Miért van szükségünk cinkre?
Cink nélkül a sejtek sérülékennyé, kevésbé ellenállóvá válnak a káros hatásokkal szemben. Ennek következtében a sejt életképessége nagy mértékben csökken.
A cink kiemelkedő szerepet tölt be a szervezetben lezajló enzimatikus folyamatok szabályozásában is. Emellett áttételesen részt vesz a vércukorszint szabályozásában. A cink kiemelten fontos a megfelelő anyagcsere-folyamatok lezajlásában is.
Szabályozza a hormonrendszer megfelelő működését, de az egészséges spermiumok termelődése szintén cinkhez kötött. Emellett a cink a nehézfémek ártalmas hatásaitól is védi a szervezetet, vagyis általános detoxikáló szerepe is van.
A cinknek kedvező hatásai vannak a bőrünkre is, ezért széles körben alkalmazzák a gyógyításban. A cinktartalmú készítmények hatékonyak a pattanásos, aknés bőr kezelésében. Segíti a sebgyógyulást és a hámosodást. Ez azzal magyarázható, hogy a cink antibakteriális hatással rendelkezik. Ekcéma ellen is kiváló. Cinkhiány esetén gyermekeknél lassú növekedés, krónikus hiány esetén fejlődésbeli elmaradás tapasztalható.
Gyermekeknek napi 3-10 milligramm, felnőtteknek napi 15 milligramm bevitelére van szükségük az egészség megőrzéséhez.
A cink forrásai: hüvelyesek, tojás, tej, húsfélék, tengeri herkentyűk, halak. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén cinkkiegészítők szedése nem szükséges. De egyoldalú táplálkozás vagy valamilyen betegség esetén a cinkpótlás jó hatású lehet. A hideg évszakokban, kiváltképp influenzaszerű megbetegedések előfordulásakor a sejtek ellenállásának megnövelése miatt érdemes pótolni.
A cink túlzott mértékű bevitele sem jó, ilyenkor általános rosszullétet: hányingert, hányást tapasztalhatunk.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
