A komlót jótékony hatásainak köszönhetően előszeretettel alkalmazták a népi gyógyászatban!
A Komló népies neve:
Szeleginy, sörkomló, sullyogó iszalag.
A Komló leírása:
Humulus lupulus, közismert nevén a komló, a Cannabaceae családhoz tartozó növényfaj. Gyakran az északi félteke mérsékelt éghajlatú területein található meg, és az egyik legfontosabb növény a sörfőzésben és más alkoholos italok készítésében. A növény számos tulajdonsága és felhasználási módja miatt fontos gazdasági jelentőséggel bír.
Megjelenés és növekedési környezet: A komló egy gyorsan növő, kúszó vagy mászó évelő növény, melynek levelei szív alakúak és sűrűn borítják a szárakat. A növény hímivarú virágai kúszó hajtásokon találhatók, míg a termő hajtások a nőivarú virágokat hozzák létre. Általában nedves, jól vízelvezető talajon, napos vagy félárnyékos helyen nő, leggyakrabban Európa, Észak-Amerika és Ázsia hideg és mérsékelt éghajlatú területein.
A Komló felhasználása:
A komlótobozokat sikeresen alkalmazzák mint enyhe nyugtató- és altatószert, annak ellenére, hogy a drog hatásmechanizmusa a mai napig nem teljesen ismert. A népi gyógyászatban gyomornedv-elválasztódást serkentő hatása miatt emésztési panaszok kezelésére használatos, de fokozott szexuális izgalmi állapot esetén is szóba jön. Fiatal lányoknál menstruációt elősegítő hatás volt megfigyelhető, mely a drognak bizonyos ösztrogénhatására utal. Homeopátiás készítményével főként idegességet és alvászavarokat gyógyítanak. A friss tobozok azonban bőrirritációt okozhatnak.
Tea: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított komlót, hagyjuk állni negyedórán át, majd szűrjük le. Mézzel édesíthető. Altató hatású.
Fürdő: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, majd tegyük a fürdővízbe.
Párna: Lenzsákba tegyünk 3 maréknyi komlót, és tegyük a párnánk alá. Illóolajai a belégzett levegővel jutnak a szervezetbe. 10 naponta cseréljük “komlópárnánk” tartalmát. A komlófürdők és komlópárnák nyugtató hatását biztosra vehetjük.
A komló bizonyítottan jó nyugtató- és altatószer, de használják étvágytalanság és gyomorpanaszok ellen, továbbá idegi eredetű hasmenés esetén is. Gyakran más növényi nyugtatókkal (macskagyökérrel) együtt alkalmazzák. Teája többek között a változókor problémáira ajánlott. A komlót a népi gyógyászatban emésztési panaszok kezelésére, külsőleg borogatásként fekélyek esetén alkalmazták.
Komló hatóanyagai:
A mirigyek gyantájában komló-keserűanyagok, mint a humulon, lupulon és további acilflorogucidok; metilbutenol, amely a tárolás és feldolgozás során a keserűanyagok oxidációja által keletkezik, továbbá a komlótermékek elfogyasztása után valószínűleg metabolikusan; illóolaj, benne mircén, humulén és karofillén; cseranyagok; flavonoidok: xantohumol.
A Komló gyűjtése:
Érett szedés: A komlógyűjtés általában az őszi hónapokban történik, amikor a komlótermés megérett. A megfelelő időpont meghatározása a komló fajtájától és a termőhelytől függ. Általában a virágok sárgulni kezdenek és könnyen levehetők a növényről.
Gyűjtés módja: A komlógyűjtés általában kézzel történik. A szakemberek óvatosan szedik le a komlóvirágokat a növényről, hogy ne sérüljenek és ne veszítsék el az aromájukat. A komlógyűjtés lehet munkaigényes feladat, különösen nagyobb ültetvényeken.
Szárítás: A gyűjtött komlóvirágokat általában szárítják, hogy megőrizzék tartósságukat és aromájukat. A szárítási folyamat lehet természetes, napfényes helyen vagy mesterségesen, például szárítókban. A megfelelő szárítás kulcsfontosságú a komló minőségének megőrzése érdekében.