A felfázás vagyis a hólyaghurut egyaránt érintheti a nőket és a férfiakat is. Azonban a nők sokkal fogékonyabbak a betegségre a rövid húgycső miatt. Az idősebb férfiaknál pedig általában a megnagyobbodott prosztata szokott a háttérben állni. A hólyaghurut kialakulásában közrejátszhat a genetikai hajlam is. Hajlamosító tényező lehet még a hormonváltozás vagyis a menopauza vagy a várandósság.
Az egy nagy tévhit, hogy minden esetben a hideg okozza a felfázást. A legtöbb esetben nem is erről van szó. A húgyúti fertőzést baktériumok egész pontosan az E-coli baktérium okozza. Ez a baktérium a végbél környékéről kerül a hugycsőbe vagy a hüvelybe és így jön létre a gyulladás. Azonban számos tényező van még amelyek növelik a felfázás kockázatát.
- az alhas lehűlése
- lehetnek genetikai okok is
- a nem megfelelő higiénia
- egyes szokások pl. kevés folyadékfogyasztás, vizelet visszatartása
Ha észleled otthon a felfázás első jeleit, akkor mindenképpen ajánlott elkezdeni otthon a kezelést. Így megelőzheted, hogy tovább erősödjenek a tünetek és elkerülheted az antibiotikumos kezelést. Nézzük is melyek ezek az otthoni kezelési módszerek:
Ülőfürdő:
Nagyon egyszerű, ám hatásos módszer. Csak tegyél 2 pohár tengeri sót egy kád meleg vízbe. Hetente 3 alkalommal használd ha megelőzni akarod a bajt, ha viszont már fennáll, akkor akár naponta is elvégezheted. Nagyszerű még a zsurlófüves, cickafarkas és kamillás ülőfürdő is.
Meleg borogatás:
Ez is nagyszerű lehet a tünetek enyhítésére. Csak rögzíts vagy tegyél egy meleg palackot vagy pakolást a hasadra és pihenj úgy az ágyban. Egy érdekesség, hogy a káposztalevél is segíthet ha éjszakára a hasadra rögzíted. Nagyon jó gyulladáscsökkentő.
Magas folyadékbevitel:
Kiemelt fontossággal bír a magas folyadékbevitel. Fogyassz naponta legalább 3 liter vizet, gyógyteát, vagy 100%-os gyümölcslevet. Inkább kerüld a szénsavas és túl cukros italokat valamint az alkoholt is.
Gyógynövények használata:
Több gyógynövény is alkalmas a hólyaghurut csökkentésére vagy a megelőzésre. Lehet kapni kapszula formában de gyógyteaként is fogyaszthatóak. Ilyen gyógynövény pl. a medveszőlő amiből kiváló gyógytea készíthető. Ez az egyik legjobban bevált fertőtlenítő. Bizonyítottan antimikrobális hatásokkal rendelkezik.
Vizelethajtók használata:
Ezek is gyógynövények. Segítenek a fertőzött vizelet kiürítésében, így csökkenni fog az esélye a baktériumok megtapadásának. Ilyen gyógynövény a nyírfalevél, a gyermekláncfű, mezei zsurló, aranyvesszőfű, lestyángyökér, csalán, petrezselyemgyökér vagy a tövises iglice gyökér.
A vörösáfonya és a tőzegáfonya meggátolja a baktériumok megtapadását a hólyag nyálkahártyáján. Tehát ez a növény csökkenti a fertőzés kialakulását. Kapható gyógytea és kapszula formájában is. Ha viszont gyümölcslé formában fogyasztod, hogy nagy mennyiségben az áfonyalé hasmenést is okozhat.
Immunerősítés:
Erre a feladatra hatásos a fokhagyma, a C-vitamin akár kapszula vagy természetes formában is. Nagyon magas C-vitamin forrás a grapefruitmag-csepp.
Ezek a házi gyógymódok neked is segíthetnek a felfázás kezelésében. Fontos viszont megemlíteni, hogyha nem múlnak egyáltalán a tünetek néhány nap alatt, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.