Hazánk vizeiben kb. hetvenféle hal él, mégis azt mondhatjuk, hogy a magyar emberek kevés halat fogyasztanak.
Kutatások igazolták, hogy a nagy halfogyasztó országokban (Kína, Norvégia, Oroszország) kevesebb a szívbetegek és a daganatos betegek száma. Tehát nekünk, magyaroknak is be kellene iktatni az étrendünkbe minél több halat.
Nézzük, miért!
A hal húsa rengeteg fehérjét tartalmaz, könnyen emészthető. A zsírban oldódó vitaminok közül A- és D- vitaminban gazdag. Ennek köszönhetően szervezetünk képes semlegesíteni a szabadgyököket, amelyek károsítják az érfalakat. A vízben oldódó vitaminok közül megtalálható benne a B1- és B2-vitamin. A tengeri halak ásványi anyagot is bőven tartalmaznak: vas, foszfor, jód, kalcium és szelén.
Ezen kívül a halnak a húsa bőven tartalmaz telítetlen zsírsavakat, pl. omega-3zsírsavat. Különösen a tonhal, a makréla és a hering, melyek hideg, mély, nyílt vizekben élnek, és rengeteg zsírsavat raktároznak a húsukban. A fehér húsú halak (lepényhal, tőkehal) zsírszegényebbek. Hazai vizeinkben is rengeteg értékes halfajta él. Sok omega-3 zsírsavat tartalmaznak a zsírosabb halaink (ponty, harcsa), de a pettyes és fehér busa, valamint a kecsege is. Rendszeres halfogyasztással növelni lehet a betegségekkel szembeni ellenálló képességet is.
Nagyszerű lehet a hal fogyókúrára is mivel nagyon alacsony a kalóriatartalma és könnyedén emészthető is. Fogyasztható vacsorára is nyugodtan és nagyon változatosan is elkészíthető. Érdemes makrélát, lazacot, pisztrángot és heringet fogyasztani. A hazai halak közül a busa és a kecsege ajánlott.
Érdemes még tudni, hogy az omega-3 hiány agyműködési zavarhoz vezethet. Ez pedig hozzájárul a depresszió kialakulásához.
Reméljük, hogy nemcsak karácsonykor kerül az asztalunkra ezután hal…