A martilapu egy kiváló gyulladáscsökkentő valamint jól alkalmazható rekedtség és köhögés ellen.
A Martilapu népies neve:
Partilapu, kereklapu, szattyú, lóköröműfű, körömlapu, mostohalapu, farkastalpfű.
A Martilapu leírása:
A Tussilago farfara, közismert nevén Martilapu vagy Martilop, egy évelő növény, amely a margitvirágfélék (Asteraceae) családjába tartozik. A Martilapu elsősorban az északi félteke mérsékelt éghajlatú területein honos, de elterjedése más kontinenseken is megtalálható.
A Martilapu egyik megkülönböztető jellemzője az, hogy az év korai szakaszában, még a tavasz kezdetén, a hóolvadás után, még mielőtt a levelek megjelennének, a virágok először bontják ki szirmaikat. Ez a jellegzetesség sokak számára különlegessé teszi, és néha a tavasz első hírnökeiként említik őket.
Az Martilapu gyakran előfordul hegyvidékeken, réteken és mezőkön. Szára hosszú, és a föld felett terjed, a levelek csak a virágzat után jelennek meg. Levelei nagyok és szív alakúak, amelyek szürkészöld színűek.
A Martilapu virágai jellegzetesek és könnyen felismerhetők. A virágok szára hosszú, megtörhető, és fehér vagy világos sárga szirmokkal rendelkezik. A virágok kis koszorúkban helyezkednek el, és jellegzetesen jelennek meg a növényen, még mielőtt a levelek kifejlődnének.
A Martilapu felhasználása:
Nyálkatartalma alapján régen előszeretettel alkalmazták irritáció- és gyulladáscsökkentő szerként száraz köhögés és rekedtség ellen. Szájüregi és torokgyulladások kezelésére öblögető- s gargarizálószerként is használták. Miután egyes pirrolizidin-alkaloidok májkárosító és rákkeltő hatása bebizonyosodott, évente 4-6 hétben maximalizálták a kezelés idejét. Jelenleg a martilapu kevésbé népszerű. Időközben szelekciós nemesítéssel alkaloidmentes fajtákat sikerült előállítani és termeszteni, így a régi gyógynövény talán ismét szabadon felhasználható lesz.
A mérgezések feltehetően abból adódnak, hogy leveleit összetévesztik az acsalapu vagy a bérci lapu fajokkal, amelyek magasabb koncentrációban tartalmaznak toxikus pirrolizidin-alkaloidokat. Most még homeopátiás felhasználását is – például időskori köhögés ellen – korlátozzák.
A Martilapulevés tea hatása és elkészítése
Tea: Fél teáskanálnyi martilapulevelet 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Fogyasztása légzőszervi betegségek esetén javallt.
Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de alkalmazzák rekedtség, köhögés ellen is. Köptető és gyulladáscsökkentő hatású. A martilapu tea hatásai és benne lévő hatóanyagai miatt csak kis mennyiségben ajánlott, továbbá várandósság és szoptatás ideje alatt pedig egyáltalán nem ajánlott a fogyasztása!
A Martilapu hatóanyagai:
A levélben nyálkaanyagok, cseranyagok, pirrolizidin alkaloidok (szenkirkin), flavonoidok találhatók. A virág cseranyagot, sárga festéket, nyálkát, némi illóolajat, fitoszterineket tartalmaz.
Hogyan gyűjtsük a Martilapu gyógynövényt?
A növénynek mind a virágát, mind a levelét hasznosítják gyógyászati célokra. Gyűjtési ideje márciusra (virágzás), illetve a nyári hónapokra esik.