Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A lilahagyma nagyszerű gyógyhatásai

2024. 04. 16. 09:18:00 Hillvital

A lilahagyma gyógyhatásai mellett nagyon jó forrása az A-, B1-, B2-, C- és K-vitaminnak.
 


Miért jó a lilahagyma?

A lilahagyma egy igazi C-vitamin bomba. Ennek oka, hogy a lilahagyma vitamintartalma közül magasan kiemelkedik a C-vitamin, valamint a B-vitamin tartalma is igen magas. Megfázás esetén, a lilahagyma illóolaj jól tisztítja az orrot. A lilahagyma azon kívül, hogy csökkenti a vércukorszintet, vízhajtó hatásáról is ismert.

 

Emellett egy másik fontos vegyület, az orotsav, biztos forrásaként is tekinthetünk rá. Ennek a vegyületnek a leglényegesebb tulajdonsága, hogy segíti mind a májat és a szervezetet is a méregtelenítésben.

 

Ezek az antioxidánsok segítenek megakadályozni a zsírsavak oxidációját, valamint semlegesítik a szabad gyököket, meggátolja a rák terjedését és növekedését, valamint a gyulladások kialakulását is gátolja.
 

Mire jó a lilahagyma?

Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy a lilahagyma mire jó? Most erre a kérdésre fogunk választ adni. A lilahagyma kiváló forrása a krómnak, ami csökkenti a vércukorszintetA krómhiány hosszú távon szív- és cukorbetegséghez vezethet. Ezek a létfontosságú ásványi anyagok és antioxidánsok a hagyma külső részében találhatók meg leginkább, ezért nem érdemes leszedni. Ha te is vízvisszatartással küzdesz, akkor érdemes a vízhajtó pirulák helyett a természetes megoldást választani vagyis a lilahagymát. A lilahagyma hatása közé tartozik ugyanis, hogy vízhajtó hatással rendelkezik. Tegyél a salátákba vagy egyéb ételeidbe. A lilahagymában olyan vegyületek is találhatóak amelyek meggátolják a rákos sejtek kialakulását valamint a tovább terjedést is.

 

A lilahagyma élettani hatásai között az is megemlíthető, hogy olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek segítenek a méregtelenítésben ráadásul úgy, hogy a májban található ártalmas és kártékony anyagok gyorsabb eltávolításában is segít.

 

Tehát most, hogy már tudjuk a lilahagyma egészséges, érdemes rendszeresen fogyasztani ha szeretnénk megóvni magunkat a betegségektől.

 

A lilahagyma vitaminjai, avagy milyen vitaminokat tartalmaz a lilahagyma:

 

C-vitamin: A lilahagyma tartalmaz C-vitamint, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és támogatja az immunrendszert. A C-vitamin fontos a sejtek és szövetek egészségének fenntartásában.

 

B1-vitamin (tiamin): A lilahagyma kis mennyiségben tartalmaz B1-vitamint, amely részt vesz az energiatermelésben és az idegrendszer megfelelő működésében.

 

B2-vitamin (riboflavin): A lilahagyma tartalmaz B2-vitamint, amely szerepet játszik az energia-anyagcserében, a sejtek egészségének fenntartásában és a bőr, a haj és a szemek egészségének támogatásában.

 

B3-vitamin (niacin): A lilahagyma tartalmaz B3-vitamint, amely hozzájárul az energiatermeléshez, a bőr egészségéhez és az idegrendszer megfelelő működéséhez.

 

B6-vitamin (piridoxin): A lilahagyma tartalmaz B6-vitamint, amely fontos a fehérje-anyagcserében, az idegrendszer működésében és az immunrendszer támogatásában.

 

Folsav: A lilahagyma tartalmaz folsavat, amely kulcsfontosságú a sejtosztódásban és a DNS-szintézisben. Különösen fontos a terhesség alatt, mivel hozzájárul a magzat egészséges fejlődéséhez.

 

A lilahagyma élettani hatásai

 

Magas vérnyomás: A lilahagyma hatása a vérnyomásra a benne található kénvegyületeknek köszönhető, melyek segíthetnek csökkenteni a vérnyomást.

 

Immunrendszer erősítése: A lilahagymában található allicin nevű vegyület segíthet erősíteni az immunrendszert, és csökkentheti a megfázás és az influenza kockázatát.

 

Koleszterinszint csökkentése: A benne található vegyületek segíthetnek csökkenteni a "rossz" LDL koleszterinszintet, és növelni a "jó" HDL koleszterinszintet.

 

Antibakteriális és gombaellenes hatások: A benne található allicin nevű vegyületnek van antibakteriális és gombaellenes hatása is, ami segíthet megelőzni és kezelni a bakteriális és gombás betegségeket.

 

Fájdalom csökkentés: Lilahagymával való étkezés után is fájdalomcsillapító hatású lehet, ami a kénvegyületeknek köszönhető.

 

A lilahagyma jótékony hatásai miatt nem csak az egészségnek hanem a szépségnek is jót tesz.

A hagyma hatása a bőrre is nagyszerű lehet. Az enyhén megégett bőr felületének a fájdalmát képes csillapítani és nyugtatja is a bőrt. Méregtelenítő hatásának köszönhetően a bőr alatti mérgeket is eltávolítja. Tiszta lesz a bőröd és pattanásoktól is mentes lesz. A benne található kéntartalmú vegyületek amelyek a csípős ízét és az illatát adják nagyon hasznosak a szervezet számára. Segít csökkenteni az LDL koleszterinszintet vagyis a „rossz” koleszterinszintet. 

 

Fontos tudni, hogy minél nagyobb hőfokon főzöd a hagymát, annál többet veszít az antioxidáns-tartalmából.

 

A lilahagyma hatása a májra

 

Antioxidáns hatás: A lilahagyma antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segíthetnek megvédeni a sejteket a káros szabad gyökök okozta oxidatív stressztől, amely többek között hozzájárulhat a májbetegségek kialakulásához.

 

Gyulladáscsökkentés: Egyes kutatások szerint a lilahagymában található vegyületek, például a quercetin, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezhetnek. A májgyulladás esetén ezek a tulajdonságok hasznosak lehetnek.

 

Méregtelenítés támogatása: A lilahagyma kénvegyületeket tartalmaz, amelyek szerepet játszhatnak a máj méregtelenítő folyamataiban. 

 

Koleszterinszint csökkentése: A lilahagyma fogyasztásának pozitív hatása lehet a koleszterinszintre, ami hozzájárulhat az egészséges májműködéshez. Az alacsony koleszterinszint csökkentheti a máj zsíros lerakódásainak kockázatát.

 

Az ecetes lilahagyma hatása

 

Immunrendszer erősítése: A lilahagyma és az ecet is tartalmaz antioxidánsokat, amelyek segíthetik az immunrendszer erősítését, és így hozzájárulhatnak a betegségek elleni védelemhez.

 

Gyulladáscsökkentő hatás: Az ecetes lilahagyma gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezhet, amelyek segíthetnek a gyulladások enyhítésében, például az ízületi gyulladás esetén.

 

Szív- és érrendszeri egészség: Az ecetnek és a lilahagymának is tulajdonítanak olyan hatásokat, amelyek támogathatják a szív- és érrendszer egészségét. Például csökkenthetik a vérnyomást és a koleszterinszintet.

 

Vércukorszint stabilizálása: A kutatások azt sugallják, hogy az ecetes lilahagyma hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához, amely fontos lehet a cukorbetegek számára.

 

Emésztési problémák enyhítése: Az ecet segíthet az emésztési folyamatokban, és a lilahagyma is ismert emésztést segítő tulajdonságairól.

 

A vöröshagyma jótékony hatásai

A vöröshagyma rendkívül gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és nyomelemekben, így sok jótékony hatással van az egészségre. Néhány példa a vöröshagyma jótékony hatásaira:

 

Segíthet csökkenteni a vérnyomást: A vöröshagyma gazdag kaliumban, ami segíthet csökkenteni a vérnyomást.

 

Javíthatja az immunrendszer működését: A vöröshagyma gazdag C-vitaminban, ami javíthatja az immunrendszer működését. A vöröshagyma hatása nem ér itt még véget.

 

Segíthet csökkenteni a koleszterinszintet: A vöröshagyma kivonatai segíthetnek csökkenteni a "rossz" LDL-koleszterin szintjét a vérben.

 

Gátolhatja a gyulladások kialakulását: A vöröshagyma sok olyan anyagot tartalmaz, amelyek gátolják a gyulladások kialakulását.

 

A vöröshagyma vitamin tartalma

 

C-vitamin: A vöröshagyma jó forrása a C-vitaminnak, amely fontos antioxidáns és immunrendszer támogató tápanyag.

 

B-vitaminok: A vöröshagyma tartalmaz B-vitaminokat, például B1-vitamint (tiamint), B6-vitamint (piridoxint) és folsavat (B9-vitamint).

 

K-vitamin: A vöröshagyma mérsékelt mennyiségű K-vitamint tartalmaz, ami fontos a vérlemezkék normál működéséhez és a véralvadáshoz.

 

Ásványi anyagok: A vöröshagyma kis mennyiségű ásványi anyagokat is tartalmaz, például káliumot, mangánt és vasat.


 

Egyes tanulmányok szerint a hagyma napi fogyasztása a vércukrot akár 50%-kal is csökkentheti.

A hagymakivonat egy vizsgálatban egész feltűnően csökkentette mind a túl magas vércukorszintet, mind a túl magas koleszterinértéket. A tanulmány eredményeit 2015. március elején tették közzé, mely szerint a hagyma valóságos cukorbetegség elleni szer. Ezen felül olcsó, szinte mindig elérhető, és nagyon egyszerűen az étrendbe illeszthető.

 

Egy további jótékony hatása volt a hagymakúrának, hogy testsúly csökkenéshez is vezetett.

A kutatók szerint azért, mert a hagyma serkenti az anyagcserét. Bár a hagyma hatásmechanizmusa a cukorbetegségnél még ismeretlen, vagyis még mindig nem tisztázott, hogy a hagyma milyen mechanizmusokon keresztül csökkenti a vércukorszintet. Még csak feltételezés, hogy a hagyma krómtartalma növeli a sejtek inzulinérzékenységét úgy, hogy több vércukrot lesznek képesek felvenni, és ezáltal csökken a vércukorszint. Egy másik verzió szerint a hagyma fokozott inzulintermelést vált ki a hasnyálmirigyben. A hagymának azonban minden esetben nyersnek kell lennie.

 

Ha tehát élvezni szeretnénk a hagyma antidiabetikus hatását, rendszeresen nyers hagymát kell ennünk, pl. salátában, mártogatósban, szendvicsen stb.

 

A nyers lilahagyma hatása a legerősebb és legjobb, mivel a hőkezeléssel nagyon sokat veszt a vitamintartalmából. Tehát ha szereted nyersen is akkor mindenképpen úgy fogyaszd. Ha zavar az erős szájszag tőle, akkor a fogyasztása után moss rögtön fogat. A megfőzött, párolt vagy más módon hőkezelt hagyma nem mutat hasonló hatást.

 

A hagyma káros hatásai szinte csak abban nyilvánulnak meg, hogy eléggé kellemetlen szájszagot ad ha nyersen fogyasztod, valamint nyers fogyasztás esetén okozhat gyomorproblémákat ha sokat eszel. Nagyon ritkán okozhat allergiás reakciókat is ha nem bírja a szervezeted a hagymát.

 

Mire jó a hagymatea?

A hagyma rendkívül gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és nyomelemekben, így a hagymatea is jó forrása lehet ezeknek az anyagoknak. A hagymatea segíthet csökkenteni a légúti megbetegedések tüneteit, mert gátolja a gyulladások kialakulását és javítja az immunrendszer működését. Emellett a hagymatea segíthet csökkenteni a vérnyomást és a koleszterinszintet is.

 

A lilahagyma nyersen fogyasztható?

Természetesen a lilahagyma nyersen is fogyasztható, bár az íze igen erős és csípős, és néhány embernek nehéz lenyelni, ezért inkább főve vagy pirítva fogyasztják. Túlzott fogyasztása semmiképp nem ajánlott ugyanis emésztési panaszokat okozhat, mint például gyomorégés vagy hasmenés.

 

Vöröshagyma helyett lilahagyma, avagy melyik is az egészségesebb?

Az egészség szempontjából nincs számottevő különbség a vöröshagyma és a lilahagyma között. Mindkettő hagymafajta gazdag tápanyagokban és fitokémiai anyagokban, amelyek számos egészségügyi előnnyel járhatnak. Mindkét típusnak magas a C-vitamin, a rost és az antioxidánsok tartalma is, ami segíthet az immunrendszer erősítésében és a szervezet védekezőképességének növelésében.

 

A hagyma, beleértve a vöröshagymát is, sok egészségügyi előnnyel jár, és rendszeres fogyasztása számos pozitív hatást gyakorolhat az egészségre. Emiatt a hagyma fogyasztása nem árthat az egészségnek.

 

Mi a különbség a vörös és a lilahagyma között?

Szín: A legnyilvánvalóbb különbség a színük. A vöröshagyma, ahogy a neve is mutatja, általában élénkpiros színű, míg a lilahagyma valamivel lila színű.

Íz és illat: Bár mindkettő hagyma, ízük és illatuk kissé eltérő lehet.

Alkalmazások: Bár mindkettő alkalmas ugyanazokra a feladatokra, az ízbeli különbségek miatt néha más célra használják őket. Például a vöröshagymát gyakran használják salátákhoz, szendvicsekhez vagy burgonyához, míg a lilahagymát gyakran frissen vagy nyersen fogyasztják, például salátákban vagy nyers húsok mellé tálalva.

Tárolhatóság: Általában a lilahagyma hosszabb ideig eltartható, mivel a héja vastagabb és keményebb, ami védi a belsejét a kiszáradástól és a romlástól. A vöröshagyma könnyebben megsérülhet, így rövidebb az eltarthatósága.

 

A lilahagyma gyógyhatásai