettek.

A közeli mezőn lévő pásztorokat egy angyal értesítette Jézus születéséről. A pásztorok elindultak, hogy megcsodálják a kisfiút.

Eközben három bölcs is útnak indult. Számukra a betlehemi csillag jelezte az Úr Jézus születését és azt a helyet ahol megtalálhatják az újszülöttet.

A pásztorok a bölcsekkel együtt rátaláltak a szent családra, térdre borultak előttük és ajándékkal halmozták el őket.

Ezt követően a negyedik században nyilvánították ünneppé Jézus születését. A keleti egyházban január 6-án, míg a nyugatiban december 25-én terjedt el ez az ünnep. Ez a mai napig igaz, hiszen a katolikusok és a protestánsok december 25-én, míg az ortodoxok január 6-án ünnepelnek.

A karácsony eredete