Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A majoránna, mint gyógynövény - Mutatjuk jótékony hatásait!

hillvital.hu

A majoránna egy közismert fűszernövény, amely meglepő módon több gyógyhatással is rendelkezik.
 

A Majoránna népies neve:

pecsenyevirág, majoranna

 

A Majoránna leírása:

Az Origanum majorana, közismert nevén majoranna, egy évelő fűszernövény, ami az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozik. A majoranna eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, de ma már számos más régióban is termesztik.

 

A majoranna jellegzetes aromájú és ízű növény. Kisebb leveleivel, melyek szürkés-zöld színűek és enyhén szőrösek lehetnek, gyakran használják a konyhában fűszerként vagy gyógynövényként. A növény apró, fehér vagy világosrózsaszín virágokat hoz, amik fürtökben helyezkednek el.

 

A majorannának többféle fajtája létezik, de általánosságban elmondható, hogy kedveli a meleg, napos helyeket, és jó vízelvezetésű talajban fejlődik a legjobban. A növényt gyakran termesztik kerti ágyásokban, de kisebb kaspókban vagy edényekben is lehet nevelni.

 

Majoránna felhasználása:

A majoránna nem egy egyszerű fűszernövény. A majoránna kiváló görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erő­sitő (tonizáló), köptető, serkentő és menstruációt elősegítő, megindító hatású gyógynövény. A majoránnával nem csupán az ételeket lehet finomabbá tenni hanem rendkívüli gyógyhatásai is vannak. A majoránna gyógyhatása között megemlíthető, hogy nagyon jót tesz az emésztésnek, rendkívül jó a gyomorpanaszokra és a görcsöket is oldja.

 

Nagyszerű tea készíthető belőle ami segít enyhíteni a hasi görcsöket, a puffadást és a fokozott gázképződésre is megoldás lehet. Csupán annyi a majoranna tea elkészítése, hogy le kell forráznod egy teáskanál majoránnát 2 dl vízzel, végül hagyni kell 10 percig állni. Miután letelt a 10 perc le kell szűrni és el kell kortyolgatni szépen lassan. Ha esetleg nincs lehetőség rá, hogy teát készíts akkor egy pohár meleg vízbe csepegtess néhány csepp majoránna illóolajat.
 

A majoránna nem egy egyszerű fűszernövény

 

A majoranna tea mire jó?

A majoranna gyógyhatásai között megemlíthető fertőtlenítő, görcsoldó, puffadásgátló vérnyomáscsökkentő, szélhajtó, immunerősítő hatása is. Mindemellett a majoranna tea köhögésre is kiválóan alkalmazható. Hatóanyagai között megtalálhatóak illóolajok, csersav, szénhidrátok, flavonoidok, keserű anyagok, valamint fenolok és triterpének is.
 

A majoránna enyhén serkentőleg hat a gyomornedvek elválasztására, görcsoldó és nyálkaoldó tulajdonságú.

Főként fűszernövényként használatos, de a népi gyógyászatban étvágytalanság, emésztési panaszok, felfúvódás, a gyomor-bél traktus görcseinek és görcsös köhögés csillapítására is alkalmazzák. A drog fenolglikozid-tartalma miatt hosszú távú felhasználásra nem felel meg. A majoránna kivonatot és illóolajat bedörzsölőszerek és fürdők alkotórészeként meghűlés, idegfájdalmak és reuma enyhítésére használják. A tradicionális majoránnakenőcs csecsemők és kisgyermekek náthája ellen volt használatos.

 

Alkalmazását ma nem javasolják, mivel, tisztázatlan okok miatt, esetlegesen a bőr depigmentációját idézheti elő. A majoránna kiváló antioxidáns, például gátolja a disznózsír avasodását. Homeopátiás felhasználási területe a szexuális érzékenység fokozása.
 

A majoránna hatása mellett érdemes ha tisztában vagyunk a mellékhatásával, valamint ellenjavallatával is.

 

A majoránna tea hosszabb ideig történő fogyasztása kellemetlen fejfájást okozhat. Emiatt nem szabad túlzásba vinni az alkalmazását. Emellett terhes és szoptató nők számára nem ajánlott a gyógyaszati célokra történő felhasználása!

 

A Majoranna olaj hatásai

 

Gyulladáscsökkentő hatás: A majorannaolaj gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek csökkenteni az ízületi gyulladást, reumát vagy más gyulladásos állapotokat.

 

Fájdalomcsillapító: A majorannaolajban található vegyületek enyhíthetik az izomfájdalmat és az idegi fájdalmat is.

 

Emésztést támogató: A majorannának gyomorerősítő hatása lehet, segítve az emésztést és csökkentve a gyomorpanaszokat, például a puffadást és a gyomorégést.

 

 

Gyomor-bélrendszeri problémák enyhítése: Az olaj segíthet enyhíteni a bélgörcsöket és más gyomor-bélrendszeri problémákat, mint például a puffadást és a hasmenést.

 

Nyugtató hatás: A majorannaolajnak nyugtató hatása lehet az idegrendszerre, segítve a stressz és szorongás csökkentését, valamint az alvásminőség javítását.

 

Antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságok: A majorannaolajban található vegyületek képesek lehetnek harcolni a különböző baktériumok és gombák ellen, így segítve a fertőzések kezelését és megelőzését.

 

Majoránna hatóanyagai:

“Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok.”

 

Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt?

A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz