A genetika lehet az egyik ok amiért kialakul az aranyér. Viszont érdemes tudnod, hogy a külső hatások és az életmód is nagy szerepet játszik abban, hogy az aranyér létrejön.
Az elmúlt évtizedben sajnos az aranyér előfordulása egyre nagyobbra nőtt, legfőképpen a városi közegben.
Ebben persze a nem megfelelő életmód játszik a legnagyobb szerepet. A mozgásszegény életmód, a sok stressz, a tápanyaghiány, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a túlzott cukorbevitel mind kockázati tényezők.
Az aranyér is a civilizációs betegségek közé tartozik, ilyen betegség még a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az elhízás, az ízületi problémák, a csontritkulás, a depresszió és a pánikbetegség is.
Az aranyér a végbélnyílás körül kialakult kitágult vénák vagyis visszerek.
Ezek begyulladnak, sérülnek vagy a legrosszabb esetben elfekélyesedhet. A rostszegény táplálkozás vagy a tartós székrekedés is állhat az aranyér kialakulása mögött. Az erőlködés során sajnos a kemény széklet okozhat sérülést és így jelenik meg az aranyeres vérzés. Sajnos az is civilizációs életforma, hogy az emberek egyre több időt töltenek munka vagy szórakozás miatt a képernyők előtt. És ez még nem is lenne probléma, ha mellette rendszeresen mozognának. A mozgáshiány is egy súlyos oka az aranyér kialakulásának.
Viszont jó hír, hogy könnyedén megelőzheted az aranyerek létrejöttét.
Érdemes minél több rostot fogyasztani vagyis friss zöldségeket és gyümölcsöket valamint teljes kiőrlésű péktermékeket. Ajánlott a napi 2-3 liter víz elfogyasztása is. Szorítsd háttérbe a cukros üdítőket és ételeket valamint a túlzott zsírral készült ételeket is. És végezetül rendszeresen kell mozognod. Ha már napi 30 percet mozogsz az is sokat segíthet. Ha pedig kisgyermeked van, akkor őt is tanítsd a helyes életmódra, hogy később ne forduljon nála se elő ez a civilizációs betegség.