Nagyon sok embernél alakulhat ki meralgia vagyis combfájdalom. Ez is alagút szindróma, ami az alsó végtagon alakul ki és nagyon gyakori kórkép.
Az a lényege, hogy a comb külső részét ellátó bőrideg nyomás alá kerül. A tisztán érző ideg sérülése vagy a károsodása nem befolyásolja a végtag izomfunkcióit.
A tünetei a következőek:
- A comb külső területén érzészavarok jöhetnek létre, zsibbadhat és égő fájdalom is kialakulhat.
- Ez általában egy egyoldali panasz.
- A fájdalom felerősödik egy huzamosabb állás illetve járás után.
- A fájdalom fokozódhat éjszaka kinyújtott lábbal.
- Kialakulhat egy fartájékon létrejövő tompa fájdalom amit legfőképpen lépcsőzéskor érezni.
Vannak egyes okok amelyek miatt könnyebben létrejöhet a combfájdalom. Akár egy feszes öltözködés is okozhatja, de kialakulhat balesetek után, porckorongsérv esetén, hasi műtét közben is megsérülhet, de a hosszas állás miatt is létrejöhet ez a probléma.
Rizikófaktorok is vannak mint a túlsúly. A túlsúly növeli az idegekre ható nyomást. Fokozott nyomás alakul ki a terhesség során is. A cukorbetegség is egy rizikó lehet és persze a kor is. A 30-60 év közöttieket már érintheti.
Lehetséges terápia lehet ha az idegre nehezedő nyomást megszünteted, sokkal lazább ruhákat hordasz és érdemes a testsúlyt is csökkenteni ha túlsúllyal küzdesz. Terhességet követően felléphet combtő fájdalom, valamint akár jobb vagy bal felső comb fájdalom is. Szülés után általában a panaszok megszoktak szűnni.
Hol van a combtő?
A combtő a combizom és a csípőcsont találkozásánál található. A combizom a combcsonk (femur) felső részén ered, és a csípőcsonton (coxalis csont) rögzül. Ezen a területen található a combcsont feje és a medencecsont acetabulum nevű mélyedése, amelyek között az ízületi üreg helyezkedik el. Az ízületi üregben találkoznak a combizom és a csípőcsont, és ez a terület alkotja a combtőt. Itt találhatóak azok a struktúrák, amelyek lehetővé teszik a csípőízület mozgását, és fontos szerepet játszanak a test mozgásában és egyensúlyában.
Combtő fájdalom
A combtő fájdalom oka több mindentől függhet. Előfordulása a nők körében gyakoribb. Ennek oka többek között a menstruációval, valamint a terhességgel járó fájdalom. Akár bal combtő fájdalom vagy jobb combtő fájdalom áll fenn, ezeknek a kiváltó oka lehet műtét utáni gyulladás, valamint külső fizikai behatás is. Ilyen esetben a probléma feltárásának és kezelésének érdekében ultrahangra is szükség lehet.
Combhajlat fájdalom
Combhajlat fájdalom esetén a leggyakrabban valamilyen külső behatás miatt létrejött sérülés, (sportsérülés) vagy ízületi, esetleg egyéb izom problémák a felelősek. Abban az esetben ha nem tudjuk pontosan eldönteni a fájdalom okát, javasolt kivizsgálni!
Üléskor jelentkező comb fájdalom
Comb fájdalom üléskor számos ok miatt jelentkezhet. Az egyik leggyakoribb ok a piriformis szindróma, ami akkor jelentkezik, amikor a piriformis izom duzzadt, feszült, vagy nyomja a gerincvelőt. Másik lehetséges ok lehet az izmok, ízületek, vagy a csontok rendellenessége, de megemlíthető még a csontritkulás, helytelen testtartás, ülőmunka, izomgyengeség és általános egészségi állapot is.
Comb fájdalom és zsibbadás
Comb fájdalom és zsibbadás számos ok miatt jelentkezhet, mint például az idegrendszeri problémák, a herniated lemez, az isiász, a nervus femoralis és mások. Egyéb okok lehetnek a vénás trombózis, az artériás elzáródás, az izomgyulladás, valamint az ízületek és a csontok rendellenessége. Éppen ezért, ha a panaszok folyamatosak, valamint nem szűnőek érdemes vele orvoshoz fordulni.
A comb hátsó részén jelentkező fájdalom, vagy hátsó comb fájdalom több különböző okból adódhatnak.
Izomfeszülés: A comb hátsó részén található izmok, mint például a combhajlító izmok, könnyen megerőltethetők vagy túlfeszíthetők, például intenzív edzés, túlzott terhelés vagy hirtelen mozdulatok következtében. Ez izomfájdalomhoz vezethet a jobb, illetve bal hátsó comb fájdalom kialakulásához.
Izomsérülések: A comb hátsó részén fájdalom gyakran kialakulhat az izmok sérülése, például izomszakadás vagy húzódása miatt.
Idegi eredetű fájdalom: A comb hátsó részén futó idegek, mint például az ischiadicus ideg, megsérülhetnek vagy megnyomódhatnak, ami fájdalmat okozhat a comb hátsó részén.
Csípőízület problémák: A comb hátsó részén érzett fájdalom oka lehet a csípőízület problémái is, például ízületi gyulladás, sérülés vagy az ízületi szövetek kopása.
Gerincproblémák: A gerinc alsó része, mint például a derék, a comb hátsó részén érzett fájdalomhoz is vezethet, például gerincferdülés vagy sérv következtében.
A kimondottan csak bal hátsó combban érzett fájdalomnak is számos lehetséges oka lehet, de érdemes megjegyezni, hogy pontos diagnózist csak egy szakképzett orvos tud felállítani fizikai vizsgálat és esetleges további vizsgálatok alapján.
Izom- vagy szalagsérülés: Túlzott megterhelés, hirtelen mozgás vagy rossz testtartás következtében az izmok vagy szalagok sérülhetnek, ami fájdalmat okozhat a comb hátsó részén.
Izomgörcs: Izomgörcsök okozhatnak éles, görcsös fájdalmat, amelynek hátterében lehet elégtelen folyadékbevitel, elektrolithiány vagy túlzott terhelés.
Piriformis szindróma: A piriformis izom, amely a medence és a combcsont között található, irritációja vagy gyulladása piriformis szindrómát okozhat, mely a hátsó combfájdalom mellett a farizom környékében is érezhető fájdalmat okozhat.
Feszültségek, stressz: Feszültség és stressz hatására az izmok megfeszülhetnek, ami fájdalmat okozhat a combban.
Ízületi problémák: Az ízületekben jelentkező gyulladás, kopás vagy más problémák is kisugározó fájdalmat okozhatnak.
Comb ideggyulladás
A comb ideggyulladás leggyakrabban a lumbális gerincoszlopban található csigolyák közti ütődés, sérv, vagy degeneratív betegség miatt alakul ki. Ezen kívül még a csontritkulás, a mozgásszervi megbetegedések és a terhesség is okozhat comb ideggyulladást. A tünetek lehetnek fájdalom, érzékenység, bizsergés, gyengeség a combban és a lábban, valamint mozgáskorlátozottság.
Éjszakai comb fájdalom
Az éjszakai combfájdalom olyan állapot, amelyben a combfájdalom éjszaka vagy az alvás közben jelentkezik. Ez lehet kellemetlen és zavaró tünet, amely különböző okokra vezethető vissza. Az éjszakai combfájdalom különböző formái, okai és kezelési lehetőségei vannak.
Az izom- és csontrendszeri okok: Az éjszakai combfájdalom gyakran kapcsolódik az izmok és a csontok problémáihoz. Az izomgörcsök, az izomfeszülés vagy az izomgörcsök éjszakai időszakban jelentkezhetnek, mivel az izmok ellazulnak az alvás során, és ez okozhat fájdalmat a combban. Az ízületek, például a csípőízület vagy a térdízület kopása, gyulladása vagy sérülése is okozhat éjszakai combfájdalmat.
Kezelés: Az izom- és csontrendszeri okok kezelése függ az alapvető problémától. Az izomgörcsök enyhítésére nyújtás, masszázs vagy meleg fürdő használható. Az ízületi problémák esetén a kezelés lehet fizikoterápia, gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók vagy gyulladáscsökkentők), injekciók vagy akár sebészeti beavatkozás, amennyiben szükséges.
Neurológiai okok: Bizonyos neurológiai állapotok is éjszakai combfájdalomhoz vezethetnek. Például az ideggyulladás, mint az ischiadicus neuralgia (ülőideg gyulladása), vagy az éjszakai lábmozgások szindróma (RLS) is okozhat fájdalmat a combban az éjszakai órákban.
Kezelés: Az alapvető neurológiai problémák kezelése a diagnózistól függ. Gyógyszerek, fizikoterápia vagy egyéb terápiás lehetőségek alkalmazhatók, attól függően, hogy mi az ok.
Vérkeringési okok: Az éjszakai combfájdalom hátterében állhatnak keringési problémák is, például az érszűkület vagy a trombózis. Az ilyen állapotok gyakran éjszaka okoznak fájdalmat, mivel az alvás közben a vérkeringés lelassulhat, és ez fokozhatja a tüneteket.
Kezelés: Az alapvető vérkeringési problémák kezelése a diagnózistól függ. Az érszűkület esetén életmódváltoztatások, gyógyszerek vagy műtéti beavatkozások lehetnek szükségesek.
Mozgásszervi problémák: Az éjszakai combfájdalom hátterében állhatnak olyan mozgásszervi problémák is, mint a fibromyalgia vagy az artritisz. Ezek az állapotok gyakran éjszaka okoznak fájdalmat a combban, mivel az érintett szövetek megterhelődnek az alvás közbeni testhelyzetek miatt.
Kezelés: Az alapvető mozgásszervi problémák kezelése az adott betegségtől függ. Az előírt gyógyszerek, fizikoterápia, életmódváltoztatások, vagy más alternatív terápiák alkalmazhatók.
A comb fájdalom kezelése
A comb fájdalmának kezelése függ az okozó októl. Számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre, például: fájdalomcsillapító gyógyszerek, fizikoterápia, izomlazító gyakorlatok, masszázs, gerincbetegségek esetén pedig sebészeti kezelés lehet szükséges. A megfelelő kezelés kiválasztásához orvosi vizsgálat szükséges, hogy kiderüljön az ok, és megfelelő kezelést alkalmazzunk.
Sokszor ajánlott egy gyógyszeres fájdalomcsillapítás, de érdemes kipróbálni a gyógynövényes balzsamokat is hiszen a természetes fájdalomcsillapítás is hatásos lehet. Ilyenkor érdemes kipróbálni a HillVital Maximum balzsamot. 19 speciális gyógynövénnyel, magas hatóanyagokkal, a mozgás öröme újra elérhető. Bőrbe masszírozva, gyorsan beszívódva fejti ki, gyógynövényes hatását. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia.
Felhasznált gyógynövények: aloe vera, árnika, boróka, citromolaj, diólevél, erdei fenyő, eukaliptusz, fekete nadálytő, kakukkfű, kamilla, körömvirág, kurkuma, levendula, libapimpó, rozmaring, vadgesztenye, ricinus, menta, kámforfa. Egyéb hatóanyagok: A-vitamin, E-vitamin.
S. Éva
"Köszvény okozta új és csukló ízületi panaszaim vannak. A mindennapok során a Maximum krém nagyban segíti a fájdalommentes életemet. Ez az egyetlen ami használt és én is szívesen masszírozom a kellemes, gyógynövényes krémet. Köszönöm!"
Amennyiben a konzervatív kezelés nem jár sikerrel valamint a tünetek régóta fennállnak, akkor jöhet szóba a műtét. A kórképet el kell különíteni a gerinc eredetű ideggyulladástól és a csípő- és kismedencei folyamatoktól is mivel hasonlóak a tünetek. A nagyon makacs zsibbadó és égő combfájdalom esetén főleg ha megvannak a rizikótényezők, akkor akár az öngyógyítás is segíthet.
A comb ágyék fájdalom olyan kellemetlenség vagy fájdalom, amely az ágyék területén jelentkezik.
Az ágyék az alsó has és a comb találkozásánál található terület, ahol a hasizmok és az alsó végtag izmai találkoznak. Az ágyék fájdalma különböző okokra vezethető vissza, és sok különböző állapot lehet a kiváltó oka.
Néhány lehetséges oka a comb ágyék fájdalomnak:
Sérülések: Az ágyék területén található ínak, izmok, szalagok és más szövetek sérülése fájdalmat okozhat. Például az ágyéki hernia, a húzódás vagy a szakadás az ágyéki területen fájdalmat okozhat.
Izom- vagy ínhúzódás: Az ágyék fájdalma gyakran kapcsolódik az izmok és az ínak túlzott megterheléséhez, például sportsérülések, erősítő edzés vagy túlzott terhelés miatt.
Gyulladásos betegségek: Az ágyék fájdalma lehet a gyulladásos betegségek, például a csípőízület gyulladása (ízületi gyulladás), az ízületi gyulladás vagy a szalaggyulladás eredménye.
Idegi eredetű fájdalmak: Az idegi eredetű fájdalmak, például az idegbecsípődés vagy az ülőideg irritációja is ágyéki fájdalomhoz vezethetnek, amely az ágyék területén lokalizálódik.
Belgyógyászati betegségek: Bizonyos belgyógyászati betegségek, például vesebetegségek, vesekő vagy veseinfarktus is ágyéki fájdalmat okozhatnak.
Az égő combfájdalom okai, illetve rizikó faktorai a következők lehetnek.
A comb zsibbadás égő érzés okai között több minden megemlíthető:
- sérülés
- hosszas állás
- túl feszes öltözködés
- porckorongsérv
Rizikófaktorok a következők lehetnek:
- túlsúly
- kor előre haladása
- cukorbetegség
- terhesség
Az égő combfájdalom gyógyítása, kezelése általában gyulladáscsökkentők, pihenés, valamint masszázs segítségével ajánlott. Ugyanakkor mivel több kiváltó oka is lehet, ezért súlyosabb fájdalmak esetén mindenképp ajánlott felkeresni egy orvost, aki a diagnózis felállítása után megkezdheti a megfelelő kezelést!
A combizom fájdalom gyakori lehet egy sportbalesetkor legfőképpen futás, vagy labdajátékok után, ezért az izomfájdalom a combban egyáltalán nem ritka eset.
Az ilyen sport balesetek esetén előfordulhat bal comb fájdalom, illetve jobb comb fájdalom is. A megsérült izomrostok területén rögtön kialakul a fájdalom vagy duzzanat és akár nagyon érzékeny is lehet nyomásra valamint a mozgást is korlátozhatja. Egy ilyen sérülés esetén mindenképpen terápiát kell alkalmazni aminek a célja a fájdalom enyhítése. A jövőbeni sérüléseket is el kell kerülni, helyre kell állítani az izmok egyensúlyát. Nagyon hatásos lehet a jegelés, az ultrahangos kezelés és a tehermentesítés is. Ajánlott még a sportspecifikus gyakorlatok, lágyrész mobilizáció ami lazítja az izmokat, de fontos a helyes bemelegítés és levezető gyakorlat is kell. Comb izom fájdalom esetén akkor javasolt orvoshoz fordulni, amennyiben az állapot néhány napon belül nem javul, vagy már régóta fenn áll.
Izomlázszerű fájdalom a combban számos különböző okból alakulhat ki. Nézzük, hogy melyek lehetnek ezek:
Intenzív testmozgás: Az intenzív testmozgás, például hosszú ideig tartó futás, gyakorlás vagy súlyemelés után az izmokban felhalmozódott tejsav és más anyagok az izomláz érzését okozhatják.
Izomtúlterhelés: Az izmok túlzott vagy ismételt terhelése, például hirtelen intenzív mozgások vagy ismételt mozdulatok, akár az izomlázhoz hasonló fájdalmat is okozhatnak a combban.
Sérülések: A comb izmait érintő sérülések, például húzódások, szakadások vagy zúzódások, szintén fájdalmat okozhatnak.
Túlzott izomfeszülés: Az izmok hosszabb ideig tartó feszülése, például hosszan tartó ülés vagy állás, az izmokban fájdalmat és fáradtságot okozhat, ami hasonló lehet az izomlázhoz.
Izomgyulladás: Az izmok gyulladása, például az izomitisz vagy a miositis, izomlázszerű tünetekkel járhat, beleértve a combban is jelentkező fájdalmat.
Gyenge izmok: Az inaktív izmok hirtelen megerőltetése vagy túlterhelése, például hosszú ideig tartó ülés után hirtelen nagy terhelésnek kitett izmok fájdalmat okozhatnak a combban, hasonlóan az izomlázhoz.
A külső comb fájdalom több problémára is utalhat.
A külső combba sugárzó fájdalom során létrejöhet akár ideggyulladás is de lehet ízületi eredetű is a probléma. Combizom gyulladás is állhat a háttérben, amit mindenképpen kezelni kell. Sok esetben a fronthatásokra is lehet valaki érzékeny és ilyenkor a combban érzi a fájdalmat. A külső comb fájdalom okai között szerepel még egy sérülés, vagy egy intenzívebb edzés miatt is lehet. Ha nem múlik el a fájdalom magától valamint gyógynövényes balzsamok hatására sem, akkor ajánlott egy szakembert felkeresni aki kivizsgálja a problémát.
Az elülső comb fájdalom gyakori kiváltó oka lehet az idegrándulás, túlterhelés esetleg sérülés. Előfordulhat az is, hogy megerőltető fizikai aktivitás váltja ki, de emellett okozhatja még a rossz testtartás, valamint az ágyék idegének mechanikai irritációja. Az utóbbihoz gyakran a hosszan végzett ülés, ülő munka is vezethet.
A külső comb fájdalom kezelése a legtöbb esetben az alapvető októl függ:
Pihenés: Ha az izomhúzódás vagy túlerőltetés okozza a fájdalmat, akkor pihentetni kell az érintett területet, és kerülni kell a túlzott terhelést, amíg a fájdalom enyhül.
Jég: A jég vagy hideg pakolás alkalmazása az érintett területen csökkentheti a gyulladást és a duzzanatot. Legfeljebb 15-20 percig alkalmazzuk, és közvetlenül ne érintkezzen a bőrrel, hogy megakadályozzuk a fagyási sérüléseket.
Fájdalomcsillapítók: Az orvosi javaslat alapján lehet alkalmazni nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID), hogy enyhítsék a fájdalmat és csökkentsék a gyulladást.
Fizikoterápia: Fizikoterápiás módszerek, például masszázs, nyújtás, erősítő gyakorlatok és az érintett terület stabilizálása segíthetnek a fájdalom enyhítésében és az izmok helyreállításában.
Megfelelő cipők viselése: Ha a külső combfájdalom futás vagy más sporttevékenységek során jelentkezik, fontos, hogy megfelelő cipőt viseljen, ami megfelelő lábtartást és párnázást biztosít.
Megfelelő testtartás: Figyeljen a megfelelő testtartásra és testmozgásra a mindennapi tevékenységek során, hogy elkerülje az izmok és ínszalagok túlzott terhelését.
Orvosi kezelés: Súlyosabb esetekben, például sérülések vagy ideggyulladás esetén, orvosi kezelésre lehet szükség, például röntgen, MRI vagy fizioterápia.