A fokhagyma évelő hagymás növény, melynek jellegzetes szagát a kéntartalmú vegyületek alkotják.
A fokhagyma gerezdeket tavasszal vagy ősszel ültetik a földbe.
Ha a növény szára megsárgul, kiveszik a földből és felakasztva szárítják.
Csak egészséges, kemény fejeket vásároljunk. Sajnos manapság sokszor csak kínai fokhagymákat lehet kapni a boltokban.
Ezeknek az íze meg sem közelíti a magyar fokhagymáét. Épp ezért érdemes a piacokon beszerezni, s megbízható forrásból vásárolni egészséges, ízes, magyar fokhagymát.
A fokhagyma nem csak egészséges, de remek ízt is ad az ételeknek.
Nélküle a magyar konyha elképzelhetetlen. A fokhagymát felhasználhatjuk egészben, apróra vágva, préselve, vagy szétlapítva a kés lapjával. A fokhagymát fogyaszthatjuk nyersen, főzve, párolva. Ehetjük valamilyen ételhez, de belefőzhetjük is. Használhatjuk fűszerként ízesítésre, de vannak olyan ételek is, amelyekben a fokhagyma, mint alapvető hozzávaló szerepel. Kiváló ízesítője salátaönteteknek is. Remekül illik a darált húsból készült ételekhez, de egy egyszerű pirítóst, egy lángost is ízletesebbé varázsol. A húsok pácolásának is fő kelléke.
A fokhagyma különösen gazdag szerves kénvegyületekben, melyeknek betegségmegelőző hatását a mai napig vizsgálják.
A fokhagymát szerte a világon évszázadok óra használják mind étkezési és gyógyászati célokra is.
A benne lévő allicinnek köszönhetően baktérium- és vírusölő hatással is rendelkezik. Bevethető még gyomor- és bélpanaszok ellen is. Antibakteriális hatásának köszönhetően, évszázadok óta a húsok egyik tartósítószere, ugyanis képes megállítani a baktériumok okozta súlyos ételmérgezést. Vírusölő tulajdonsága miatt használható még bélhurut, májgyulladás, valamint herpesz ellen is. Ezen kívül felveszi a harcot bizonyos gombás fertőzések ellen is.
Érdekesség, hogy népi hagyomány szerint a fokhagyma elűzi hangyákat. Ha egy két gerezd tisztított fokhagymát teszünk, azokba a résekbe ahol bejönnek a lakásba, akkor távol tarthatjuk őket.