Bár a koffeines ital jótékony hatásai igazoltak, egyes betegségek esetén előfordul, hogy egészségünk megőrzése érdekében le kell mondanunk kedvenc feketénkről.
1. Gyulladásos bélbetegségek
Ezek a panaszok olyan krónikus, autoimmun kórállapotok, amelyek a vékony és vastagbelet is érinthetik. Ilyen a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás. Az érintettek állapotát nagyban befolyásolják az étkezési szokások, a betegségek aktív szakaszában éppen ezért kerülendő a kávézás, az ugyanis fokozhatja a hasmenést.
2. Reflux
Ha étkezéseket követően sokszor égő, szúró érzést tapasztalsz a gyomorszáj környékén, akkor fennáll az esélye, hogy refluxban, korunk egyik leggyakoribb emésztőrendszeri betegségében szenvedsz. Ennél a kórállapotnál a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, és irritálja azt.
3. Szív és érrendszeri betegségek
Bár a koffein megemeli a vérnyomást és a pulzust, nem feltétlen van rossz hatással a szív és érrendszer állapotára. Ugyanakkor ha valakinek magas a koleszterinszintje, óvakodnia kell a kávétól, a benne található cafestol nevű vegyület ugyanis fokozza az úgynevezett rossz, LDL-koleszterin mennyiségét. A túl magas koleszterinszint pedig az ér és szívbetegségek előszobája.
4. Epilepszia
Az orvosok szerint a túlzott kávéfogyasztás fokozhatja az epilepsziás rohamok kitörését azáltal, hogy a koffein stimulálja a központi idegrendszert, kihatva ezzel az agyi tevékenységre.
5. Pánikbetegség
Hasonlóan az epilepsziához, pánikbetegeknek, illetve intenzív szorongással küzdőknek is érdemes felhagyniuk a rendszeres kávézással, vagy legalábbis koffeinmentes feketére váltaniuk. A koffein agyi stimuláló hatása ugyanis növelheti a pánikrohamok gyakoriságát.