Ha kisebb fájdalom alakul ki ezen a részen, akkor nem érdemes aggodalmaskodni, mert a legtöbb esetben néhány nap alatt el is múlik. Ha viszont hosszabb ideig, tehát 3 napon túl tart már a fájdalom, akkor az több okra is visszavezethető.
Hasi fájdalom bal oldalon? Diverticulitis is állhat mögötte.
Több olyan eset is van, amikor a bal oldali hasi tartós fájdalmat a diverticulitis okozza. A diverticula egy kis zsák ami a vastagbél gyengébb pontjain alakul ki nyomás hatására. Ez egy gyakori jelenség, ami inkább 40 éves kor után szokott kialakulni. Amikor egy ilyen zsák kiszakad, akkor az duzzanatot és fertőzést okozhat.
A diverticulitis tünetei az alábbiak lehetnek:
-
hányinger
-
láz
-
hasfájdalom
-
rosszabb esetben hányás
-
nagyon ritkán székrekedés
Nagyon jót tesz ennek a problémának a pihenés, az étrend változtatás és az antibiotikumos kezelés is. Ha viszont súlyos az állapot vagy esetleg visszatérő, akkor műtéti úton gyógyítják.
Bal oldali hasi fájdalom esetén emésztési zavar is állhat a háttérben.
A bal oldali hasi fájdalom puffadás miatt is létrejöhet, ez a leggyakoribb. Szinte nem is gyanakszunk rá. Lehet még emésztési zavar, ez általában az étkezés után szokott bekövetkezni. A gyomor savat termel az étkezés közben és utána is. A gyomorsav képes irritálni a nyelőcsövet, a gyomrot és a belek falát is. Ez a fájdalom a has felső részén szokott megjelenni, de van olyan eset is, hogy a has alsó részén.
Egyéb tünetei az emésztési zavarnak:
-
gyomorégés
-
puffadás
-
hányinger
-
bélgázok sűrű távozása
Amennyiben az emésztési zavar hosszabb ideig fennáll, fel kell keresni egy szakorvost, de érdemes először változtatni az étrenden. Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt valamint csökkentsd a cukor és az alkoholbevitelt, vagy száműzd teljesen.
Sérv is állhat a baloldali hasi fájdalom mögött.
Sérv esetén csomó vagy dudor jelenik meg a hasban vagy az ágyékban. A sérv további tünetei a következők lehetnek:
-
a dudor növekszik
-
nő a fájdalom
-
fájdalom emeléskor
-
állandó teltségérzet
A sérv már egy súlyos probléma, ezért ha ezeket a tüneteket tapasztalod, akkor minél hamarabb érdemes orvoshoz fordulni. Különösen figyelj arra, ha a végtagokban bizsergő, zsibbadó érzésed van. Ilyenkor elképzelhető, hogy épp egy idegszálat nyom.
A baloldali alhasi fájdalom nőknél lehet menstruációs probléma vagy petefészek betegség, míg férfiaknál prosztata problémák is okozhatnak fájdalmat.
Ha a fájdalom akut és erős, vagy lázzal, hányingerrel vagy hányással jár, az sürgősségi orvosi beavatkozást igényelhet. Ha a fájdalom enyhébb, és nincsenek más tüneteid, próbálj meg pihenni, csökkenteni a fizikai aktivitást, és figyelj az étkezésedre. Ha a tüneteid továbbra is fennállnak, vagy bármilyen más tüneted van, fordulj orvoshoz, hogy kiderítsék a pontos okát és megfelelő kezelést kapj.
A bal oldali alhasi fájdalom és derékfájás kialakulásának több oka is lehet.
Izomfeszültség és húzódás: A bal oldali hasi fájdalom okai között megemlíthető az izomfeszültség vagy húzódás. Ezek a háti és hasi izmokban fájdalmat okozhatnak, ami a derék és az alhas területén érezhető. Ez gyakran a helytelen testtartás, a túlzott fizikai aktivitás vagy a hirtelen mozdulatok következménye lehet.
Gerincproblémák: A derékfájás gyakran kapcsolódik a gerincproblémákhoz, például az alsó háti csigolyák elmozdulásához vagy a sérvhez. Ezek a problémák a deréktáji fájdalom mellett sugárzódhatnak az alhas területére is.
Vese- vagy húgyúti problémák: Néha a bal oldali alhasi fájdalom és a derékfájás oka a vesék vagy a húgyutak problémáiban rejlik, például a vesekövek vagy a húgyúti fertőzések miatt. A baloldali hasi fájdalom okai között is gyakran megemlíthető a vesekövesség.
Emésztőrendszeri problémák: Bizonyos emésztőrendszeri problémák, például a vastagbélgyulladás vagy a divertikulitisz, fájdalmat okozhatnak az alhas és a derék területén.
Nőgyógyászati problémák: A nőknél a bal hasfájás és derékfájás oka lehet petefészekciszta, méh fibroidok vagy más nőgyógyászati problémák. A bal oldali ágyéki fájdalom nőknél például jelentkezhet terhesség miatt is.
"Bal oldalon fáj a hasam" avagy hasi fájdalom a bal oldalt? Vesekő is okozhatja!
A hasfájás bal oldalon akkor is előfordulhat, ha vesekőről van szó. A vesekő akkor szokott általában problémát okozni ha az a vese belsejében van illetve a húgyhólyaggal összekötő húgycsőbe bejut.
Ebben az esetben a vesekő nagyon súlyos fájdalmat képes okozni a has oldalán, a háton és a bordák alatt is akár. Ez bal oldali fájdalom vagy bal hasi fájdalom is lehet. Ez a fájdalom hullámokban lép fel és akár egyik pillanatról a másikra el is múlhat, aztán pedig vissza is jöhet. Természetesen a has bal oldali fájdalom okai között több probléma is felmerülhet, így ha nem vagyunk benne biztosak, hogy mi okozhatja, javasolt kivizsgálni azt!
Baloldali hasfájás mellett még ezeket tapasztalhatod vesekő esetén:
-
zavaros, vöröses, barnás vizelet
-
fájdalmas vizeletürítés
-
hányinger
-
hányás
-
láz illetve hidegrázás
A kialakulásának nincs kifejezett oka. Vannak tényezők amelyek növelhetik a kockázatát pl. ha a családban van erre hajlam. Ha a felsorolt tüneteket veszed észre, akkor érdemes szakorvosohoz fordulni. Vannak viszont otthoni gyógymódok is a vesekő elhajtására mint a petrezselyem tea, a sok folyadék ivása illetve sokat kell mozogni is.
Milyen oka lehet a bal oldali hasi fájdalomnak a borda alatt?
A bal oldali hasi fájdalom borda alatt számos ok miatt jelentkezhet, például gasztritisz, gyomorhurut, gyomor- vagy nyombélfekély, divertikulitisz, hasnyálmirigy-gyulladás, vese vagy hólyagbetegség, méhnyakrák, stb. Ha a fájdalom súlyos, vagy hosszan tart, orvoshoz kell fordulni, hogy megállapítsák az okát és megfelelő kezelést írjanak elő.
Milyen oka lehet a bal oldali hasi fájdalomnak amely mozgás hatására jelentkezik?
A bal oldali hasi fájdalom mozgásra számos ok miatt jelentkezhet, például:
-
Diverticulitis: a bél falán kialakult kiemelkedések gyulladása. Mozgás során megerőltetjük, így szinte rögtön jelentkezik a fájdalom.
-
Végbélgyulladás: a végbélgyulladás által okozott fájdalom a bal oldalon jelentkezhet. Aktív mozgás esetén szintén jönnek a kellemetlen, szúró tünetek.
-
Gerincprobléma: a gerincproblémák, mint például az ízületi kopás, a gerincsérv vagy a porckorongsérv, fájdalmat okozhatnak a hasban és a hátban. Általában ezek a fájdalmak sugároznak más testrészbe is, így a bal oldali hasi részhez is.
Milyen oka lehet a bal oldali hasi fájdalomnak amely nyomás hatására jelentkezik?
A bal oldali hasi fájdalom nyomásra számos ok miatt jelentkezhet, például:
-
gasztrointesztinális rendellenességek, mint például a divertikulitisz, a hasnyálmirigy-gyulladás, a gyomorhurut, a gyomor- vagy nyombélfekély,
-
reproduktív rendellenességek, mint például a petefészek ciszták, a méh mióma,
-
hasi sérülések, mint például a hasi trauma,
-
vesebetegségek, mint például a veseelégtelenség, a vesekő, a vesegyulladás,
-
a fájdalom továbbá jelentkezhet hólyagbetegség is, mint például a hólyaggyulladás, hólyagkő miatt is.
Fontos, hogy orvoshoz fordulj, ha a fájdalom súlyos, vagy hosszan tart, hogy megállapítsák az okát és megfelelő kezelést írjanak elő.
Melyek a bal oldali hasi szervek?
A bal oldali szervek közé tartozhatnak:
-
A gyomor
-
A lép
-
A bal vese
-
A bal oldali bélcsatorna (a bal oldali vastagbél és vékonybél)
-
A bal oldali petefészek
-
A bal oldali here
Az emberi szervek elhelyezkedése bal oldalon
A bal oldali anatómiai szervek közé tartoznak többek között:
Bal tüdő: A mellkas bal oldalán található, és a légzésért felelős, oxigént szállítja a testbe és a szén-dioxidot távolítja el belőle.
Bal vese: A bal oldali vese a hát alsó részén, a hasüregben található, és fontos szerepet játszik a vér tisztításában, a folyadék- és elektrolitháztartás szabályozásában.
Bal májlebeny: Bár a máj inkább a jobb oldalon található, egy része a bal oldalon is elhelyezkedik, így a bal oldali alsó részén is megtalálható.
Bal lép: A bal oldalon a hasüreg felső bal sarkában helyezkedik el. A lép fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében és a vérsejtek termelésében.
Bal vastagbél: A vastagbél bal oldali része a vastagbél egyik szakasza, amely a vékonybélből érkező emésztett anyagokat továbbítja és tárolja, valamint a víz és a sók felszívódásában is részt vesz.
A bal oldali petefészek fájdalom többféle okból is kialakulhat.
Az egyik lehetséges ok a petefészek gyulladása (oophoritis). A petefészek gyulladása lehet akut vagy krónikus, és a fájdalom mellett más tüneteket is okozhat, például lázat, hányingert, hányást, hasi feszültséget és vérzést.
A szúró alhasi fájdalom bal oldalon
A bal oldali alhasi fájdalom nőknél többféle ok miatt is kialakulhat, beleértve a húgyúti rendszer és az életkorral járó változások miatt is. A már említett petefészek gyulladás is szóba jöhet. A bal alhasi fájdalom is ide sorolható. A szúró fájdalom bal oldalon semmiképp sem normális, így ha a fájdalom tartós vagy súlyos, vagy ha más tünetekkel együtt jár, fordulj orvoshoz, hogy megállapíthassák a pontos okot és a megfelelő kezelést alkalmazhassák.
Szúró alhasi fájdalom bal oldalon nőknél: Lehetséges okok és diagnózis
A bal oldali alhasi fájdalom gyakori panasz a nőknél, és többféle egészségügyi probléma is állhat a hátterében. Fontos megérteni, hogy a fájdalom pontos helye, jellege, és a kísérő tünetek segíthetnek meghatározni a kiváltó okot.
1. Nőgyógyászati okok
A test bal oldali fájdalommal az alhas környékén általában az egyik leggyakoribb okot jelez a nőknél, ez pedig nem más, mint a nőgyógyászati eredetű problémák. Ide tartozhat például a petefészek-ciszta, amely a petefészekben alakul ki, és ha a ciszta megreped vagy megcsavarodik, erős, szúró fájdalmat okozhat. További lehetséges ok a méhen kívüli terhesség, amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívül, gyakran a petevezetékben ágyazódik be, és bal oldali hasi fájdalmat idézhet elő.
2. Emésztőrendszeri problémák
Az emésztőrendszeri betegségek, mint például a divertikulitisz, amely a vastagbél falán lévő kis kitüremkedések gyulladása, szintén okozhatnak szúró fájdalmat a bal alhasban. Emellett az irritábilis bél szindróma (IBS) is felelős lehet hasonló tünetekért, különösen, ha a fájdalom puffadással és székletváltozással párosul.
3. Urológiai okok
A húgyúti fertőzések vagy vesekövek is jelentkezhetnek bal oldali alhasi fájdalom formájában. A vesekő elmozdulása során fellépő szúró fájdalom gyakran hirtelen jelentkezik és erősödik, ami sürgős orvosi ellátást igényelhet.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ha a bal oldali alhasi fájdalom tartósan fennáll, erősödik, vagy egyéb tünetekkel – például lázzal, hányingerrel, vagy vérzéssel – jár, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni a pontos diagnózis felállítása érdekében.
"Bal oldalt lent fáj a hasam" - avagy a bal oldalt, lent jelentkező hasfájás
A bal oldalon jelentkező hasi fájdalom gyakran köthető vesekő, méh vagy petefészek probléma, vastagbélgyulladás, illetve izomfeszültséghez, vagy sérüléshez.
Tompa fájdalom a bal oldalon
Több különböző oka lehet a tompa bal oldali hasi fájdalomnak, amelyek közül néhány az alábbiak lehetnek:
-
Gasztrointesztinális problémák: Például gyomor-bélrendszeri megbetegedések, mint például vastagbélgyulladás (kolitisz), irritábilis bél szindróma (IBS), divertikulitisz vagy bélgáz okozta feszülés.
-
Veseproblémák: Bal oldali vesekő vagy vesegyulladás okozta fájdalom.
-
Nőgyógyászati problémák: Például petefészekciszták, petevezeték gyulladása vagy méhnyakgyulladás okozta fájdalom.
-
Sérülések: Bal oldali hasi sérülések, például ütés, rándulás vagy izomhúzódás okozta fájdalom.
-
Hasfali problémák: Például izomfeszülés, hasfali sérv vagy hasfali gyulladás okozta fájdalom.
-
Szervi elváltozások: Bal oldali hasi szervi elváltozások, például rosszindulatú daganat vagy szervi megnagyobbodás okozta fájdalom.
-
Idegi eredetű problémák: Például ideggyulladás vagy idegszorítás okozta fájdalom.
A bal oldali felső hasi fájdalom lehetséges okai
-
Gyomorproblémák: Gyomorfekély, gyomorhurut vagy gyomorfekély okozta irritáció lehet a felső hasi fájdalom oka.
-
Gyulladásos bélbetegségek: Ilyen betegségek, mint a Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa, gyulladást okozhatnak a bélrendszerben, ami felső hasi fájdalmat eredményezhet.
-
Epehólyagproblémák: Epekövek vagy epehólyag-gyulladás okozhat fájdalmat a bal felső hasi területen. Az epekő okozhat akut fájdalmat, különösen az étkezések után.
-
Szívproblémák: Néha a szívproblémák, például szívizominfarktus vagy angina pectoris, felső hasi fájdalmat is okozhatnak.
-
Hasnyálmirigyproblémák: A hasnyálmirigy gyulladása (pancreatitis) vagy daganata is fájdalmat okozhat a bal felső hasi régióban.
-
Májproblémák: Májgyulladás, cirrhosis vagy májdaganat esetén a bal felső hasi területen fájdalom jelentkezhet.
-
Vesebetegségek: A bal oldali vese felső részének problémái néha felső hasi fájdalommal járhatnak.
A bal oldali szúró fájdalom több potenciálos okkal is jelentkezhet:
-
Köldöksérv: A köldöksérv olyan állapot, amikor a hasi izomgyűrű gyengesége vagy résének kiboltosulása következtében a bél vagy más szervek kiemelkednek a köldök területén, ami fájdalmat és szúró érzést okozhat a bal oldalon.
-
Hasfali izomhúzódás: A bal oldali hasfali izmok meghúzódása, sérülése vagy feszülése fájdalmat és szúró érzést okozhat a bal oldalon.
-
Vastagbélproblémák: A vastagbél megbetegedései, mint például vastagbélgyulladás (kolitisz), vastagbélrák vagy divertikulitisz, szintén okozhatnak szúró fájdalmat a has bal oldalán.
-
Vesekő: Szúró fájdalom a bal oldalon jelentkezhet akár vesekő mellett. Ha a bal vesében vesekő alakul ki, az a hát vagy a has alsó részén szúró fájdalmat okozhat.
-
Epekövesség: Bár az epehólyag a jobb oldalon található, az epekövek a bélrendszerben mozogva szúró fájdalmat okozhatnak a has bal oldalán is.
Vastagbél fájdalom a bal oldalon
A bal oldali vastagbél fájdalmának számos oka lehet, melyek közül megemlítünk párat
-
Székrekedés: Az ürülék felhalmozódása a vastagbélben székrekedést okozhat, ami fájdalmat és kellemetlenséget okozhat a bal oldali vastagbélben.
-
Irritábilis bél szindróma (IBS): Ez egy krónikus bélrendszeri betegség, amely különböző tüneteket okozhat, beleértve a bal oldali vastagbél fájdalmát, puffadást, hasmenést vagy székrekedést.
-
Divertikulitisz: Ez a vastagbél falának gyulladása, amely divertikulumok nevű kis tasakok kialakulásával jár. Ezek a tasakok gyulladhatnak és fájdalmat okozhatnak a bal oldali vastagbélben.
Jobb oldali hasi fájdalom
A jobb oldali hasi fájdalomnak számos lehetséges oka lehet, melyek közül az alábbiakkal érdemes tisztába lenni:
Az epehólyag problémái
Az epehólyag az emésztésben fontos szerepet játszik az epe tárolásával és kibocsátásával. Az epekő vagy az epehólyag gyulladása (kolecisztitisz) okozhat jobb oldali hasi fájdalmat, amely általában az epesavak felszabadulása vagy az epehólyag kitágulása miatt jelentkezik.
Az epevezeték problémái
Az epevezetékek az epe áramlásáért felelős. Az epevezetékekben található kövek vagy gyulladás (kolangitisz) szintén okozhatnak jobb oldali hasi fájdalmat.
A vastagbélbetegségek
A vastagbél jobb oldali részén található betegségek, mint például a vastagbélgyulladás (colitis) okozhat fájdalmat a jobb oldali hasban.
Apendicitisz
Az apendicitisz, vagyis a vakbélgyulladás, amely az apendix (vakbél) gyulladása, jobb oldali alsó hasi fájdalommal járhat.
Izomfájdalmak
Az izmok és az izomzatok sérülése vagy feszülése is okozhat jobb oldali hasi fájdalmat, például húzódás, szakadás vagy izomgörcs esetén.
Nőgyógyászati problémák
Nőknél a jobb oldali petevezető, petefészek vagy méh problémái, például ciszta, gyulladás vagy petevezető-torzió is okozhatnak fájdalmat a has jobb oldalán.