Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A boróka kiváló lehet ízületi betegségekre

HillVital

A Boróka, közönséges népies neve:

Borovicskafenyő, gyalogfenyő, közönséges boróka.
 

A boróka leírása:

A Juniperus communis, vagy közönséges boróka, egy örökzöld cserje vagy kisebb fa, amely a közép- és észak-Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában őshonos. Itt vannak néhány kulcsfontosságú jellemzői:

 

Megjelenés: A közönséges boróka lassan növekszik, és általában 1-4 méteres magasságot ér el, de kedvező körülmények között akár 10 méteres magasságig is megnőhet. Általában törzs és ágak nélküli, alacsonyan terülő formája van.

 

Tűlevelek: A boróka tűlevelei apró és hegyes formájúak, csúcsukkal lefelé mutatnak. Sötétzöld színűek, ami télen is megmarad, így az örökzöld növények közé tartozik.

 

Termések: A női növények apró, gömb alakú, kékes-fekete bogyókat hoznak létre, amelyek éretten fényes feketék lesznek. Ezek a bogyók évente egyszer érnek meg, és akár két évig is a növényen maradhatnak.

 

Illat és íz: A boróka bogyók jellegzetes aromával rendelkeznek, amely kissé fenyő illatú. Gyakran felhasználják fűszerezésre, így ismert az alkoholos italok, például a gin és az ételek ízesítésére.

 

Termőhely és elterjedés: A Juniperus communis a mérsékelt övön belül széles körben elterjedt. Különféle talajokon megtalálható, de általában száraz, kőzettalajokon, erdőségekben, sziklás hegyekben és tundrákon él.

 

 

A közönséges Boróka felhasználása:

A borókabogyó és illóolaja vizelethajtó. A népi gyógyászatban és a modern orvoslásban egyaránt használják vízgyülem megszüntetésére, méregtelenítésre, fogyás elősegítésére, ízületi betegségeknél és húgyúti fertőzések ellen. Az illóolaj bőrizgató hatása miatt gyakran megtalálható a reuma-elleni bedörzsölő kenőcsökben és fürdőadalékokban. Az ehető boróka nagy mennyiségben használatos fűszerként és pálinka készítésére is.
 

Tea: Forrázzunk le 2 dl vízzel 3-4 apróra összetört bogyót. Csak 4-5 percig hagyjuk ázni, majd szűrjük le. Naponta 1-3 csészényi tea fogyasztása ajánlott. 4 hétnél tovább tartó használata orvosi felügyelet nélkül nem javasolt. Tinktúra: 20 darab szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl tiszta szeszt, majd egy hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és sötét falú üvegben tároljuk. Ízületi és reumás fájdalmak esetén ezzel a kivonattal borogassuk a fájdalmas testrészt.

Olaj: 20gramm szárított borókabogyót összetörünk, és ráöntünk 1,25 dl olívaolajat, majd 2 hétig érleljük. Ezt követően leszűrjük, és tiszta üvegben tároljuk. Reumás és ízületi fájdalmak csillapítására alkalmazhatjuk az olajat. Ülőfürdő: Meleg fürdővizünkhöz adjunk negyed liter borókaolajat. Fűszerként: Általában vadhúsok, sonka, pácok, savanyúságok ízesítésére használják. A bogyókból készült lekvárt fogyaszthatjuk vizelethajtóként, napi 1-2 kávéskanálnyit fogyasztva belőle.


 

Boróka bokor.

 

A Boróka, közönséges hatóanyagai:

A boróka termése illóolajat (terpinén-4-olt, pinént, szabinént), flavonoidokat, katechin cseranyagokat, invert cukrokat tartalmaz. A friss bogyó sok C-vitamint is tartalmaz, de tárolás esetén lebomlik. Az illóolaj egyik alkotórésze az alfa- és béta-pinén, ami a vesét erősen irritálhatja.

 

Hogyan gyűjtsük a Boróka, közönséges gyógynövényt?

A borókának az érett termését használják gyógyászati célra. A bogyótermés két évig fejlődik, és a második év augusztus-szeptemberében érett, ilyenkor színük barnás fekete, kékes hamvas bevonatuk alatt fényesek. Szúrós levéltöviseik miatt a bogyók szedése nehézkes, általában bottal verik le, majd összeszedik őket. A termés illata terpentinre emlékeztet, íze aromás, kesernyésen édes.


< Vissza a gyógynövény határozóhoz