Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A kókuszzsír megdöbbentő pozitív élettani hatásai!

2024. 07. 05. 12:11:00 Hillvital.hu

A kókuszzsír megdöbbentő élettani hatásai! A szervezet számára a jó minőségű állati zsírokon kívül még a hidegen sajtolt, növényi olajok biztosítanak védelmet, mivel a szervezetnek szüksége van zsírokra.
 

A kókuszolaj vagy a kókuszzsír a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyert zsiradék.
 

A kókuszolaj főleg közepes hosszúságú, szilárd állapotú, telített zsírsavakat hordoz magában. A kókuszolaj emésztése könnyebb, mint más zsíroké, mivel szerkezete igen stabil.
 

A kókuszolajjal való sütés előnye, hogy nem keletkezik erős olajszag, ezért aki  szeret sütni, és nem szereti az olajszagot, annak kiváló lehet. Mivel a kókuszolaj rendkívül hő stabil, így kiválóan alkalmas arra, hogy felhasználjuk szinte bármilyen sütési-főzési tevékenység elvégezhető vele, amiket eddig zsírral vagy olajjal oldottunk meg.mivel magas hőmérsékleten sem bomlik szét a szerkezete.  A kókuszolaj nem terheli a májat, és nem is rakódik le zsír formájában a szövetekben. Támogatja az érrendszert, és nem emeli a koleszterinszintet, éppen ezért megelőzi a szívbetegségeket és az érelmeszesedést. Szelénhiány esetén is ajánlott a fogyasztása.
 

Mivel nagy mennyiségben tartalmaz telített zsírokat, ezért igen kiváló energiaforrás. 
 

Jelenleg a kókuszzsír két alapvető fajtáját különböztetjük meg: a szűz és a szűrt típusú kókuszzsírt. Közös tulajdonságuk, hogy úgynevezett hideg-sajtolásos eljárással készítik, mely által ráadásul a kókuszdió összes pozitív tulajdonsága megőrződik. A szűz kókuszolaj jellemzője, hogy mind illatában, mind ízében érződik a friss, kókuszos jelleg.
 

A szűrt kókuszzsír egy íztelenítési-szagtalanítási eljáráson esik át, hogy egy teljesen semleges ízű és illatú termékké válhasson.
 

Mivel a szűz kókuszolajat hidegen sajtolják a kókuszdió bélből, ezért rengeteg hasznos és fontos anyagot tartalmaz ami a kókuszdióban megtalálható.
 

Igen jelentős ásványi anyag- tartalma is van, mint pl.: kálium, kalcium, foszfor, cink, vas, magnézium.
 

A kókuszolajat gyakran használják sütésre, főzésre. Különleges íze miatt nagyon sok ázsiai curry étel alapja.

 

A kókuszolaj hatása megegyezik a kókuszzsír hatásaival?

A kókuszolaj és a kókuszzsír hasonlóak, mivel mindkettőt a kókuszdió húsa vagy magja alapján készítik. Az összetételük tekintetében mindkettő tartalmaz telített zsírsavakat, amelyek hosszú ideig negatív egészségügyi hatásokkal voltak összekapcsolva, például a szív- és érrendszeri problémákkal. A kókuszzsír és kókuszolaj használatával kapcsolatban érdemes mérsékelt fogyasztásra törekedni. Mindkettő magas kalóriatartalommal rendelkezik, és bár a kókuszzsír népszerűsége növekedett a kozmetikai és ételkészítési felhasználás terén, az egészséges étrendben való részesítésük kapcsán a mértékletesség fontos.

 

A kókuszolaj mire jó, avagy mire használható fel?

 

Konyhai felhasználás

  1. Főzés és sütés: A kókuszolaj magas hőmérsékleten is stabil, így alkalmas sütéshez és főzéshez. Kellemes ízt ad az ételeknek, és gyakran használják sütik, sütemények és egyéb desszertek elkészítéséhez.

  2. Egészséges zsírok forrása: A kókuszolaj közepes láncú triglicerideket (MCT) tartalmaz, amelyek gyorsan energiává alakulnak a szervezetben. Ezek a zsírsavak segíthetnek a testsúly kontrollálásában és az anyagcsere serkentésében.

  3. Salátaöntetek és szószok: Hidegen sajtolt kókuszolajat salátaöntetekhez és szószokhoz is használhatunk, hogy egzotikus ízt adjunk nekik.

 

Szépségápolás

  1. Hidratáló krém: A kókuszolaj kiváló hidratáló, amely mélyen táplálja a bőrt. Alkalmas száraz bőr kezelésére, és segíthet csökkenteni a bőr öregedésének jeleit.

  2. Hajápolás: Hajkondicionálóként és pakolásként is használható. Segít helyreállítani a haj nedvességtartalmát, és megelőzi a hajvégek töredezését.

  3. Sminkeltávolító: Gyengéden eltávolítja a sminket, miközben ápolja a bőrt.

 

Egészségmegőrzés

  1. Immunrendszer támogatása: A kókuszolaj antimikrobiális és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik a benne található laurinsav miatt, amely segíthet az immunrendszer erősítésében.

  2. Emésztés javítása: Segíthet az emésztési problémák kezelésében, mivel elősegíti a tápanyagok felszívódását és nyugtatja az emésztőrendszert.

  3. Szív egészsége: Míg a telített zsírokat gyakran kerülni ajánlott, a kókuszolajban található MCT-k jótékony hatással lehetnek a szív egészségére, ha mértékkel fogyasztjuk.

 

Egyéb felhasználási területek

  1. Természetes szappan és dezodor: A kókuszolajat gyakran használják házi készítésű szappanok és dezodorok alapanyagaként.

  2. Sebgyógyulás: Kisebb sebek és égések kezelésére is használható, mivel elősegíti a bőr regenerálódását és csökkenti a fertőzés kockázatát.

  3. Fogápolás: Az olajos öblögetés (oil pulling) népszerű módszer, amely során kókuszolajat használnak a szájhigiénia javítására és a fogíny egészségének fenntartására.

 

Egy üveg kókuszzsír.

 

A kókuszzsír káros hatásai

 

Magas telített zsírsav tartalom: A kókuszzsír kb. 82-92%-ban telített zsírsavakat tartalmaz, ami jóval magasabb, mint a vaj, a disznózsír vagy a marhafaggyú telített zsírtartalma. A magas telített zsírsav bevitel növelheti a "rossz" LDL-koleszterin szintjét a vérben, ami hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának növekedéséhez.

 

Kalória tartalom: Mint minden zsír, a kókuszzsír is magas kalóriatartalmú, így túlzott fogyasztása hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz és az elhízáshoz, ha nem része egy kiegyensúlyozott étrendnek.

 

Koleszterinszint növekedése: Egyes tanulmányok szerint a kókuszzsír fogyasztása növelheti az LDL-koleszterinszintet, ami a szívbetegségek egyik kockázati tényezője. Azonban vannak olyan kutatások is, amelyek szerint a kókuszzsír fogyasztása növelheti a "jó" HDL-koleszterinszintet is, ami segíthet ellensúlyozni az LDL növekedésének hatásait.

 

Nem minden kókuszolaj egyforma: A finomítatlan, szűz kókuszolaj és a finomított kókuszolaj közötti különbség fontos. A finomított kókuszolaj esetében a feldolgozási eljárás során számos jótékony vegyület elveszhet, míg a szűz kókuszolaj megőrzi ezeket.

 

Tápanyaghiány: A kókuszolaj nem tartalmaz vitaminokat vagy ásványi anyagokat jelentős mennyiségben, így nem nyújt olyan tápanyagokat, amelyek más olajokban, például olívaolajban megtalálhatóak.

 

Allergiás reakciók: Bár ritka, de egyesek allergiásak lehetnek a kókuszra és a kókuszolajra, ami bőrkiütést vagy emésztési problémákat okozhat.