Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Macskagyökér

HillVital

A macskagyökér egy nagy népszerűségnek örvendő gyógynövény, melyet gyakran álmatlanság és idegesség kezelésére alkalmaztak a népgyógyászatban.

 

A Macskagyökér neve:

Baldrián, bádiánfű, fordulófű, hodolán, macskagyökönke, mezei nárdus, Szent Magdolna füve, valerián, terjékfű.

 

A Macskagyökér leírása:

A macskagyökér (Valeriana officinalis) egy évelő növény, amely a Caprifoliaceae családba tartozik, és közismert népi gyógynövényként használatos. A macskagyökér Európában őshonos, de ma már széles körben termesztik és használják világszerte. A macskagyökérnek számos neve van, köztük a valerianagyökér vagy egyszerűen csak valeriana. A növény gyökérzetét és a gyökérrel együtt alkalmazott föld feletti részeit használják gyógyászati célokra.

 

A macskagyökér gyökere egy fásodó, vastag, sötétbarna gyökér, amelynek jellegzetes illata van, amely sok macskát vonz. Ez a tulajdonsága adja a növénynek a "macskagyökér" név elnevezést. A növény levelei összetett felépítésűek és fogazottak. Virágai fehérek vagy rózsaszínek lehetnek, kicsik, csoportosan helyezkednek el és kellemes illatuk van.

 

A macskagyökér gyógynövényként elsősorban nyugtató hatásáról ismert. Számos kulturális és gyógyászati felhasználása van, beleértve az alvászavarok, a stressz, az idegesség és az izomfeszültség enyhítését. Kivonatait gyakran kapszulákban, folyékony kivonatokban vagy teaként lehet fogyasztani.


 

A Macskagyökér felhasználása:

Az orvosi macskagyökeret enyhe nyugtatószerként alkalmazzák izgalmi állapotok, elalvási nehézség, ideges szívpanaszok és a gyomor-bél rendszer görcsös fájdalmainak csillapítására. Fürdők alkotórészeként is enyhén nyugtató hatású. Ezt a hatást napjainkig nem tudták egyetlen hatóanyaghoz kötni. Úgy tartják, hogy a macskagyökér hatása több beltartalmi anyag összjátékának eredménye. Homeopátiás felhasználási területei közé tartozik az alvászavarok kezelése mellett az isiász gyógyítása is.

 

Tea: Forrázzunk le 3 dl vízzel 1-2 teáskanálnyi összevágott macskagyökeret, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Alvászavar kezelésére komlóvirággal egészíthető ki. (idegcsillapító, nyugtató)

 

Fürdő: Hagyjunk állni 100 gram macskagyökeret 1 liter vízben fél napon át, majd szűrjük le, s öntsük a fürdővízhez. (nyugtató, enyhe altató hatású)

 

Por: Törjünk össze 1 teáskanálnyi szárított macskagyökeret, és keverjük hozzá tejtermékekhez – joghurthoz, kefirhez, túróhoz. Bor: Néhányan fehérborba rakják, érlelik, majd leszűrik, s így alkalmazzák nyugtatószerként.

 

A macskagyökérfélék (Valerianaceae) családjába tartozik.
Nyirkos, lápos réteken, árnyas erdőkben előforduló évelő növény. Május-júniusban virágzik. Kertben is jól növekszik. Hogyan gyűjtsük? A macskákat vonzza a növény szaga, innen is ered a neve. Hippokratész idejében a macskagyökeret női bajoknál alkalmazták. Mint ahogy a növény neve is elárulja, gyökerét, gyökértörzsét hasznosítják gyógyászati célra. A gyökérzet szaga nem kellemes. Gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat. A gyökeret közvetlenül gyűjtés után meg kell mosni, mert száradást követően már nehéz megtisztítani.

 

Mi van benne?
A növény gyökere illóolajat (izovaleriánsavat, bornil-izovalerianátot), valepotriátokat (valtrátot), szeszkviterpéneket, alkaloidot tartalmaz.

Mire jó?
Hatékony nyugtatószer, alvási zavaroknál segít (enyhe altató), a túlterhelt szívet nyugtatja, de idegesség esetén is alkalmazzák. A macskagyökér alkalmazási területe kiterjed még a gyomor- és béltraktus idegi eredetű bántalmaira is. A természetgyógyászok szerint jó hatással szervezetünkre ideges eredetű szív- és érrendszeri zavarok esetén is.

A macskagyökér

 

A Macskagyökér hatóanyagai:

Bornil-izovalerianátot és szabad izovaleriánsavat tartalmazó illóolaj, mindkét vegyület felelős a növény jellegzetes illatáért, amely a drog szárítása során szabadul fel; valerénsavak (szeszkviterpének); valepotriátok (iridoidok), mint a valtrát (e vegyületek instabilitása miatt a kivonatokban és tinktúrákban csak lebontási termékeik találhatók); csekély mennyiségben piridin-alkaloidok, fenolkarbonsavak.

 

Hogyan gyűjtsük a Macskagyökér gyógynövényt?

Mint ahogy a növény neve is elárulja, gyökerét, gyökértörzsét hasznosítják gyógyászati célra. A gyökérzet szaga nem kellemes. Gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat. A gyökeret közvetlenül gyűjtés után meg kell mosni, mert száradást követően már nehéz megtisztítani.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz