Az aranyér hatékony megelőzése, kezelése érdekében fontos megértenünk, hogy mi az a tranzitidő.
A tranzitidő azt jelenti, hogy mennyi időt vesz igénybe, amíg az elfogyasztott ételek keresztül haladnak a bélrendszeren. Minél több időt vesz ez a folyamat igénybe, azaz minél lassabban halad keresztül a béltartalom, annál nagyobb gondunk lesz az aranyerünkkel, annál súlyosabbra fordul annak állapota. Aranyér ide vagy oda, ez egy egészséges embernek is gondot jelent, hiszen – ha még nincs is aranyere – ez a legfőbb oka a székrekedésnek. Ez egyszerűbb, mint hinnénk. Minél több időt tölt a széklet a „rendszerben”, annál több folyadékot veszít, mivel a bélrendszer előszeretettel vonja ki a vizet a székletből, ha van rá módja, mivel a székletnek minél kevesebb hasznos dolgot kell tartalmaznia. A víz nem hasztalan. Ha túl sok időt hagyunk a bélrendszer számára, akkor a széklet bizony csontszáraz lesz.
1. Napi 30 perc mozgás! A mozgás egyébként is kulcsfontosságú az egészség témájában, de itt végképp. Az aktív mozgás mozgatja a beleket, így gyorsabban halad a béltartalom, csökken a tranzitidő. Fontos, hogy könnyed, nem megerőltető mozgásról van szó (séta, úszás). Ha nagyon vérzik, akkor az úszást nem javasoljuk.
2. Nyers zöldségek fogyasztása! A nyers zöldségeknek magas a rosttartalmuk. A rost egyik előnyös tulajdonsága, hogy egészben halad át az emésztőrendszeren. Szerkezetéből adódóan nem szívódik fel, ezért mozgatja a beleket, csökkenti a tranzitidőt. Minél többet eszünk, annál „rostosabb”, könnyebb a széklet, valamint annál hamarabb szabadulunk meg tőle. Napi 0,5 kg nyers, zöld zöldség fogyasztása javasolt. Szintén kiváló recept – a zöldségfogyasztás mellett – egy evőkanál lenmagliszt natúr joghurtba keverve.
3. Bő folyadékbevitel! A tranzitidőnél említésre került a vízveszteség. A szervezet a székletből vizet von el, ha erre lehetőséget adunk, különösen akkor, ha dehidratált a szervezet. Sokat könnyítünk a dolgunkon, ha kellő mennyiségű (napi 2 l) vizet iszunk.
Táplálkozás
Az aranyér és a visszérproblémák túlnyomó része az elgyengült érfalak miatt alakul ki, mivel azok elveszítik rugalmasságukat. Ez nem a véletlen műve, hanem egyszerűen elfogytak a „várfalhoz” szükséges alapanyagok, építőkövek. Ezek nem csak az aranyér megelőzésében, de a már kialakult probléma kezelésében is fontosak. A következő részben azokat a tényezőket nézzük meg, amelyek az egészséges, rugalmas érfalak fenntartásához szükségesek.
4. Tápláló ételek fogyasztása! Az erős, egészséges érfalakhoz építőanyagokra van szükség. A szervezet számára ezek az építőkövek a jó minőségű fehérjék és zsírok. Ezek a szervezetben a „koleszterin” névre hallgatnak, és igen, nem kell csökkenteni, mert akkor még súlyosabb aranyeret kapunk. Egyszerűen fektess nagyobb hangsúlyt a következő ételekre: tojás, szalonna, csirkehús, túró, hal, nyers dió, mandula, tökmag. A főétkezéseid leginkább ezekből álljanak (a napi nyers zöldséggel párosítva). És lehetőleg ne a hipermarketből vásárolj, hanem inkább piacról, termelőtől.
5. Vitaminok, étrend-kiegészítők fogyasztása! A megfelelő mennyiségű, minőségű tápanyag mellett vannak bizonyos vegyületek, anyagok, amelyek létfontosságúak, ha aranyeres problémával küzdünk. Ezeket vitaminoknak nevezzük. Azért vitamin, mert a szervezet nem képes előállítani, ezért nekünk kell gondoskodni ezek beviteléről. Normális esetben a bevitt táplálékoknak kellene ezt fedezni, de köztudott, hogy ma ez már nem így van. Ezért ezeket érdemes külön bevinni, valamint a vitaminok mellet számos olyan étrend-kiegészítő van, amelyek nagy segítségünkre lesznek.
A legfontosabbak: A-C-D-E-vitaminok, B-komplex (olyan kapszula vagy tabletta, ami a teljes B- vitamincsaládot tartalmazza, B1-12-ig), ligetszépeolaj kapszula, omega-3 kapszula. Nagyon fontos, hogy kiváló, természetes (nem szintetikus) minőségű étrend-kiegészítőket válasszunk.
A legfontosabb mennyiségi kérdések:
A-vitamin: 20 000 NE
C-vitamin: 2 000 mg / nap
D-vitamin: 2 000 NE
E-vitamin: 800 NE
6. Csökkentett szénhidrátbevitel! A túl sok szénhidrát bevitele nemcsak aranyér esetén okoz gondot, hanem számos más esetben, mint a cukorbetegség, elhízás, és így tovább. Ugyanakkor aranyér esetén van még valami, amiért muszáj drasztikusan csökkenteni a bevitt könnyen felszívódó szénhidrátok mennyiségét, és itt megint visszatérünk a tranzitidőhöz. A sok szénhidrát erősen elsavasítja a beleket, melynek következménye, hogy a bélfalon található csúszós nyálkaréteget teljes mértékben eltávolítja, ezáltal a széklet nehezebben „közlekedik”. Most már tudjuk, hogy az nekünk nem jó. Az lenne a legideálisabb, ha a napi szénhidrátigényünket kizárólag zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával fedeznénk (napi 20-30 g). Ebből következik, hogy szinte száműzni kell az étrendünkből a következőket: cukor, liszt, tészták, sütemények, édességek, pékáruk (kenyér) kivéve a teljes kiőrlésűek, rágcsálnivalók, ízesített joghurtok, fagyi, jégkrém és így tovább.
Egyéb tanácsok a mindennapokra:
Ülj minél kevesebbet!
Ha pihensz, akkor inkább fekve tedd!
Ülőmunkához, hosszú autóutakhoz használj ülőpárnát!
Ha lehet, akkor a kisebb távokat (ügyintézés, bevásárlás) inkább gyalogszerrel tedd meg!
Ha mindenáron ülnöd kell (munka, autó), akkor gyakrabban tarts szünetet, állj meg, állj fel!
Ne cipekedj, ne erőlködj! Kerüld a hasizmot terhelő gyakorlatokat, mozdulatokat.
Ezzel végére is értünk, és mivel ez csak egy gyors összefoglalás a legfontosabb tudnivalókról, ezért elképzelhető, hogy kérdésed adódik (pl. az étrend-kiegészítőkkel vagy a termékhasználatot illetően). Ez esetben ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot, segítünk! Kattints IDE!