Mielőtt belecsapnánk a közepébe és az erdei málnalevél gyógyhatásait taglalnánk, néhány érdekességet is meg kell tudnod erről a nagyszerű növényről.
A málna latin neve Idaeus és állítólag a krétai Ida hegyről kapta a nevét ahol Zeusz isten a gyerekkorát töltötte. Nagyon sok érdekesség van még róla. A rontás alatt álló csordát úgy tartják Nagy-Britanniában, hogy át kell hajtani egy málnabokron. Németországban a halottas házakban málnaágakat szoktak a földre szórni azért, hogy a halott lelke minél hamarabb megnyugvásra leljen. Moliére idejében úgy tartották, hogy képes gyógyítani a gyomorfájást. A kínai orvoslásban a májat gyógyították vele, de használták a menstruáció szabályozására és a szülést is megkönnyítették vele. Az Egyesült Államokban egy csipetnyi cayenne borssal szokták összekeverni és így nagyon jó a kéz és a láb vérkeringésének a javítására. Gyömbérrel együtt hányinger ellen szokták használni. Már egy 1941-es orvosi szaklapban a Lancet-ben is megjelent a málnalevél mint olyan gyógynövény ami pozitív hatással van a méh izmaira.
A málnalevél nagyszerű gyógyhatásokkal rendelkezik.
Azt tudni kell viszont, hogy csakis a vadon termő málna levele számít gyógynövénynek, tehát az erdei málnalevél hatása az, amely miatt érdemes lehet fogyasztása, nem keverendő össze a házi málnával. Májustól-szeptemberig lehet gyűjteni. Egy kis botanikai áttekintés is érdemes. A málna cserje 1-2 méter magasra is megnő és a szárát apró kis szőröcskék borítják be. A málna a sziklás, erdős területeken terem meg. Nem bírja a hideg síkságot és a mediterrán időt sem. Általában a gyümölcséért szokták termeszteni. Nagyon jó lekvár, szörp vagy pálinka készíthető belőle.
A málna a rózsafélék családjába tartozik. Nézzük is, hogy milyen hatóanyagok találhatóak meg benne. Hordoz magában cserzőanyagot, flavonoidokat, tanninokat és polipeptideket is. Vitaminokban is rendkívül gazdag, található benne A-, B-, C-, D- és E- vitamin is. A C- vitamin tartalma kiemelkedő. Ásványi anyagokban is bővelkedik mint vasban, kalciumban, magnéziumban és foszforban.
Az erdei málna leveléből egy kellemes ízű és nagyon jó vízhajtó hatású gyógytea készíthető.
A málnalevél tea mire jó még?
Azt, hogy mire jó a málnalevél tea, nehéz lenne rövidre fogni. Több problémára is enyhülést jelenthet, hiszen az erdei málnalevél tea hatása rendkívüli. Enyhíti a hányinger, a bélgörcsöket, a gyomorfekélyt és az emésztést is segíti. Összehúzó hatással rendelkezik valamint hasmenés esetén is lehet fogyasztani a teát. Gyerekeknek is lehet adni ha fáj a hasuk, de jó torokfájás, afta vagy fogínyvérzés esetén. Szájöblögetésre és gargalizálásra is alkalmas. Tonizáló hatással van a méh simaizomzatára, ezért igaz az a hír róla, hogy könnyíti a szülést. Erősíti az immunrendszert és képes a lázat is csillapítani. Egyébként a málnalevél tea készítése könnyű folyamat. Forrázz le 1-2 teáskanál szárítmányt 2dl vízzel és hagyd állni úgy 10-15 percig. Ezután szűrd le és naponta fogyassz 1-2 csészével.
A málnalevél tea hatása nem csupán belsőleg nyilvánul meg, hiszen külsőleg is felhasználható mégpedig bőrfertőzésekre és szembántalmakra is.
Amennyiben idült vastagbélgyulladással küzdesz, akkor naponta 1 csészével fogyassz el belőle, a gyulladás elmúlásáig. Köszvény esetén is érdemes fogyasztani belőle, mivel csökkenti a húgysavat. Nátha valamint láz idején mindenképpen ajánlott erdei málnalevél teát fogyasztani. Erősebbé teszi a fogakat, a körmöt és a csontokat is valamint védi a bőrt.
A pattanásos bőrre is felhasználható a málnalevél tea mégpedig külsőleg.
A bőrt le kell vele naponta egyszer egy csésze teával mosni. Mindennapi fogyasztásra is ajánlott az élénkítő és frissítő hatása miatt. Ha lehet, akkor mindenképpen ízesítés nélkül fogyaszd. Naponta 1-2 csészével korlátlan ideig lehet fogyasztani. Már említésre került, hogy gyerekeknek is lehet adni, viszont azt ki kell emelni, hogy 6 éves kortól lehet nekik adni hígítva.
Ha nincs kedved vagy időd kimenni a közeli erdőbe egy kis málnalevelet szedni, akkor mindenképpen a HillVital málnalevél teát kell kipróbálnod, mivel ez a legjobb minőségű leveleket tartalmazza.
Íme itt egy erdei málnalevét tea vélemény amit az egyik kedves vásárlónk osztott meg:
"Nagyon kedvelem ezt a HillVital terméket. Gyomorpanaszaim nagy mértékben csökkentek, mióta rendszeresen iszom ezt a teát. Köszönöm Önöknek. Dr. Szamossy Piroska - Gödöllő"
További erdei málnalevél tea vélemények a termékoldalon olvashatóak IDE KATTINTVA!
A málnalevél tea mellékhatásairól is említést kell tenni, amelyek nem is igazán mellékhatások, hanem egyes embereknek nem ajánlott. Akinek vesebetegsége van szintén nem ajánlott a fogyasztása valamint asztam esetén sem.
Málnalevél tea szülés előtt
Számos védőnő és dúla ajánlja a málnalevél tea fogyasztását a terhesség harmadik trimeszterében, mint egy olyan készítményt, amely elősegítheti a méh összehúzódásait és előkészítheti azt a szülésre. Emiatt az erdei málnalevél tea terhesség késői szakaszában ajánlott de fogyasztása előtt érdemes egy orvossal konzultálni.
Az erdei málnalevél és szederlevél tea előnyei
Az erdei málnalevél és szederlevél tea kombinációja számos egészségügyi előnnyel járhat.
Immunrendszer támogatása: Mindkét növény gazdag antioxidánsokban és vitaminokban, amelyek segíthetik az immunrendszer erősítését és védelmét a betegségek ellen.
Gyulladáscsökkentés: Az erdei málnalevél és a szederlevél gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek enyhíteni az ízületi gyulladást és más gyulladásos állapotokat.
Emésztés támogatása: Mindkét tea fogyasztása jótékony hatással lehet az emésztőrendszerre. Segíthetnek enyhíteni a gyomorégést, puffadást és egyéb emésztési problémákat.
Vízhajtó hatás: Ezek a teák segíthetnek eltávolítani a felesleges vizet a szervezetből, ami hasznos lehet a vizenyő és duzzanatok kezelésében.
Általános jólét: A teák fogyasztása kellemes ízélményt nyújthat, és hozzájárulhat az általános jó közérzethez és hidratáltsághoz.
Együtt történő fogyasztásuk azonban előre elkészített teakeverék formájában javasolt!