Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató Elfogadom
Menü

Gyógynövény határozó – Édeskömény

Sági Zsolt - HillVital
2020. 11. 17. 09:46:00

Az édeskömény vagy más néven Foeniculum vulgare a zellerfélék családjába tartozik.

Fűszernövényként ismerik de egyébként egy rendkívüli gyógynövény is.

A termesztése óta alfajokra lehet bontani. Ide tartozik még a római édeskömény és az olasz édeskömény is.

Már az ókorban is ismerték és alkalmazták. A hosszú termesztése során számos alfaja és változata alakult ki. Napjainkban már a világ minden részén termesztik. A legtöbb édesköményt Franciaországban és Bulgáriában termesztik. Nagyon meleg igényes növénynek számít és az elmúlt időkben nagyon jól tudott alkalmazkodni minden éghajlathoz. Nagyon fényigényes is, a gyenge fényben alig fejlődik a virágzata. A vízigénye változó.

Évelő növény, nagyon ritkán kétéves növény.
30-40 cm hosszú, a főgyökere orsó alakú. A szára 1-2 méter magasra nő meg. A terméseiben 2-5 % illóolaj található de van még benne zsíros olaj, fehérje és cukor is. A gyökérben, a szárban és a levélben is található illóolaj. Tartalmaz szafrolt, valamint egy kevés metilkavikolt is.
 Jellegzetes illatát az ánizsaldehid adja, ami az ánizséhoz hasonló illatot kölcsönöz neki. Csak egészben ajánlott a tárolása, de még így is gyorsan csökken az illóolaj tartalma. Az íze és az illata nagyon hasonlít az ánizshoz. A magjait levesekbe és halételekbe szokták tenni. A gumóját leszokták reszelni vagy káposztasalátához adják hozzá.

Nagyszerű étvágyjavító, tejszaporító, görcsoldó és szélhajtó hatása van. Az egyik legjobb puffadásgátló gyógynövénynek számít. Sok esetben együtt alkalmazzák más hashajtókkal, aminek legfőbb oka az, hogy képes enyhíteni az ezek okozta görcsöket. Képes enyhíteni a klimax tüneteit. Nagyszerű gyógytea készíthető belőle ami enyhíti a menstruációs görcsöket. 

Késő menstruációnál annak az ideje előtt legalább 10 nappal érdemes elkezdeni inni az édeskömény teáját, melynek hatását cickafarkkal, illetve komlóval kombinálva növelhetjük.

Az édeskömény gyógyhatásai.

< Vissza a gyógynövény határozóhoz!

HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?

IGEN
NEM
 

Keresés