Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Vadgesztenye

2024. 04. 10. 09:20:00 HillVital

A vadgesztenye egy mára már igen népszerű gyógynövény, melyet hatásának köszönhetően gyakran visszeres panaszok esetén alkalmaznak.

 

A Vadgesztenye népies neve:

Bokrétafa, lógesztenye.

 

A Vadgesztenye leírása:

A vadgesztenye (Aesculus) egy nagy, lombhullató fa, amely többnyire a fagyal és a vadgesztenye családjába tartozik. Ezek a fák rendkívül mutatósak és jellegzetesek, különösen az ősz folyamán, amikor a leveleik színpompás árnyalatokat öltenek és a terméseik érett állapotban jelennek meg.

 

Magasság és formája: A vadgesztenye fák általában közepes vagy nagy méretűek, akár 20-30 méteres magasságot is elérhetnek. A törzsük általában egyenes és erős, a korábban elágazó ágak pedig később vastagabbá válnak. A koronájuk széles és dús lehet.

 

Levelek: A vadgesztenye levelei nagyok és tenyeres összetételűek. Általában 5-7 levélkéből állnak, melyek szélükön fűrészes szélűek. Nyáron zöld színűek, majd az év vége felé sárgásbarnára vagy vörösesbarnára válnak.

 

Virágok: A vadgesztenye virágai feltűnőek és díszesek. Többnyire hosszú fürtökben nőnek és fehér, sárga vagy piros árnyalatúak lehetnek. Virágzásuk általában tavasszal, április-május környékén történik.

 

Termések: A vadgesztenye termése gömb alakú, tüskés burkolattal rendelkező toktermés. A termésen belül több kisebb mag található. Az érés után, az ősz folyamán, a tokok kinyílnak és a magok kipottyanak. Ezek a magok gyakran nevezett "gesztenyék", amelyek széles körben ismertek.
 

A vadgesztenye gyógyhatásai.

 

A Vadgesztenye felhasználása:

Az eszcin csökkenti a kis erek áteresztőképességét és megszünteti a szövetekben lévő folyadék-felhalmozódást. Az anyagot, valamint a drog kivonatait (nem tea formájában! ) számos készítmény tartalmazza, amelyek krónikus vénás panaszok, így a lábakban fellépő, visszértágulat okozta fájdalom, nehézségérzet, duzzanat, valamint aranyeres bántalmak csillapítására szolgálnak. Izomzúzódások, fagyási sérülések és vérkeringési zavarok elleni bedörzsölőszerek és fürdők alkotórésze is. A kéregből nyerik az eszkulint, amelyet UV-B elnyelő tulajdonsága révén fényvédő krémekben használnak. A leveleket és a virágokat hagyományosan reumás bántalmak enyhítésére alkalmazzák. Irodalmi adatok gyermekeknél a mag és a héj darabkáinak fogyasztása következtében a gyomor-bél traktus irritációjáról számolnak be.
 

Tea: 3 dl forró vízzel forrázunk le 1 teáskanálnyi szárított vadgesztenyelevelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Mézzel édesíthető. Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkához keverjünk 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenyelevelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet, majd légmentesen zárjuk le, és hagyjuk állni 10 napig. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. Fájó, sajgó ízületekre alkalmazzuk bedörzsölő-szerként.

 

Pép: 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet keverjünk össze 2 evőkanálnyi búzaliszttel, és adjunk hozzá annyi 10 %-os étkezési ecetet, hogy kenhető péppé váljon. Fájó, sajgó ízületekre adható.
 

Fürdő: 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenye-levelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet forrázzunk le 3 dl forrásban lévő vízzel, majd 8-10 perc után szűrjük le, a főzetet öntsük a fürdővízhez. Visszér, aranyér esetén jótékony kúra. Terméséből a vénákat erősítő, visszérbántalmak ellen alkalmazott gyógyszereket állít elő a gyógyszeripar, a drogkivonat (eszcin) homeopátiás gyógyszerkészítményekben is megtalálható.Az eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén. A kéregből nyert eszkulin fényvédő krémek gyakori alkotórésze. A leveleket hagyományosan ízületi bántalmak enyhítésére használják. Külsőleg régóta használják fekélyek és bőrbetegségek kezelésére, aranyér ellen pedig ülőfürdőként.

 

A Vadgesztenye hatóanyagai:

Triterpén-szaponinok, és glikozidok komplexe, flavonoidok, proantocianidok, katechin cserzőanyagok. A levelekben és a kéregben oxikumarin-glikozidok is találhatók, mint az eszkulin, fraxin és szkopolin.

 

Mag: Mintegy 3% eszcint, kvercetin és kempferol glikozidokat tartalmaz.

 

Levél: Kumarin glikozidokat (eszkulint), flavonol-glikozidokat, cserzőanyagokat, szterolokat tartalmaz.

 

Kéreg: Kumarin glikozidokat (eszkulint), eszkuletint, szterolokat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Vadgesztenye gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény magját, virágját, kérgét és levelét használják. Gyűjtési ideje április-május; június-július.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz