A Fekete mustár népies neve:
Barna mustár, francia mustár.
A Fekete mustár leírása:
Brassica nigra, melyet közismertebb nevén fekete mustárnak vagy néha fekete magú mustárnak is neveznek, a keresztesvirágúak (Brassicaceae) családjába tartozó évelő növény. Származási helye a Földközi-tenger környéke, de ma már széles körben termesztik az egész világon.
Ez a növény magassága általában 60–90 centiméter között van, bár kedvező feltételek között akár 2 méteres magasságot is elérhet. Szára merev és elágazó, levelei zöldek és általában szórt elrendezésűek.
A Brassica nigra virágai jellegzetes sárga színűek és keresztbe rendezettek. Termése hengeres tok, mely sok apró magot tartalmaz, és jellegzetesen barna vagy fekete színű.
A fekete mustár számos kulináris és gyógyászati céllal használatos. Magjait széles körben felhasználják fűszerként, amelynek jellegzetes, erős íze és aromája van. Gyógyászati szempontból az ősi idők óta ismertek a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságok. Ezenkívül a növény leveleit és virágait is felhasználhatják gyógynövényként.
A Fekete mustár felhasználása:
Az allil-mustárolaj hatóanyag, erős vérkeringés-serkentő sajátossággal rendelkezik. A bőrbe dörzsölve reflexesen, a belső szervekre is kifejti hatását. Magas koncentrációban, vagy hosszú időn át történő alkalmazása hólyagképződéssel járó gyulladásokhoz vezet. Belsőleg gyomor-, bélpanaszokat okoz. A mustármag fogyasztása, például étkezési mustárként is, étvágyfokozó és emésztésserkentő és antibakteriális hatású. Homeopátiás felhasználási területei közé a felső-légúti és gyomor-bélrendszeri irritációk tartoznak.
Borogatás: Reumás bántalmak esetén a megőrölt fekete mustár magvakat borogatásként ajánlják.
Erős bőrvörösítő, vérkeringést serkentő tulajdonsággal rendelkezik. Az illó mustárolajat szeszes oldatban vagy kenőcsökben bedörzsölő szerként reumás fájdalmak, lumbágó és isiász kezelésére használják Ismert étvágyjavító hatása. Antibakteriális hatással is rendelkezik.
A Fekete mustár hatóanyagai:
A növényi drog szinigrin glükozinolátot tartalmaz, melyből mirozináz enzim hatására sejtsérüléskor erős illatú allil-mustárolaj képződik. A magban még nyálka, zsíros olaj is megtalálható.
Hogyan gyűjtsük a Fekete mustár gyógynövényt?
Gyógyászati célokra a növény magját használják, amelynek szedési ideje augusztusra esik.
A Fekete mustár mellékhatásai:
6 éves kor alatt tilos a fogyasztása. Akinek vesebetegsége van annak sem ajánlott a fogyasztása. Hosszú távon nem ajánlott a fogyasztása mivel bőrgyulladást is okozhat. Ha visszértágulattól szenvedsz, akkor sem ajánlott a használata. Nagyon ritka esetben erős allergiás reakciót is okozhat. A fekete mustármag borogatás ha az ajánlott időtől tovább marad rajta a bőrfelületen, akkor okozhat bőrpírt illetve égő érzés is kialakulhat. Nem ajánlott hígítatlan mustárolajat alkalmazni mivel irritáló lehet.