Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A napraforgó jótékony hatásai és felhasználása

hillvital.hu

A napraforgó egy már régóta ismert és használt takarmánynövényünk, amelyről azonban csak kevesen tudják, hogy jótékony hatásokkal is rendelkezik.
 

A Napraforgó népies neve:

szotyola, tányérvirág, forgó
 

A Napraforgó leírása:

A Helianthus annuus, vagy közismert nevén napraforgó, a napvirágfélék (Asteraceae) családjába tartozó, évelő növény. Alapvetően egy nagy, terebélyes növény, amelyet számos kisebb sárga virág borít. Azonban gyakran egyéves növényként tenyésztik, és nagy agrár jelentőséggel bír, mivel magjai számos ipari és táplálkozási célra használhatók.

 

Magasság: A napraforgó hatalmas mérete miatt kiemelkedik a környezetéből. Gyakran eléri a 2-3 métert, de vannak hibridek, amelyek még ennél is magasabbra nőnek.

 

Levelek: A napraforgó levelei nagyok és szív alakúak. Szárnyalt szerkezetük van, ami azt jelenti, hogy egy szár körül több kisebb levélág ágazik el.

 

Virágok: A napraforgó virágai jellegzetesen sárgák és bámulatosan nagyok. Ezek a virágok egy központi korongból és körülöttük körben elhelyezkedő sárga szirmokból állnak. A virágok mozgékonyak, amely azt jelenti, hogy követik a Nap mozgását (heliotropizmus).

 

Termés: A napraforgó termése az, amit leggyakrabban ismerünk: a magvak. Ezek a magvak a virágokból fejlődnek ki és a növény súlyos terméshozamát jelentik. A magvakat különféle célokra használják, például olaj kinyerésére, állati takarmányként vagy emberi fogyasztásra.

 

A napraforgó jótékony hatásai és felhasználása:

A sárga nyelves virágok teakeverékekben díszítésre használatosak, a preparátumból származó kivonat vénagyulladás kezelésére alkalmas. A népi gyógyászat az árnikához vagy a körömvirághoz hasonlóan sebkezelésre használja. Az olaj telítetlen zsírsavtartalma miatt értékes étolaj, de különböző sebkezelő és gyógykenőcsökben is megtalálható, mint bőrápolószer. A homeopátia lázcsillapításra és görcsoldásra használja.

 

A napraforgómag vitamin tartalma

 

E-vitamin: A napraforgómagok kiváló E-vitamin források. Az E-vitamin egy antioxidáns, amely segíthet a szabadgyökök káros hatásai ellen védelemben. 100 gramm napraforgómag tartalmazhat körülbelül 35 mg E-vitamint.

 

Tiamin (B1-vitamin): A napraforgómagok jó forrásai a B1-vitaminnak, ami fontos az idegrendszer megfelelő működéséhez és az energiatermeléshez. Általában 100 gramm napraforgómag tartalmazhat körülbelül 1,5 mg tiamint.

 

Riboflavin (B2-vitamin): A B2-vitamin fontos az energiaanyagcserében és az egészséges bőr, haj és szemek szempontjából. A napraforgómagok tartalmazhatnak körülbelül 0,3 mg riboflavint 100 grammra vetítve.

 

Niacin (B3-vitamin): A napraforgómagok jó forrásai a B3-vitaminnak, amely fontos a sejtanyagcsere szempontjából. Körülbelül 8 mg niacint találhatunk 100 gramm napraforgómagban.

 

Pantoténsav (B5-vitamin): A pantoténsav fontos a sejtek normális működéséhez, és a napraforgómagokban körülbelül 1,5 mg pantoténsav található 100 grammra vonatkoztatva.

 

Piridoxin (B6-vitamin): A napraforgómagokban található B6-vitamin fontos a fehérjeszintézishez és az idegrendszer működéséhez. Körülbelül 1,3 mg piridoxint találhatunk 100 gramm napraforgómagban.

 

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított napraforgóvirág-szirmot, majd 10 perc elteltével szűrjük le.

 

Főzéshez: A hidegen sajtolt napraforgóolaj igen gazdag esszenciális zsírsavakban. Magját salátákba, kenyerekbe sütik, és népszerű csemegeként fogyasztják.

 

 

A Napraforgó felhasználása

Magjának olaját étkezési célokra és gyógyszeres kenőcsök készítésére használják. A többszörösen telítetlen zsírsavakkal megelőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket, és csökkenthetjük a koleszterinszintet. A népi gyógyászatban nehezen gyógyuló sebek és száraz, pikkelyesen hámló bőr kezelésére használták. A homeopátiás készítményekben görcsoldásra és láz csillapítására alkalmazzák.

 

Fogyasztását tekintve, az utóbbi időkben egyre elterjedtebbek a hántolt fajtájai, valamint az hidegen sajtolt olaja is. Ennek köszönhetően különböző új receptek is születtek a felhasználására.
 

A napraforgó virágok.

 

Napraforgó hatóanyagai:

“A nyelves virágokban diterpének, triterpénszaponinok, flavonoidok, karotinoidok; a zsíros olajban triglicerid magas zsírsav- és olajsavrésszel, fitoszterol.”

 

Hogyan gyűjtsük a Napraforgó gyógynövényt?

A növény friss, nyelv alakú, élénksárga színű karimavirágait – nyelves virágok – kell gyűjteni. A gyűjtés ideje a nyári hónapokra, július-augusztusra esik.

 

A napraforgó mag káros hatásai

A mértékkel fogyasztott napraforgómagok egészségesek, de túlzott mennyiségben vagy bizonyos körülmények között káros hatásokkal járhatnak.

 

Magas kalóriatartalom: A napraforgómagok gazdagok kalóriában, túlzott fogyasztása könnyedén hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.

 

Allergia: Néhány ember allergiás lehet a napraforgómagokra, és ilyen esetekben a fogyasztás súlyos allergiás reakciókat válthat ki.

 

Fogzománc károsodása: A napraforgómagok kemények és roncsolhatják a fogzománcot.

 

Magas nátriumtartalom: Néhány napraforgómag sós ízesítéssel kapható, és a túlzott nátriumbevitel hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz és más egészségügyi problémákhoz.

 

A pirított napraforgómag hatásai szemben a nyers napraforgómaggal

A pirított napraforgómagok számos előnnyel rendelkeznek, de érdemes megjegyezni, hogy nem feltétlenül lehet egyértelműen kijelenteni, hogy egészségesebbek-e, mint a nyers napraforgómagok, mivel mindkét változatnak megvannak a saját előnyei és hátrányai.

 

Kalóriatartalom: A pirított magoknak magasabb kalóriatartalma lehet a nyers változatokhoz képest, mivel a pirítás során elveszhet a nedvesség, de nőhet a zsírtartalom.

 

Só- és egyéb ízesítők: Néhány pirított napraforgómag sós, vagy egyéb ízesítőkkel készül, amelyek növelhetik a nátriumbevitelt és egyéb tápanyagokat, például cukrot vagy mesterséges adalékanyagokat tartalmazhatnak. Ezeknek az összetevőknek lehetnek egészségügyi hatásaik.

 

Fehérítő és hidrogénezett olajok: Néhány kereskedelmi pirított napraforgómagot fehérítő és hidrogénezett olajokkal is kezelnek, amelyeket érdemes elkerülni.

 

Tápanyagveszteség: A pirítás során a magok elveszíthetnek néhány vitamin- és antioxidáns-tartalmat. Például a hőkezelés során az E-vitamin mennyisége csökkenhet.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz

Tartalomhoz tartozó címkék: napraforgó napraforgó hatásai