Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A legjobb alternatívák fehér liszt helyett

2024. 05. 17. 12:50:00 HillVital

Több alternatíva is létezik, melyekkel helyettesíthetjük a fehér lisztet.
 

A fehér liszt helyett sütéshez több alternatíva is a rendelkezésünkre áll, melyek közül bátran válogathatunk.

 


Zabliszt

Rostban és vitaminokban gazdag, de szénhidrátban szegény. Jelentős az E-vitamin-tartalma is. Az utóbbi időben egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Fehérjében és zsírban gazdag, lassabban szívódik fel, így cukorbeteg és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják. Kiváló béta-glükán-forrás, ami egyfajta élelmi rost, amely elősegíti a vér koleszterinszintjének csökkenését, az immunrendszer megfelelő működését. Sőt, segítheti a fogyókúrát is. Jól alkalmazható az ételek sűrítéséhez és sütemények készítéséhez.
 

Hajdinaliszt

Az utóbbi időben a reformkonyha újra felfedezte ezt a lisztfajtát. Könnyen emészthető, és szervezetünknek fontos ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Jelentős a lecitintartalma. Erősíti a kötőszöveteket, védi a szívet és az érrendszert. Gluténmentes liszt. Sötét és világos változatban kapható. Telítetlen zsírsavtartalma 77%-kal több, mint a búzáé. Kenyeret, száraztésztát vagy hajdinakását készíthetünk belőle.
 

Kukoricaliszt

Szintén gluténmentes. Európa több országában fontos alapanyag, de a kínai konyha is gyakran dolgozik vele. Szénhidráttartalma magas. Kiváló krémlevesekhez, mártások sűrítéséhez, galuskához, hústöltelékek dúsításához. Belőle készül a híres népi étel, a puliszka. Édes süteményekhez is jól használható, csak arra vigyázzunk, hogy friss legyen. Az állott kukoricaliszt könnyen megkeseredik.
 


Rizsliszt

Barna- és fehérrizsből is készülhet, gluténmentes. Rizslisztből készül a rizstészta is, ami a kínai ételek gyakori alkotója. Sütéshez érdemes más lisztekkel keverni. A rizsliszt jól használható porhanyós, omlós tésztákhoz, de palacsinta, galuska, krémleves is készülhet belőle. Édes tésztákhoz is remek, de szószokat is sűríthetünk vele. Nagy előnye, hogy sütés során nincs szükség hozzá tojásra, így a rizslisztből készült süteményeket tojásallergiában szenvedők is fogyaszthatják.
 

Burgonyaliszt

Szárított burgonya lereszelésével készítik, szintén gluténmentes. Ha sütésre használjuk, ezt is általában más lisztekkel érdemes keverni. Jól használható levesek és szószok sűrítésére, illetve burgonyás kenyér sütéséhez.


Lenmag liszt:

A lenmagot már régóta alkalmazzák a nép gyógyászatban is. Ahhoz, hogy a fehér liszttel közel azonos anyagot nyerjenek ki, előbb ki kell sajtolni az olaj nagy részét. Miután megtörtént a finomítás, nagyjából 18 gramm zsírt fog tartalmazni a liszt amiből 10 gramm omega-3 zsírsav. De gazdag még A-,B-,C-,D- és E-vitaminban is. Ásványi anyag tartalma is magas. Található benne magnézium,foszfor, kálium, kalcium, kén, vas, cink, nátrium, réz, és fluor is.
De mégis hogyan használjam a lenmaglisztet? Egyszerűen felhasználhatod sütésre, vagy akár hozzáadhatod tejtermékhez vagy joghurthoz is.

 

Tökmagliszt:

A tökmagliszt magas fehérjetartalommal rendelkezik, ezért fogyaszthatják vegetáriánusok is. Kifejezetten ajánlott azoknak is akik fogyókúrázni szeretnének mivel nagyon alacsony a szénhidráttartalma és zsírszegény is. A tökmagliszt felhasználása is könnyű. Nagyszerű kiegészítője lehet az ételeknek. Fogyasztható süteményekhez, és más pékárukhoz is vagy tésztához. Ha emésztési panaszokkal küzdesz, akkor is ajánlott mivel magas a rosttartalma.

 

Mák liszt:

A mák liszt az olajmentesített mákot jelenti. A máknak csupán a hasznos ásványi anyagai és a vitaminjai maradnak meg, persze minden előnyös tulajdonságával együtt. A mákliszt hatása megnyilvánul abban, hogy nyugtatja az idegeket, erősíti az immunrendszert és megelőzhető vele a csontritkulás is. Kiváló csontregeneráló és csontépítő hatása is van.  

A hagyományos finomított búza fehérlisztnél bármelyik jobb!
 

Fehérliszt helyett lenmagliszt.

Mi a különbség a durum és a fehér liszt között?
 

Természetesen, a durum- és a fehér liszt közötti különbségek a búza típusából és az előállítás folyamatából származnak. Íme a főbb különbségek:

 

  1. Búza típusa:

    • Durum liszt: A durum liszt a durum búza (Triticum durum) őrléséből származik. Ez a búza típus a keményítő- és fehérjetartalma miatt kiváló minőségű lisztet eredményez, amelyet gyakran használnak tészták, pékáruk és tésztafélék készítéséhez. A durum liszt sárgás színű, és magasabb fehérjetartalmú, mint a hagyományos fehér liszt.

    • Fehér liszt: A fehér liszt általában a puha búza (Triticum aestivum) őrléséből származik. Ez a búzafajta alacsonyabb keményítő- és fehérjetartalommal rendelkezik, ezért a fehér liszt finomabb és könnyebb textúrájú. A fehér liszt fehér színű.

  2. Felhasználás:

    • Durum liszt: A durum liszt különösen alkalmas tésztákhoz, például spagettikhez, lasagnéhez és raviolikhoz. Emellett pizzatészták készítéséhez is használják.

    • Fehér liszt: A fehér liszt sokféle sütési célra használható, például kenyér, péksütemények és sütemények készítéséhez. A fehér lisztet a legtöbb háztartásban a leggyakrabban használt lisztfajtának tekintik.

  3. Glutén tartalom:

    • Durum liszt: A durum liszt tartalmaz glutént, de gluténtartalma alacsonyabb, mint a fehér lisztnek. Ennek eredményeként a tészta rugalmasabb és nehezebben törik.

    • Fehér liszt: A fehér liszt magasabb gluténtartalommal rendelkezik, ami jó kenyérsütéshez és péksüteményekhez szükséges, mivel a glutén hozzájárul a tészta felemelkedéséhez és a termék szerkezetének megfelelő kialakításához.

Mit ajánlott fogyasztani a cukorbetegeknek liszt helyett?
 

A cukorbetegeknek fontos figyelniük a szénhidrátbevitelre és a vércukorszintjük stabilizálására. Fontos azonban megjegyezni, hogy a konkrét diétás ajánlások és korlátozások egyénenként eltérhetnek, ezért mindig konzultálj orvosoddal vagy dietetikussal, mielőtt jelentős változtatásokat vezetsz be az étrendedben.
 

  1. Kókuszliszt: Kiváló liszt helyettesítő. A kókuszliszt alacsony szénhidráttartalmú alternatíva, amelyet könnyen használhatsz péksüteményekhez vagy süteményekhez.

  2. Mandulaliszt: A mandulaliszt magas fehérjetartalommal rendelkezik és alacsony szénhidráttartalommal. Sok cukorbeteg ételben és süteményekben használja mandulalisztet.

  3. Kukoricaliszt: A kukoricaliszt használható például sűrítőként, de olyan ételekhez is jó, amelyeknek nem szükséges hagyományos búzaliszt. Vigyázz a mennyiséggel, mert viszonylag magasabb szénhidráttartalma van.

  4. Tönkölyliszt: A tönkölyliszt hagyományos búzaliszttel hasonló ízű, de alacsonyabb a glikémiás indexe. Ezt is mértékkel használd.

  5. Fehér liszt helyett teljes kiőrlésű: A teljes kiőrlésű liszt magasabb rosttartalommal rendelkezik, ami segíthet lassítani a szénhidrátok felszívódását és stabilizálni a vércukorszintet. Emellett több fontos tápanyagot is tartalmaz, például B-vitaminokat, vasat és magnéziumot.