A csipkebogyó nagy hagyományokra tekint vissza a tradicionális orvoslásban.
Erős antioxidáns hatásának köszönhetően védi egész immunrendszerünket, ezért érdemes télire beraktározni belőle!
Ismerd meg a csipkebogyó csodálatos hatását! A csipkebogyó különösen jótékony hatása a magas C-vitamin tartalmának köszönhető. Közel tízszer több C-vitamin található meg benn, mint a citromban. A c-vitaminról pedig tudott, hogy növeli a betegségekkel szembeni ellenállóképességünket, segíti az immunrendszert. Meghűléses betegségek ellen kiválóan használható. Ám C-vitaminon kívül megtalálható még benne pektin, gyümölcssav, magnézium, vas, kalcium, B1-, B2-, k-, és P-vitaminok is.
Készítsünk teát belőle!
A csipkebogyót gyógytea, gyümölcsbor, szörp vagy lekvár készítésére is használhatjuk. A csipkebogyóból hideg eljárással készített italok nagyon sok C-vitamint tartalmaznak, rendszeres fogyasztásukkal nagyban növelni tudjuk a szervezet ellenálló képességét. Alkalmas még saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, vagy bólé készítésére is.
A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50°C körül megsemmisül. A C-vitamin nagy mennyiségben egyes embereknél hasmenést okozhat, ezért csipkebogyó fogyasztásakor is legyünk óvatosak. Csipkebogyótea készítéséhez a kocsánynál vágjuk le a termést, majd vágjuk félbe, távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet, és áztassuk meleg, de nem forró vízben, amíg szép barnás színe nem lesz. A csipkebogyótea serkenti az epeműködést, ezért jó májbántalmak ellen, és kiváló vizelethajtó is.
Magjából csipkebogyó - olajat is készítenek, ami segíti a sebek gyógyulását, de napégés ellen is kiváló gyógyír, akárcsak a nátha miatt érzékennyé vált orrkörnyéknek vagy az apró ráncok kezelésének. Csökkenti a hajszálerek sérülékenységét, így késlelteti a bőr öregedését is.
A csipkebogyó hosszabb ideig történő tárolására a legegyszerűbb megoldás, ha húsdarálón megőröljük, és az így nyert törmeléket hirtelen megszárítjuk. Ezzel C-vitamin-tartalmát is megőrizhetjük a téli időszakra.