Az Articsóka, kerti népies neve:
Olaszparaj.
Hogyan gyűjtsük az Articsóka, kerti gyógynövényt?
A hazai gyógynövényboltokban, piacokon beszerezhető.
Az Articsóka, kerti hatóanyagai:
Gyógyászati célokra a növény alsó leveleit alkalmazzák, melyek a feldolgozás során keletkező klorogénsavat, cinarint tartalmaz, valamint megtalálhatók benne flavonoidok, szeszkviterpén laktonok is.

Az Articsóka, kerti felhasználása:
Az articsókakivonat serkenti az epetermelést, az epeelválasztást, ezért régóta használatos gyenge emésztés esetén. Magával hozhatja a koleszterin- és trigliceridszint csökkentést is. Erős antioxidáns hatása védi a májat a szabadgyökök okozta károsodástól. Homeopátiás készítmények is kaphatók, amelyek krónikus máj-epe működési zavarok esetén javallottak. A cukorbetegek számára is nagyon hasznos lehet az articsóka. Az articsókának nagyon magas a sav-, káliumsó valamint a flavonoid tartalma is ezért vízhajtó hatása van és fokozza a só kiürülését is a szervezetből. A benne található inulinnak szerepe van a zsírok lebontásában és az ásványi anyagok hatásos felszívódásában is.
Tea: A növény leveléből készített tea epe- és májbántalmak esetén alkalmazható. Konyhai használata is hasznosítják főzelék, saláta formájában.
A növény leveléből készített tea fogyasztása epe- és májbántalmak esetén ajánlott. Javasolják fogyasztását emésztési panaszok és étvágytalanság esetén. Megfigyelték, hogy a koleszterin epefolyadékkal történő eltávolításával egyes esetekben a koleszterinszintet is csökkenteni képes, tehát epetermelést fokozó hatása van. Májvédő hatású.