Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Karalábé: Az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen része

2024. 04. 08. 14:42:00 Hillvital

Ismerjük meg részletesen a karalábét és annak felhasználását!
 

A karalábé keresztesvirágúak vagy káposztafélék családjának tagja. Latin nevének első része némileg zavarba ejthet, hiszen nem különbözik a brokkoliétól. A botanikusok ugyanis egyetlen faj változatainak tartják e növényeket, s tulajdonságaikban is rendkívül hasonlóak egymáshoz, hiába néznek ki nagyon másképp. 
 

Vannak még a karalábén kívül zöldségek amelyek nagyszerű élettani hatásokkal rendelkeznek!
 

 

Miért jó?

Hámozva nyersen és főve egyaránt fogyasztható, nagy víztartalmú (92%), sovány, minimális zsírt és fehérjét (2%) tartalmazó, csekély energiatartalmú táplálék. Mindössze 24 kcal, 102 kJ van 100 grammban. Levelei tulajdonképpen gazdagabbak tápanyagban. Háromszor annyi vitamin és sok karotinoid vegyület van bennük. Ebből egyelőre főképp a háztáji kertek állatai, például a nyulak profitálnak.
 

Növényi rosttartalma (1,4 g) karbantartja a bélműködést. Fontos ásványi anyaga a szelén, a kálium (380 mg), kalcium (68 mg), magnézium (43 mg), réz és némi vas, továbbá a kén, foszfor és klór. A karalábé vitamin tartalma a következő: E-, B1- és B6-vitamin, a folsav, pantoténsav és C-vitamin, melyből 63 mg van 100 grammban. Teljesen hiányzik belőle a D- és B12-vitamin.
 

A karalábé nagyszerű hatásai

A karalábé magas rosttartalommal rendelkezik, aminek köszönhetően nagyon jól alkalmazható székrekedéses panaszok esetén. Bár fogyasztását követően sokan tapasztalhatnak puffadásos panaszokat, ez annak köszönhető, hogy magas rosttartalommal rendelkezik, amely az érzékenyebbeknél görcsöket, puffadást válthat ki. A benne található kálium nagyon jó hatással van a vérkeringésre. Ezen kívül azonban segíthet normalizálni a vérnyomást, javíthatja a sejtek oxigénellátását, valamint hozzájárul az izmok és az idegek megfelelő működéséhez is. A karalábé rendszeres fogyasztásával csökkenthető a szív és árrendszeri panaszok rizikója.

 

A karalábé hatása a májra

A karalábé rendkívül tápláló zöldség, és számos pozitív hatással lehet az egészségre, beleértve a máj egészségét is. Néhány lehetséges hatását a májra a következőképpen lehet összefoglalni:

 

Méregtelenítés: A karalábéban található antioxidánsok, például a glutation és a C-vitamin támogatják a máj méregtelenítő folyamatait. Ezek az anyagok segíthetnek a májban felhalmozódott toxinok és káros anyagok eltávolításában, így hozzájárulnak a máj egészségéhez.

 

Gyulladáscsökkentés: A karalábéban található fitonutriensek és rostok segíthetnek csökkenteni a szervezetben lévő gyulladást. Ezáltal csökkenthetik a májgyulladás kockázatát és támogathatják annak egészséges működését.

 

Rosttartalom: A karalábé rostokban gazdag, ami segíthet a megfelelő emésztésben és az egészséges székletképződésben. Az egészséges emésztőrendszer fontos a máj egészségének fenntartásában, mivel segíthet az emésztési folyamatok hatékonyabbá tételében és a toxinok eltávolításában.

 

Vitaminok és ásványi anyagok: A karalábé számos fontos tápanyagot tartalmaz, például A-, C- és K-vitamint, valamint káliumot és kalciumot. Ezek a tápanyagok létfontosságúak a máj megfelelő működéséhez és regenerációjához.

 

Hogyan fogyasszuk?
 

A karalábé nyersen történő fogyasztása a legjobb, abban a tekintetben, hogy a nyers karalábé hatásai a főzés, illetve különböző eljárások nélkül megmarad. Ennek oka, hogy a legtöbb vitamin, és ásványi anyag 40 fok felett megszűnik. Ha nyersen szeretnénk fogyasztani, akkor javasolt saláta, turmix vagy smoothie formájában fogyasztani.

 

Főzeléknek, levesnek - a húslevesbe mindig főzzünk legalább egy fél karalábét! -, rakott és töltött egytálételeknek egyaránt finom összetevője. Az ínyencek tölthetik lazaccal. Egyszerűen kirántva is ízletes.

Sárgarépához és zellerhez hasonlóan nyersen reszelve vagy főzve, felkockázva is alkotója lehet különböző salátáknak vagy tejföllel, metélőhagymával és fokhagymával fűszerezett kenyérre való krémeknek. Citrommal, hagymával és joghurttal pikáns előétel készíthető belőle. Természetesen csak a friss, még nem fás karalábé használható ilyen célra, de a kicsit öregecskét is nyugodtan belefőzhetjük a levesbe íznek, csak tálalás előtt dobjuk ki.

 

A fűszerek közül jól harmonizál vele a borsikafű, boróka, kapor, petrezselyem és a pimpó.
 

Sajnos leveleit egyszerűen kidobjuk, elherdáljuk, pedig háromszor annyi vitaminjával a zsenge levelek hasznos alkotórészei lehetnének zöld salátáknak. A gumók a piacon sokszor eleve megkopasztva várják vásárlóikat, de ha saját termést fogyaszthatunk, gondoljunk az értékes levelekre.

 

A karalábé egy egészséges és tápláló zöldség, amely a legtöbb ember számára biztonságosan fogyasztható, azonban lehetnek negatív hatásai.

 

A karalábé káros hatásai

 

Allergia vagy érzékenység: Bár ritka de előfordulhat, hogy valakinek allergiás reakció vagy érzékenység jelentkezik a karalábé fogyasztása során. Ha kellemetlen tünetek jelentkeznek, mint például viszketés, duzzanat vagy bőrkiütések, érdemes konzultálni orvosoddal.

 

Magas rosttartalom: Bár a rost egészséges és fontos része az étrendnek, a túlzott mennyiségű rost fogyasztása néhány embernek emésztési problémákat okozhat, például puffadást vagy hasmenést. Ha hajlamos vagy ilyen problémákra, mérsékelten fogyaszd a karalábét vagy egyéb rostban gazdag ételeket.

 

Oxalát tartalom: A karalábéban oxalátok találhatók, amelyek vesekövek kialakulásához járulhatnak hozzá azoknál az embereknél, akik hajlamosak erre. Ha ilyen problémád van, érdemes az oxalát tartalmú ételek fogyasztását korlátozni.

 

Karalábé: Az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen része