Cukorbetegek, figyelem! (1-es típusú diabétesz)
A cukorbetegség elég gyakori megbetegedés.
Gyerekkorban kialakulhat az úgynevezett 1-es típusú, vagyis inzulinfüggő diabétesz.
Mit kell tudni róla?
Az 1-es típusú cukorbetegségnél a hasnyálmirigy nem termel inzulint, ezért azt be kell juttatni a szervezetbe.
A kiváltó okok leginkább a szénhidrát dús étkezés, de lehetnek örökletesek is, illetve kialakulását összefüggésbe hozták bizonyos vírusok megjelenésével is.
A diabétesznek ez a fajtája már többnyire gyerekkorban megjelenik.
A csecsemőkori tehéntejfogyasztás szintén kiváltó oka lehet a cukorbetegség kialakulásának, de ezt még nem igazolták teljes bizonyossággal. A vizsgálat során azt is kimutatták, hogy nagyobb volt a cukorbetegség kialakulásának esélye a mesterséges táplálékot (tápszert) fogyasztó gyermekek körében, mint az anyatejjel tápláltak esetében.
A betegség hirtelen jelentkezik.
A tünetek: bőséges vizeletürítés, cukros vizelet, szájszárazság, ezért szomjúságérzet, sok folyadék fogyasztása, fáradékonyság. Előrehaladott esetekben acetonos lehelet utalhat az 1-es típusú cukorbetegségre.
Az inzulint csak injekció formájában lehet pótolni. A hagyományos kezelés azt jelenti, hogy a rövid hatású inzulint kombinálják a 24 órás inzulinnal.
Ma a legkorszerűbb inzulinadagolási módszer az inzulinpumpa-kezelés, ami előre meghatározott módon egy-egy órára vonatkozóan adagolja az inzulint. Maga a készülék egy mobiltelefonhoz hasonlít, melyet a betegek –fürdés vagy sportolás kivételével – állandóan magukon viselnek.
Az 1-es típusú cukorbetegségnek súlyos szövődményei lehetnek: szívinfarktus, stroke, magas vérnyomás, vese- és szemkárosodás.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
