Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A legegészségesebb köretek amiket érdemes fogyasztanod!

2024. 05. 08. 13:43:00 HillVital

Különböző egészséges köretek is léteznek, melyeket bátran fogyaszthatunk. Ezek a lehető legegészségesebb köretek!

Nézzük is, hogy milyen alternatív köretek állnak rendelkezésünkre:
 

Chia: A chia teljes értékű fehérjeforrás, tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. Könnyen emészthető, ezen kívül emésztést segítő rostokban is gazdag. A chia teljes értékű fehérjeforrás, tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. Könnyen emészthető, ezen kívül emésztést segítő rostokban is gazdag. Nagy arányban tartalmaz fehérjét, omega-3 és omega-6 zsírsavakat is. Elég magas a rosttartalma is, mintegy 18-30%-os. Nagyon fontos a napi rostbevitelben.
 

Bulgur: A bulgur gazdag A-vitaminban, foszforban, vasban, magnéziumban, melyek elengedhetetlenek az optimális anyagcsere-működéshez. Emellett magas a rosttartalma, illetve alacsony a zsírtartalma. Töltelékekhez, salátákhoz, zöldséghez is adható, de húsok köreteként is fogyaszthatod. A bulgur gazdag A-vitaminban, foszforban, vasban, magnéziumban, melyek elengedhetetlenek az optimális anyagcsere-működéshez. Emellett magas a rosttartalma, illetve alacsony a zsírtartalma. Töltelékekhez, salátákhoz, zöldséghez is adható, de húsok köreteként is fogyaszthatod. A bulgur szabályozza a koleszterinszintet is és karbantartja a vércukorszintet is. Erősíti a csontokat és megelőzhető vele a csontritkulás is. A magas cinktartalma miatt erősíti az immunrendszert. Kalóriaszegény ezért azok is fogyaszthatják akik fogyókúráznak. Álmatlanság esetén is ajánlott a fogyasztása. A sebek gyorsabb gyógyulásában is segíthet.
 

Bulgur vagy gersli, mi a különbség?
 

A bulgur és a gersli (vagy tört zab) két különböző gabonafajta, amelyeket különböző módon használnak fel.
 

Bulgur:

A bulgur a búza szemek szétválasztásával és előfőzésével készül. Először a búzát szárítják, majd meghámozzák, és végül aprítják vagy törnek. Az előfőzési folyamat során a búzaszemek megszilárdulnak, de nem teljesen puhulnak meg.

A bulgurt gyakran használják Közel-Keleti és mediterrán konyhákban, például tabbouleh salátában vagy különböző egytálételekben. Az elkészítése gyors és egyszerű, mivel már előfőzött állapotban kerül az asztalra, így csak néhány percig kell főzni vagy áztatni.

A bulgur tápláló, rostokban gazdag, és alacsonyabb glikémiás indexű, mint a hagyományos fehér rizs vagy tészta.
 

A bulgur káros hatásai, avagy amiről érdemes tudni fogyasztása előtt
 

Gluténérzékenység: Ha valaki gluténérzékeny akkor kerülnie kell a bulgurt, mivel tartalmaz glutént.

Fogyasztási mennyiség: Bár a bulgur tápláló és rostban gazdag, túlzott mennyiségű fogyasztása problémákat okozhat, mint például emésztési zavarok vagy puffadás.

Általános allergiák: Néhány egyéni esetben az emberek allergiásak lehetnek bizonyos élelmiszerekre, beleértve a búzát és a bulgurt is. Allergia esetén a megfelelő szakemberrel kell konzultálni.

Fogyasztási szokások: A bulgur magas szénhidráttartalma miatt diétázóknak vagy inzulinrezisztenciában szenvedőknek oda kell figyelniük a fogyasztási mennyiségre, hogy ne okozzon hirtelen vércukorszint-ingadozásokat.
 

Gersli (tört zab):
 

A zabot először megpucolják a külső héjától, majd a magokat megőrlik, törlik vagy aprítják. Így kapják a tört zabot vagy gerslit.

A gerslit gyakran használják kásák, zabkásák és egyéb ételek készítéséhez. Az elkészítése hosszabb időt igényel, mivel a gersli általában főzést igényel, hogy puhuljon és fogyaszthatóvá váljon.

A gersli is gazdag rostokban és egészséges tápanyagokban. Azok számára lehet vonzó, akik kedvelik a hagyományosabb, lassabban elkészíthető gabonákat.



A bulgur nagyon egészséges köret.


Árpagyöngy vagy gersli:
Nagyon egészséges a gersli, mivel lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaz, fogyasztását követően nem emelkedik meg hirtelen a vércukorszint. A szervezet lassan bontja le, így hosszú időn át tartó teltségérzetet ad. Magas rosttartalmú, ezért segíti az emésztést.
 

Barna rizs: A rizs a gyors köretek egyike, ugyanakkor a barna rizsben sokkal több ásványi anyag és vitamin található, mint a fehér verziójában. Tartalmaz magnéziumot, foszfort és B-vitamint is, de található benne mangán, szelén, cink, folsav, kalcium, E-vitamin és 12 féle esszenciális aminosav is. Nagyszerű energiaforrás az izmoknak mivel 8%-a keményítő. Megnyugtatja az emésztőrendszert és könnyedén emészthető. A vesék működését is segíti. Keringési panaszokra is megoldást nyújthat és magas vérnyomás esetén is kifejezetten hasznos.
 

Hajdina: Ez a gabona mindenkinek elérhető és olcsó is, tele van magnéziummal, és nincs benne keményítő sem. Készíthetünk belőle köretet, kását, a belőle készült lisztből pedig akár süthetünk palacsintát vagy lepényt. A hajdina egy nagyszerű húspótló. Sok fehérje található benne, ezért a vegánoknak is ajánlott a fogyasztása. Sok rutint tartalmaz ami hatásos magas vérnyomás ellen is. Antiallergén növény , ezért nem csak megenni lehet, hanem a párnába is lehet tölteni azoknak akik allergiások a tollra vagy a porra. Alacsony a glikémiás indexe, ezért a fogyasztása ajánlott cukorbetegeknek is. Az alacsony glikémiás indexű köretek közé tartozik még a csicseriborsó, és az édesburgonya is. Az emésztést is segíti, kitisztítja a beleket és az étvágyat is növeli valamint segítséget nyújt hasmenés esetén. Nem szükséges permetezni mivel gyorsan nő, ezért ezt tartják az egyik leginkább vegyszermentes ételnek.  
 

Köles: A köles magnéziumot tartalmaz, amely támogatja az anyagcsere-folyamatokat, sok benne az immunrendszert erősítő szilícium, valamint bővelkedik a vérképzésben fontos szerepet játszó vasban is. Mivel sok benne a kálium, ezért vízhajtó hatású. Rosttartalma révén megkönnyíti az emésztést, és jól lúgosít.
 

Kuszkusz: Kuszkuszból változatosan fűszerezett ételeket lehet készíteni. Magát az alapanyagot és a belőle készülő ételeket is kuszkusznak nevezik. Kiváló alapanyaga zöldséges ételeknek, kínálhatjuk saláták, húsok mellé, de akár édességhez is.
 

Quinoa: Sok benne a fehérje és az omega-3 zsírsav. Felhasználható édes és sós ételekhez is. 9 nagyon fontos aminosavat tartalmaz a quinoa. Egy csésze quinoa 5 gramm rostot tartalmaz ami nagyon ritka szokott lenni a gabonanövényeknél. Cukor és zsír is nagyon kis mennyiségben található benne. Bátran lehet alkalmazni köreteknél és salátáknál is főleg ha fogyókúrát végzel. Akik gluténérzékenységgel küzdenek azok számára a quinoa egy csodanövény lehet, mivel teljesen gluténmentes. Rendszeres fogyasztásával segíthet a szív- és érrendszer problémák enyhítésében is.



Egy tál quinoa.