Bár sokan csak fűszernövénynek tartják, ennek ellenére a kakukkfű is rendelkezik jótékony hatásokkal.
A Kerti kakukkfű népies neve:
Balzsamfű, démutka, kakucskafű, thimián, tömjénfű, vadkakukkfű.
A Kerti kakukkfű leírása:
Thymus vulgaris, közismert nevén a kakukkfű, egy kis lombhullató cserje, amelynek számos kulináris, gyógyászati és illatszerészeti célja van. Az eredetileg a Földközi-tenger térségéből származó növény ma már széles körben termesztik világszerte.
Megjelenés: A kakukkfű kis, szárnyas levelekkel rendelkező örökzöld cserje, amely általában 15-30 cm magasra nő, de kivételesen elérheti a 40 cm-t is. A levelek szürkészöldek vagy olajoszöldek, amelyek a szárak mentén kis csonthéjas fürtökben helyezkednek el.
Virágzat: A kakukkfű virágzata kicsi, lila vagy rózsaszín virágokból áll, amelyek nyáron nyílnak. Ezek a virágok gyakran vonzzák a méheket és más beporzó rovarokat.
Illat és íz: A kakukkfű erős, jellegzetes illattal és ízzel rendelkezik, amely enyhén fűszeres és kissé citrusos.
Termesztés és elterjedés: A Thymus vulgaris-t számos éghajlaton és környezeti feltétel között termesztik, beleértve a mediterrán, szubtrópusi és mérsékelt éghajlatokat is. Száraz, kőzetes talajokon jól érzi magát, és napos helyen szépen fejlődik.
A Kerti kakukkfű felhasználása:
Görcsoldó és antibiotikus hatású a drog. A népi gyógyászat köhögések kezelésére belsőleg és külsőleg, fürdőadalékként egyaránt használja ugyanúgy, mint a kerti kakukkfüvet, bár hatása gyengébb. Illóolaj tartalma lényegesen csekélyebb és összetételében eltérő. Használható még gyomor-bél működési zavarok, étvágytalanság esetén is, itt nem annyira az illóolaj, mint a cserzőanyagok és a keserű ízanyagok váltják ki a hatást.
Tea: Csészénként 1 teáskanálnyi drogot forrásban lévő vízzel kell leönteni, negyed órán át lefedve állni hagyni, és utána leszűrni. Köhögés ellen jó. Köptető hatású teakeverékek gyakori alkotórésze.
Tinktúra: Köptetőnek alkalmazható.
Lábfürdő: Hosszan tartó állva végzett munka ill. tevékenység utáni frissítő, nyugtatja a fáradt, fájó izmokat, enyhíti az izomgörcsöt.
A kakukkfüves teljes fürdő: 100 g drogot 1 liter forrásban lévő vízhez kell adni, leszűrni, majd a fürdővízhez adni. A kakukkfüvet használhatjuk konyhai fűszerként is sültekhez, levesekhez, spagettikhez, mártásokhoz. Teája fogyasztható reggeli frissítő italként.
A kakukkfű illóolajai – timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú – erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatásúak.
A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését. A torokgyulladást a friss levelek rágcsálása csillapítja. Csökkentik az étvágytalanságot, serkenti az emésztést. Sokan légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák. A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás, jó gyógyír köhögés, torokfájás esetén. Emeli az alacsony vérnyomást, külsőleg használva csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket.
A Kerti kakukkfű hatóanyagai:
Származási helytől függően változó összetételű illóolaj: főkomponense lehet linalool és karvakrol vagy timol és cineol; ajakosokra jellemző cseranyagok, triterpének, flavonoidok.
Hogyan gyűjtsük a Kerti kakukkfű gyógynövényt?
Virágos, leveles hajtásaikat májustól júliusig szár nélkül gyűjtik. Kellemes illatú és aromás kámforos ízűgyógynövény, melynek teaként felhasználandó része a leveles virágos hajtás. A növény leírása:A növényi drog (Thymi herba) timol- és karvakroltartalmú illóolajat, cseranyagokat, triterpéneket és flavonoidokat tartalmaz.
Vissza a gyógynövény határozóhoz
Klinikai teszt megnézése (eredeti nyelven)