A bélflóránk már a születésünkkor jelen van, és kb. 3 éves korra alakul ki teljesen.
Úgyis fogalmazhatunk, hogy ekkorra már érett bélflórával rendelkezünk. Ezután pedig folyamatosan változhat a bevitt tápláléktól, az életmódunktól, a környezetünktől.
Mit tehetünk tehát bélflóránk egészségéért?
A bélflórát alkotó baktériumok legnagyobb része a vastagbélben található. Az egészséges bélflóra fenntartása fontos számunkra, ugyanis óriási szerepet játszik a gyomor – és bélrendszer megfelelő működésében, a nemkívánatos mikroorganizmusok elleni védekezésben. A bélbaktériumok különösen az antibiotikumokra, fertőtlenítőszerekre, a mezőgazdaságban használt vegyszerekre érzékenyek.
De sokszor csak antibiotikumos kúra után jut eszünkbe a bélflóránk védelme, pedig számtalan kórokozó leselkedik ránk. Ezen kívül a stressz és az alkohol is negatív hatással van a bérflóránkra.
Megfelelő, változatos étrenddel sokat tehetünk a védelmére.
Erre nagy szolgálatot tesznek a prebiotikumok és a fermentált (erjesztéssel készült) ételek. Természetes formában is találkozhatunk prebiotikummal: hagyma, fokhagyma, spárga, káposztafélék, csicsóka, zöld banán, articsóka. Fogyassz természetes béltisztítókat: a savanyú káposzta leve, füge, aszalt szilva, lenmag, mustármag, almaecet.
Mi válthatja ki a bélflóra károsodását?
Stressz
A folyamatos feszültségből adódó emésztési zavarok kialakulása, valamint az időhiány miatt gyorsan elfogyasztott ételek és az elhalasztott vagy kihagyott étkezések negatív hatásai rombolhatják a bélflóra egészségét.
Antibiotikumok
Sajnos az antibiotikumok abban az esetben se tesznek jót a bélflórának ha szükséges a szedésük valamilyen betegség miatt. Ilyenkor is kialakulhatnak emésztési problémák, mint például puffadás vagy hasmenés.
Helytelen étkezési szokások
A fenti esetekben is említve voltak már a helytelen étkezi szokások, így nem meglepő. A rendszertelen, kihagyott, kapkodó étkezések egyértelműen negatív hatással vannak a bélflórára. Emellett az egyes ételek is, mint például a puffasztó, zsíros, fűszeres, nehéz ételek, alamint szénsavas üditők mind károsíthatják a tápcsatornát, ezáltal pedig a bélflóra egyensúlyát is.
Vigyázzunk beleink egészségére, óvjuk a bélflóránkat!