A legújabb népbetegség: a COPD
A COPD valójában két egymástól kevéssé elkülönülő betegséget takar, s mindkettőnek fontos jellemzője a hörgőszűkület és a léghólyagocskák károsodása.
Az első a levegő áramlását gátolja, a második a gázcsere hatékonyságát csökkenti. Kialakulásuk hátterében szinte mindig a dohányzás áll. A dohányfüst irritálja a hörgők nyálkahártyáját, ezért azok begyulladnak.
A hosszabb ideig fennálló gyulladás miatt a hörgők megduzzadnak, s egy idő után megnehezítik a légzést, különösen a kilégzést. Így a tüdőben benn reked a levegő, amely feszíti a léghólyagocskák falát, azok megrepednek, ezért lecsökken a tüdőben a légzőfelület, melynek következménye tüdőtágulat.
Tünetei: Krónikussá vált hörghurut, erős köhögés sok váladékkal. Nehézlégzés eleinte kemény fizikai megterhelésnél, később nyugalmi helyzetben is. A légzést gyakran sípoló hang kíséri, különösen kilégzéskor.
Sokat számít a megelőzés, a dohányzásról való mielőbbi leszokás. Mivel a dohányzás a legfontosabb kockázati tényező, a cigarettázás abbahagyása lassítja a COPD progresszióját. A tartós oxigénkezelés mellett a dohányzás abbahagyása az egyetlen eljárás, amely alkalmas a beteg életének meghosszabbítására. A betegnek el kell magyarázni betegségének a természetét, és egyértelműen tájékoztatni kell, hogy a cigaretta teljes elhagyása nélkül nem várható állapotának javulása. A dohányzás abbahagyásakor gyakran jelentkező nikotinmegvonási tünetek kiküszöbölésére nikotinpótló készítményt (tapasz vagy rágógumi) lehet alkalmazni.
Régebben azt tartották, hogy hörgőtágítókkal nem befolyásolható a betegség tüneteinek enyhítése, de újabban vizsgálatokkal igazolták, hogy a hörgőtágítók csökkentik a fulladást, és javítják a teljesítőképességet.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
