Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Fontos dolgok amiket tudnod kell a pánikbetegségről!

2021. 05. 27. 10:31:00 Veress Máté - HillVital

Pánik, szorongás, esetleg halálfélelem? Bizonyára sokan átélték már ezeket a tüneteket életük során. Fontos dolgok amiket tudnod kell a pánikbetegségről!
 

 

A pánik egy hirtelen támadó, igen erős szorongás, melyet szervi tünetek kísérnek. Ezek rohamszerűen jönnek elő, ezek az ún. pánikrohamok. 

 

Azokat, akiknél többször megismétlődik ez a fajta roham, pánikbetegeknek nevezzük. Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha a rohamok váratlanul és ismétlődően jelennek meg, vagy ha a roham után állandósul a következő rohamtól való félelem. A pánikbetegség akár örökletes is lehet, ami azt mutatja, hogy valamilyen genetikai variáció is szerepet játszhat a tünetek megjelenésében. De bármilyen családon belüli előzmény nélkül is megjelenhet a pánikbetegség.
 

Melyek a pánikroham tünetei?
 

Szapora szívverés, fulladás, légszomj, izzadás, remegés, reszketés, zsibbadás, „hangyamászás” érzése, érzéketlenség, mellkasi fájdalom, hányinger, hasi tünetek, szédülés, bizonytalanság, ájulásérzés, ájulástól való félelem, halálfélelem, hideg- vagy hőhullámok, önkontroll elvesztésétől való félelem.
 

Mit tehetünk a tünetek enyhítésére? Az emberek nagy részénél kezelés nélkül is elmúlhatnak a rohamok, de vannak, akiknél nem.  Súlyosabb eseteknél kognitív viselkedésterápiával megtanulhatja a beteg, hogy hogyan csökkentheti a szorongását. Néhány esetben elég csak feltárni a rohamok lelki hátterét, és ez segíthet megszabadulni a betegségtől.
 

A heti rendszerességgel végzett intenzív testmozgás vagy a rendszeres kiadós séta is előnyös lehet. Az intenzív mozgás által felszabadult endorfin önmagában is jó hatású, de az egészséges táplálkozásra és a testsúly normalizálására is figyelniük kell a pánikbetegségben szenvedőknek. Ezen kívül a fényterápia is hasznos lehet. A beteg, ha teheti, tartózkodjon napi egy-két órát napfényen, de hatékony lehet az erős és folyamatosan világító műfény is. A tévé és a monitor ebből a szempontból nem megfelelő. A család és a barátok támogatása szintén segítheti a gyógyulási folyamatot.
 

A pánikbetegséggel együtt járhat más pszichés eredetű betegség is. Ilyenek pl.: klinikai depresszió, alkoholizmus, drogfüggőség. Sajnos a pánikbetegek 30%-a rendszeres alkoholfogyasztó, és 17%-uk kínjai enyhítésére használ valamilyen drogot.
 

Érdemes tudni, hogy a pánikrohamok az egészséges szervezetre nem jelentenek valódi veszélyt, viszont az ismétlődő pánikrohamoknak súlyos következményei lehetnek. 

Fontos dolgok amiket tudnod kell a pánikbetegségről!