Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A hátfájdalom titkai: 5 ok, amiről tudnod kell

2023. 07. 04. 08:53:00 hillvital.hu

A legtöbb ember csak akkor jut el orvoshoz amikor olyan fájdalommal küzdenek ami már megnehezíti a mindennapokat is. 
 

A hátfájást számos ok kiválthatja, ezért nagyon fontos a hátterének a pontos meghatározása azért, hogy a problémát a legjobban lehessen kezelni. Most megismerheted a hátfájás okait és a lehetséges módszereket amelyekkel hosszú távon megszüntetheted a panaszokat.
 


Ezek lehetnek a hátfájdalom és a beállt hát lehetséges okai:


A túl sok ülés: Érdekesség, hogy ezt a problémát az orvostudomány már külön kutatási területként kezeli, egész pontosan „ülésbetegségnek” hívják. Egyértelműen az irodai dolgozók, könyvelők, adminisztrátorok, informatikusok, a tanulók és persze azok akik nagyon sokat ülnek. Legfőképpen a hát alsó szakaszának a fájdalma okozza a problémát, ezt pedig az irodai széken való ülés okozza.

Stressz: A stressz a mai rohanó világ miatt létrejött probléma. A stressz miatt érezheted a fájdalmat a hátadban, a válladban és a nyakadban is. Az izmok merevek és görcsösek lehetnek ez pedig fájdalmas mozdulatokkal járhat. A hosszú ideig fennálló izomfeszülés izomgörcsöt okozhat aminek a hatására kialakulhatnak izomcsomók és fájdalmas pontok is amelyek nagy fájdalommal járnak ám. A folyamatos feszülés miatt az izmok, a szalagok és az inak állapota megbomlik és ilyenkor beáll a nyak, a vállöv és az ágyéki gerincszakasz is befeszül.


Egészségtelen életmód: Ide sorolható a rossz minőségű ételek fogyasztása, a kevés mozgás, a túlsúly, a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás is. A túlsúly nagyon terheli a gerincet, az izmokat és a szalagokat is. Ha megfelelően táplálkozol és rendszeresen mozogsz, akkor sokat tehetsz a gerinced egészségéért.

Természetes folyamatok: Sajnos ahogy telik az idő, úgy a gerinc is egyre gyengébb lesz. A porckorongok veszítenek a víztartalmukból, az ínszalagok sokkal rugalmatlanabbak lesznek valamint jelentős változásokon mennek át az izmok és a csigolyák is.

Sérülések: Egy hirtelen és rosszul kivitelezett mozdulat sportolás közben vagy akár a mindennapi életben is súlyos sérüléshez és fájdalomhoz vezethet. Bármilyen sérülés esetén érdemes egy szakorvoshoz fordulni.

Hogyan is lehetséges a hátfájdalom, illetve a beállt hát kezelése?

Érdemes minél hamarabb kivizsgálni a problémát, meg kell szüntetni a háttérben lévő okot. Ha idejében kezelik a mozgásszervi elváltozást, akkor még jól gyógyítható. Nagyon hatásos segítség a gyógytorna valamint egy izomlazító gyógymasszázs is nagyszerű lehet.
Érdemes gyógynövényes balzsamot is használni mivel hozzájárul a minél előbbi gyógyuláshoz. A "beállt a hátam" nevezetű jelenség igen gyakorinak számít. A legtöbb esetben visszavezethető a nem megfelelő ülési, illetve alvási pozícióhoz is, ezért ezekre minden esetben fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk.

 

"Elfeküdtem a hátam" avagy hogyan kezelhető az elfeküdt hát?

Az elfeküdt hát kezelése többféle módon történhet. A leggyakoribb kezelési módok a következők:

  1. Fizioterápia: A fizioterapeuta segíthet a hát izmainak erősítésében és a mozgásszabadság javításában.

  2. Gyógyszeres kezelés: A fájdalom csillapítására és a gyulladás csökkentésére gyógyszereket írhatnak fel.

  3. Masszázs: A masszázs segíthet a hát izmainak lazításában és a fájdalom csökkentésében.

  4. Gyakorlatok: Otthon is végezhet olyan gyakorlatokat, amelyek segítenek a hát izmainak erősítésében és a mozgásszabadság javításában.

 

"Elaludtam a nyakam", mit lehet ilyenkor tenni?

  1. Mozgasd meg a nyakadat: Próbálj meg óvatosan mozgatni a fejedet és a nyakadat. Lassan és fokozatosan próbálj megfordulni vagy hajolni az irányba, amelyik felé az érzéketlenség tapasztalható. Óvatosan nyomkodd vagy paskold meg a nyakadat, hogy serkentsd a vérkeringést.

  2. Nyaknyújtó gyakorlatok: Könnyű nyaknyújtó gyakorlatokat is végezhetsz, például a fej oldalra hajlítását egyik oldalra, majd a másikra, illetve előre és hátra hajlítását. Ezek a gyakorlatok segíthetnek lazítani a nyakizmokat és javítani a vérkeringést.

  3. Melegítő párnák vagy hideg borogatások: Ha az érzéketlenség hosszabb ideig fennáll, akkor próbálj melegítő párnát vagy hideg borogatást alkalmazni a nyakadra. A melegítő párna segíthet lazítani a feszült izmokat, míg a hideg borogatás csökkentheti a duzzanatot és a gyulladást.

  4. Masszázs: Ha lehetséges, kérj meg valakit, hogy masszírozza meg a nyakadat óvatosan. Egy jó masszázs segíthet lazítani a feszült izmokat és serkentheti a vérkeringést.


A hátfájdalom 5 oka.

A megfázott hát tünetei

A huzat vagy hideg levegőnek való kitettség néha hátfájást okozhat.

Hátfájás: A legnyilvánvalóbb tünet a hátfájás, amelyet a huzat vagy hideg levegő hatása okoz. A fájdalom lehet enyhe vagy súlyos, és különböző helyeken jelentkezhet a hát különböző részein.

 

Feszülés és merevség: A hideg levegő vagy huzat hatására a hát izmai megfeszülhetnek és merevek lehetnek. Ez kellemetlen érzést okozhat, amely a hátfájással járhat együtt.

 

Zsibbadás vagy bizsergés: A hideg levegő hosszú ideig történő kitettsége esetén néha zsibbadás vagy bizsergés is jelentkezhet a hátban.

 

Hideg érzet: A huzat vagy hideg levegő hatására a háton hideg érzet léphet fel, és a bőr elszíneződhet vagy sápadttá válhat.

 

Remegés: A test megpróbálja melegen tartani magát hideg környezetben, ami remegéshez vagy reszketéshez vezethet.

 

Kellemetlen érzés: A huzat vagy hideg levegő miatt kellemetlen érzés is jelentkezhet a hátban, amely zavarhatja a mindennapi tevékenységeket.

 

 

Hátfájás középen

Hátfájás középen számos különböző ok miatt előfordulhat.

Izomfeszültség vagy izomgörcsök: A hát középső részén jelentkező fájdalom gyakran köthető izomfeszültséghez vagy izomgörcsökhöz. Hosszú ideig tartó ülés vagy rossz testtartás okozhatja ezt a problémát.

 

Gerincproblémák: A középső hátfájás oka lehet a gerinc különböző rendellenességei, például csontritkulás, gerincferdülés, spondylolisthesis (a csigolya csúszása) vagy porckorongsérv.

 

Fájdalom a belső szervekből: Olyan belső szervi problémák is okozhatnak középen jelentkező hátfájást, mint például a vesék vagy a gyomor-bélrendszeri problémák. Például vesekövek, gyulladások vagy fekélyek okozhatnak hátfájást.

 

Szívproblémák: Néha a szívproblémák is sugárzhatnak hátfájást, különösen a mellkas középső részén.

 

Stressz és szorongás: Hosszú ideig tartó stressz és szorongás is okozhat izomfeszültséget és hátfájást.

 

Sérülések: Hátfájást okozhatnak sérülések is, például csontrákok, zúzódások vagy egyéb trauma.

 

Rendszeres testmozgás hiánya vagy túlzott terhelés: A rendszeres testmozgás hiánya vagy hirtelen túlzott terhelés is okozhat hátfájást középen. Ha te is érezted már úgy, hogy szinte beszakad a hátad közepe, akkor azt könnyedén kiválthatja a túlzott terhelés.

 

 

Hátfájás jobb oldalon középen

A jobb oldalon középen jelentkező hátfájás számos különböző okból adódhat. Fontos, hogy egyedi esetek esetében a kiváltó okok változóak lehetnek, így csak általános okok kerülnek felsorolásra.

 

Izomfeszültség vagy izomgörcs: Hosszú időn keresztül tartó helytelen testtartás vagy túlzott fizikai aktivitás eredményeként izomfeszültség vagy görcsök alakulhatnak ki a hát alsó vagy középső részén. Ezenkívül stressz is okozhat izomfeszültséget.

 

Gerincproblémák: A jobb oldali középső hátfájás hátterében gerincproblémák is állhatnak, például gerincferdülés (scoliosis), csontritkulás (osteoporosis) vagy sérv.

 

Szervi problémák: Néhány szervi probléma is hátfájást okozhat a jobb oldalon középen, például epehólyaggyulladás vagy vesekövesség. Ezek általában kísérő tünetekkel, például hányingerrel vagy vizeletváltozásokkal együtt jelentkeznek.

 

Emésztőrendszeri problémák: Gyomor- vagy bélproblémák, például gyomorfekély vagy vastagbélgyulladás is okozhatnak hátfájást, ami a jobb oldalon középen jelentkezhet.

 

Légzőszervi problémák: A hátfájás okai tüdőt érintő betegségekre is visszavezethetőek. Néha tüdőbetegségek, például tüdőgyulladás vagy pleuritis (tüdőhártya gyulladása) is okozhatnak hátfájást a jobb oldalon.

 

 

Mikor jár a tüdő fájdalom hátfájással?

Tüdőfájdalom hátfájással számos különböző okra vezethető vissza.

 

Légzőrendszeri problémák: A tüdőfájdalom gyakran kapcsolódik légzőrendszeri problémákhoz, például tüdőgyulladáshoz, hörgőgyulladáshoz vagy pleuritishez (tüdőzsákvibulációhoz). Ezek a betegségek gyulladást és fájdalmat okozhatnak a tüdő vagy a mellhártya területén, ami hátfájással is járhat.

 

Mellhártya problémák: A mellhártya két rétegből áll, és ezek közötti súrlódás vagy gyulladás (pleuritis) hátfájást és tüdőfájdalmat okozhat.

 

Szívproblémák: Néha a szívbetegségek is hasonló tüneteket okozhatnak, például a koszorúér-betegség, amely a mellkasi fájdalmat néha hátfájással is kísérheti. Igen gyakran vezethet mellkasba sugárzó hátfájdalomhoz.

 

Idegrendszeri problémák: Ritkábban, de idegrendszeri betegségek, például az idegek sérülése vagy ideggyulladás is okozhatnak hátfájást, amely sugározhat a tüdő vagy mellkas területére.