Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A citromfű, mint gyógynövény - Felhasználása és hatásai

HillVital

A Citromfű népies neve:

Orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.
 

 

A Citromfű leírása:

A Melissa officinalis, más néven citromfű, az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó évelő gyógynövény. Gyakran termesztik kertekben és konyhakertekben, ahol illatos leveleit és enyhe citromillatát értékelik. A növény Európában őshonos, de ma már szerte a világon elterjedt. A citromfű a népi és hagyományos gyógyászatban hosszú ideje használt gyógynövény. A levelekben található illóolajoknak köszönhetően sokféle egészségügyi előnnyel rendelkezik. Ezek az olajok főleg citronellal, citronellol, geraniol és néhány más vegyületből állnak, amelyek antibakteriális, vírusellenes és nyugtató tulajdonságokkal bírnak.

 

A citromfűből készült tea gyakran használatos idegesség, stressz és álmatlanság kezelésére, mivel enyhe nyugtató hatású. Emellett segíthet emésztési problémák, például puffadás vagy gyomorégés enyhítésében is. A növény számos más területen is hasznos lehet. Például rovarriasztóként is alkalmazzák, és kozmetikai termékekben, például szappanokban, krémekben és illóolajokban is megtalálható. A citromfű illóolaja gyakran alkalmazzák aromaterápiás célokra is, hogy segítsenek csökkenteni a stresszt és javítsák a hangulatot.

 

Kertészkedési szempontból a citromfű viszonylag könnyen nevelhető, és jól tűri a szárazságot és a fényes körülményeket. Általában fagyálló, és gyakran a friss leveleket egész évben lehet szedni.


A Citromfű felhasználása:

A fő hatóanyagnak, az illóolajnak nyugtató, görcsoldó, szélhajtó és antibakteriális hatást tulajdonítanak, míg a citromfű készítmények vírusellenes sajátossága az ajakosvirágúak típusos cserzőanyagainak tulajdonítható. A drog kivonatait gyakran alkalmazzák ideges gyomor és bél, valamint szívpanaszok, valamint az álmatlanság enyhébb tüneteinek kezelésére. A citromfüvet a homeopátiában ritkán alkalmazzák, például menstruációs zavarok esetén.
 

Tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk. Fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt.

 

Tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható.

 

Illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele; egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet. Feszültségoldásra is kiváló.

 

Fűszerként: Halak, szárnyasok, saláták, desszertek ízesítésére kiváló.
 

Egészséges citromfű

 

A Citromfű hatóanyagai:

Illóolaj, melynek fő komponense és illathordozója a citrál, továbbá citronellál, kariofillén, linalool és egyéb terpének. Limaiaceae-cserzőanyagok, valamint rozmaringsav; flavonoidok, triterpénsavak.

 

Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

 

Hogyan gyűjtsük a Citromfű gyógynövényt?

Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) érdemes szedni, a leveleket virágzása kezdetén, amely július-augusztusra esik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz