Beszéljünk a szmogról!
A szennyezett levegő napjainkban eléggé elterjedt, egy bizonyos értékig hatással van közérzetünkre, egy bizonyos légszennyezettség felett egészségünkre is.
Különösen a légúti betegégben, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél alakulnak ki a tünetek. De sajnos nemcsak a krónikus betegeknél és időseknél jelentkeznek a tünetek, hanem az egészségeseknél is. De nagyon veszélyeztettettek a gyermekek és a várandós kismamák is.
Melyek a tünetek?
Szemkönnyezés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés, tüsszentés…
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a tüneteket?
Ha magas a levegő légszennyezettsége (100 mikrogramm fölé emelkedik), a legjobb, ha otthon maradunk, amennyiben lehet. Szellőztetni csak rövid ideig szabad, lehetőleg hajnalban vagy késő éjszaka. Ha ki kell mennünk a levegőre, akkor ne a fő közlekedési útvonalon, hanem próbáljunk meg egy kevésbé forgalmas mellékutcán elérni úti célunkat. A várandós kismamák különösen óvakodjanak a szennyezett levegőn való tartózkodástól, ugyanis a születendő baba nagyobb eséllyel lesz asztmás, vagy szenvedhet majd valamilyen légúti megbetegedésben. A nagyvárosokban lehet védekezni maszkkal, hogy ne lélegezzük be a szennyezett levegőt. Lehetőleg olyan maszkot vásároljunk, amely megszűri a 10 mikrométer átmérőnél kisebb porszemcséket is. Tehát a szánk, orrunk elé helyezett zsebkendő vagy sál nem elég. Aki teheti, ezekben az időszakokban keresse fel a hegyeket, ugyanis a szmog tulajdonsága, hogy a szennyezett ködös-párás légtömegek megrekednek a földfelszínhez közel eső területeken. A magasabb területeken sokkal tisztább a levegő.
A fenti óvintézkedésekkel talán mérsékelni tudjuk a szmog egészségre gyakorolt negatív hatásait.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
