Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény magas vérnyomásra? Így segíthet a fagyöngy!

HillVital

Nézzük is, hogy a fagyöngy milyen jótékony hatásokkal rendelkezik és mit érdemes tudni róla.

 

A Fagyöngy népies neve:

Madárlép, enyvesbogyó, gyimbor, gyombolyú.

 

A Fagyöngy leírása:

Viscum album, közismert nevén a fagyöngy, egy fásan élő, félig parazita növény, amely a gazdanövényen élő növények közé tartozik. A fagyöngy a Lorántáceae család tagja, és Európa, Ázsia és Észak-Afrika erdőiben honos. Kisebb termetű, lombszövetű növény, amely gyakran más fafajokra, például gyümölcsfákra, tölgyekre vagy fenyőkre tapadva él. 

 

A fagyöngynek jellegzetes, gömb alakú bogyói vannak, amelyek fehér színűek, és télen különösen látványosak lehetnek, amikor a fa lombjai lehullanak. Ezek a bogyók a növény számára az elterjedés módját jelentik, mivel madarak és más állatok gyakran elfogyasztják, majd a magokat a székletükkel kijuttatják, ezzel terjedve tovább.

 

A fagyöngy különösen fontos szerepet játszik a népi gyógyászatban és a hagyományos orvoslásban. A növény kivonatait hosszú ideje alkalmazzák különféle egészségügyi problémák kezelésére, például az immunrendszer erősítésére és a vérnyomás szabályozására. 

 

A Fagyöngy felhasználása:
 

Tea: A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítjük. Egy púpozott teáskanál fagyöngyöt adunk negyed liter vízhez, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük. A daganatos megbetegedések kezelésében is alkalmazzák tumor-ellenes hatása miatt. A gyógyszeripar készítményeinek alapanyagaként hasznosítja. Aki érelmeszesedéssel vagy magas vérnyomással küzd, éhgyomorra igyon belőle egyetlen csészényit, de szívbetegeknek mindössze hetente 1-2 csészényi javasolt. Azok viszont, akik az immunrendszerüket szeretnék megerősíteni, elegendő ebből a gyógynövényből havonta 2-3 csészényit meginni.


Gyógyászati célokra a növény ágvégeit és leveleit hasznosíthatjuk. Erősíti a szívet, képes beállítani az ingadozó vérnyomást. Serkenti a szívműködést, csökkenti a pulzusszámot. Csökkenti a
vércukorszintet, javítja a koncentrációs képességet, illetve az immunrendszer működését. Csillapítja a görcsös fájdalmat, erősíti a méh izomzatát, elősegíti a fogamzást. Érelmeszesedés esetén is segítséget nyújthat, de mérsékli a köhögést és az orrvérzést is. A fagyöngy kiváló gyógyír belső vérzések ellen, és használják görcsoldóként is. A fagyöngy hatásos lehet magas vérnyomás esetén, mert a kísérő panaszokat – a fülzúgást, szédülést – enyhíti. Szívbetegség kezelésében azért hatásos, mert erősíti a szívet, a pulzusszámot csökkenti.


Mindenképpen orvosi segítséggel kell alkalmazni, mivel a fagyöngy káros hatás a következő lehet. A pulzuscsökkentő hatása miatt nem javasolt a szívbetegeknek. Valamint ha depresszió elleni gyógyszert szedsz, akkor okozhat magas vérnyomást is. A fagyöngy hatása miatt tehát mindenképpen egy szakember segítségét kell kérni.


 

A fagyöngy hatásos lehet magas vérnyomás esetén

 

A Fagyöngy hatóanyagai:

A fagyöngy a tápanyagok egy részét a gazdanövényből szívja fel, így természetesen a hatóanyag-összetétele is változó lehet. A legjobb gyógyhatást a nyárfán élősködő fagyöngynek tulajdonítják, de ez nem bizonyított. A növény tartalmaz szívre ható viszkotoxint, aminokat (kolint, hisztamint, tiramint), lektint, lignánt, flavonoidokat, fahéjsav-származékokat.

 

Hogyan gyűjtsük a Fagyöngy gyógynövényt?

A fehér fagyöngy ágvégeit hasznosítják gyógyászati célokra, melyeket ősztől tavaszig – a gazdafák lombfakadásáig – érdemes gyűjteni.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz