A torma egy gyógy- és fűszernövény, melyet eredetileg gyógynövényként termesztettek.
Csak a későbbiekben vált ételeink ízesítőjévé.
A jellegzetes csípős ízért felelős allil-izotiocianát gyökerének reszelésekor szabadul fel: a mirozináz enzim a szinigrint allil-izotiocianáttá alakítja. Reszelt gyökerét minden nap fogyaszthatjuk. Étvágygerjesztő valamint gyomorjavító hatással rendelkezik, továbbá elősegíti az emésztést és a vérkeringést is.
A torma fő hatóanyaga a mustárolaj, a szinigrin és a glukonnaszturcin nevű glikozidok, de megtalálható benne C-vitamin és kálium is.
A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, továbbá a mustárolaj fokozza a nyálkahártyák vérellátását, valamint a kálium pedig serkenti a veseműködést.
A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet.
Tegyük mindennapossá a torma fogyasztását, használjuk a természetes immunerősítőt ételeinkhez. A torma egy természetes antibiotikum, emellett pedig védi az ereket és a keringést is. A torma csípős illóolajának a belélegzése tisztítja a légutakat, csillapítja a náthás tüneteket, valamint enyhíti a torokgyulladást, nagyszerű köhögéscsillapító, továbbá kezelhetjük vele a különböző hörghurutos betegségeket is.
Élen áll a C-vitamint tartalmazó élelmiszerek listáján is, hiszen 100 gramm torma 100 mg C-vitamint rejt magában. Védelmet nyújt a szív-és érrendszeri megbetegedésekben, és nagy szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában, a méregtelenítésben. Nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort, glükózt és illóolajokat.
Ha emésztésünk nem működik rendesen, vegyünk be 10-15 csepp tormalevet, és máris rendeződik a helyzet. Kifejezetten ajánlott azoknak is a torma fogyasztása, akik erős köhögéssel, köszvénnyel, veseproblémával vagy cukorbetegséggel küszködnek.