Kinek ajánlott a csalántea fogyasztása? Most kiderül! A csalánt szerencsére ma már nem csupán egy gyomnövénynek nézik, hanem egyre többen tudják róla, hogy csodálatos élettani hatásokkal rendelkezik.
A csalán kiszárított leveleit teaként szokták elkészíteni. A csalán az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, éppen ezért nagyon sokan használják tisztító kúrához, illetve böjthöz. A leveléből nagyszerű gyógyteát lehet készíteni ami segít feloldani a salakanyagokat és eltávolítja a mérgeket a szervezetből. Sokkal fokozatosabb vízkiválasztásra készteti a veséket. Megtisztítja a vizeletkiválasztó rendszert és fokozza a szervezet védekező erejét. Akik hajlamosak vesekő illetve hólyagkő képződésre azoknak mindenképpen ajánlott rendszeresen fogyasztani csalánteát, mivel a segítségével sokkal hamarabb kiválasztódik a homok.
A nagyszerű tisztító hatása a gyomor és a bélhurut esetén is beválik.
Rendkívül jó élénkítő hatással rendelkezik a csalántea, magas a vitamintartalma és ásványi anyagot is tartalmaz. A csalántea napi fogyasztása akár fél évig is lehetséges, ám a napi ajánlott mennyiséget semmiképp sem szabad átlépni. Továbbá szünet beiktatása mindenképp javasolt!
Mennyi csalánteát lehet inni egy nap?
Az ajánlott napi mennyiség a csalánteából naponta 1-3 csésze ami úgy 1,5 dl-t jelent.
Mikor igyuk a csalánteát?
A csalánteát általában bármikor fogyasztható. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a csalán tea napi adagja és alkalmazása a személyre szabott egészségi állapot és az egyéni szükségletek alapján változhat.
A csalántea diuretikus tulajdonságokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy serkentheti a vizeletkiválasztást. Ez általában hasznos lehet, ha mérsékelten fogyasztják, és a szervezetet méreganyagoktól és felesleges folyadéktól megszabadítja. Azonban a csalántea túlzott fogyasztása fokozott vizelettermelés kiszáradáshoz vezethet, ami fontos elektrolitok és ásványi anyagok elvesztését eredményezheti.
Miért jó a filteres csalántea fogyasztása?
Kényelmes és könnyen használható: A filteres csalántea előre elkészített filterekben vagy tasakokban található, ami egyszerű és kényelmes módja annak, hogy elkészítsd a teádat. Nem szükséges teafűt vagy csalánt szűrővel készítened, hanem egyszerűen csak egy filtert kell a forró vízbe helyezned, és hagyni, hogy a tea készüljön.
Megfelelő adagolás: A filterek általában előre meghatározott adagokat tartalmaznak, ami lehetővé teszi a pontos adagolást, hogy mindig ugyanazt az erősséget és ízt kapd meg a teádban. Ez különösen hasznos lehet, ha pontosan szeretnéd beállítani a csalántea koncentrációját vagy ha új vagy kezdő teaivó vagy.
Hosszabb eltarthatóság: A filteres csalántea kiszerelése hosszabb eltarthatóságot biztosíthat a frissesség megőrzése érdekében. Az előre csomagolt filterek vagy tasakok általában légmentesen záródnak, ami segít megőrizni a csalánfalevelek frissességét és aromáját hosszabb ideig.
Kényelmes utazáshoz: A filteres csalántea kiszerelése könnyen hordozható és ideális az utazáshoz vagy munkahelyre való vinni. Egyszerűen csak el kell helyezned néhány filtert vagy tasakot egy zacskóban vagy dobozban, és könnyen elkészítheted a teádat, bármikor és bárhol.
Nézzük is, hogy milyen problémákra vethető be a csalántea:
Nagyszerűen serkenti az emésztést és javítja a keringést is. Csökkenthető vele a vér húgysavszintje is, ezáltal pedig alkalmas köszvényre és ízületi gyulladásra is. Az allergiás tüneteket (asztma, ekcéma, szénanátha, csalánkiütés) is lehet vele kezelni. A csalántea fogyasztásának köszönhetően eltűnhetnek a pattanások, valamint mérsékelhető vele az egyes bőrbetegségek tünetei (övsömör, ekcéma). Mivel csökkenthető vele a szervezet folyadék visszatartása, ezért a premenstruációs tünetek is csökkenthetőek vele. Szépségápolásra is felhasználható a csalán. A csalánlevelek felfrissítik a leheletet is. Segít serkenteni a fejbőr vérellátását és még a hajhagymákat is erősíti. A csalántea hatása a májra is pozitív mivel méregtelenítő hatása van. A csalántea tisztító és regeneráló hatású az emésztőrendszerre is, miközben egyúttal a szervezet természetes védekező mechanizmusát is képes aktiválni.
Felmerülhet a kérdés, hogy a csalán tea meddig iható?
A csalántea ajánlott napi mennyisége 3-5 csészényi (1,5 dl) (8-12g). A tea akár fél évig is fogyasztható, de az ajánlott napi mennyiséget nem ajánlott túllépni.
A csalántea mellékhatásai, melyekre érdemes lehet odafigyelni!
-
Bőrirritáció: A csalán leveleiben és szálaiban található kis tüskék irritációt okozhatnak a bőrön, ha közvetlen érintkezésbe kerülnek. Ezért ajánlott kesztyűt használni a csalánlevelek gyűjtése és feldolgozása során.
-
Emésztőrendszeri problémák: Néhány ember emésztőrendszeri reakciókat tapasztalhat, például gyomorégést vagy gyomorfájdalmat a csalántea fogyasztása után.
-
Vérnyomás változások: Mivel a csalán serkentheti a vérkeringést, óvatosságot kell tanúsítani magas vérnyomással rendelkezőknek vagy olyan személyeknek, akik gyógyszert szednek a vérnyomásuk szabályozására.
-
Vízhajtó hatás: A csalán diuretikus hatással bír, vagyis növelheti a vizeletkiválasztást. Ennek eredményeként dehidratáció léphet fel, ezért fontos elegendő folyadékot fogyasztani a csalántea fogyasztása során.
-
Gyógyszerkölcsönhatások: Ha valaki más gyógyszereket szed, mindig érdemes konzultálni az egészségügyi szakemberrel, mivel a csalántea befolyásolhatja ezeknek a gyógyszereknek a hatását.