Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

7+1 gyógynövény a betegségek kezelésére

2023. 06. 07. 16:31:00 hillvital.hu

A gyógynövények betegségekre való hatása már igen régóta ismert.
 

A gyógynövények már régóta bizonyították jótékony hatásukat az orvoslás terén.
 

Az ókori népek gyógyászai, mint például a görögök, és a rómaiak már feljegyezték a gyógynövényeket. A későbbi korokban már az apácák és a papok foglalkoztak a gyógynövényekkel és a gyógyítással. Nagyjából ezzel egyidejűleg megjelentek a gyógyteák is. A gyógynövények tehát igen nagy múlttal rendelkeznek. Manapság azonban mégis gyakran háttérbe szorulnak.

 

Az elmúlt évszázad közepén a gyógyszeripar hatalmas fejlődésnek indult. Bár ennek köszönhetően rengeteg hatékonyabb gyógyszerek születtek meg, sajnos ennek köszönhetően a gyógynövények alkalmazása szinte teljesen a háttérbe szorult.

 

A legjobb gyógynövények egyes betegségekre! Ebből a cikkünkből most 7+1 olyan gyógynövény betegségekre való hatását ismerheted meg, melyekről eddig talán nem is gondoltad volna, hogy jótékony hatásokkal rendelkeznek.

A menta:

Menta.

A menta gyógyászati hatása elég sokrétű. Rendelkezik görcsoldó és antibakteriális hatással is, aminek köszönhetően alkalmazzák emésztési zavarok, puffadás, valamint epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére. Illóolaja külsőleg meghűléses betegségek kezelésére, valamint köhögés esetén lehet hatásos.

Kisgyermekeknél azonban fontos, hogy kerüljük a használatát, legyen szó akár orrcseppről, orrsprayről, kenőcsről, vagy akár illóolajos inhalálásról, ugyanis a menta náluk könnyedén allergiás reakciót válthat ki.

A mentát teaként is felhasználják

A menta tea élénkítő, agyműködést és gondolkodást serkentő hatásokkal rendelkezik. Elűzi a fáradtságot és az álmosságot is. Ezen kívül teája segíthet az izomgörcsök enyhítésén, valamint megkönnyítheti az emésztőrendszer dolgát is.

Illóolaja szintén nagyon hatásosnak bizonyul

Egy 2014-ben készült kutatás szerint a külsőleg alkalmazott borsmentaolaj jó hatással van a hajhagymákra, melynek köszönhetően serkenti a hajnövekedést. Így ha természetes módszerek segítségével szeretnénk sűrű hajra szert tenni, akkor érdemes olyan termékeket választani, melyek mentát tartalmaznak.

Illóolajának hatása azonban nem merül ki ennyiben

Szakértők szerint a menta illata éberebbé tesz, valamint hatással van a memóriára is. Ezért azt tanácsolják, ha fáradtnak érezzük magunk, akkor vegyünk egy fürdőt, és csöpögtessünk bele mentaolajat.
 

A körömvirág:

Körömvirág.

A körömvirágot gyógyhatásai miatt már a középkorban is alkalmazták, leginkább bélzavarok és májproblémák esetén. Még a mai napig igen sok jótékony hatást tulajdonítanak ennek a virágnak. élénkítő és görcsoldó hatásának köszönhetően hatásosnak bizonyul asztmánál, köhögésnél, szívdobogás eredetű panaszoknál, valamint szorongásos állapotoknál egyaránt.

Felhasználása igen sokrétű

Teája belsőleg:

A körömvirág virágának a forrázata kiválóan használható gyomorfekély, májgyulladás, valamint emésztési panaszok esetén egyaránt. Emellett, mivel tisztítja a szemfenék ereit, igen hatásos lázcsillapító és látásjavító is. Fájdalmas menstruáció, valamint az ezt követő idegesség esetén is használható. Gyomorfekély, nyombélfekély, valamint fertőzéses májgyulladás esetén napi 3 csésze tea elfogyasztása ajánlott. Lázcsillapítás valamint görcsoldás esetén alkalmanként fogyasszunk el egy csészével. Hatásos még vastagbélgyulladás, tífusz, sárgaság, valamint májbetegség és gyomorfekély esetén is.

Teája külsőleg:

Teáját külsőleg is felhasználják. Viszketéscsillapító hatásának köszönhetően külsőleg kiegészítő kezelésként szokták alkalmazni. Fertőtlenítő és gyulladás gátló, valamint sebgyógyulást segítő hatásának köszönhetően ajánlott bőr-, és szájüregi betegségek kezelésére. Alkalmazzák bőrrepedések, kisebb sebek, valamint rovarcsípés okozta bőrgyulladás esetén is.

A kakukkfű:

Kakukkfű.

A kakukkfű egy igen sokoldalú gyógynövény. A görögöknél a kecses eleganciát, valamint a vitézséget is jelképezte. A rómaiak Vénusz növényeként tartották számon. A nők illatosításra használták, míg a férfiak úgy vélték, hogy a fürdőtől növekszik az erejük. Gyógyításra köhögéscsillapítóként, emésztésserkentőként, valamint bélféregűzésre alkalmazták.

A kakukkfűből nagyon jó gyógytea készíthető, amely erősíti az immunrendszert, valamint javítja a vérkeringést. Alkalmazható köhögés, hörgő és szájüregi gyulladás valamint orrdugulás esetén is. Nyálkaoldó és köptető hatással is rendelkezik, melynek köszönhetően vírusos betegségek kezelésére is javasolják. Ezen kívül alkalmazzák étvágyjavításra, puffadás megszüntetésére, emésztésserkentésre, valamint féreghajtásra is. Külsőleg felhasználva bőrfertőtlenítő és sebgyógyító hatással rendelkezik.

Készíthető belőle gyógytea

Gyógyteáját forrázással készíthetjük el. Napi 3 csésze étkezés előtti elfogyasztása ajánlott köhögés, torokfájás, vérszegénység, májbetegség, valamint akár depresszió esetén is. Emésztési problémákra, valamint puffadásra, alkalmanként étkezés után 15 perccel fogyasszunk egy csészével. Étvágyjavítás esetén étkezés előtt körülbelül fér órával ajánlott egy csésze tea elfogyasztása.

Külsőleg szájüregi gyulladásra, valamint torokfájásra ajánlott. Teájával érdemes gargalizálni valamint öblögetni.

A kamilla:

Kamilla.

A kamilla gyógyhatását több kutatás, valamint vizsgálat is alátámasztja. A gyógyászatban a virágát használják fel. A benne lévő illóolajat gyulladáscsökkentésre is alkalmazzák. A szintén benne rejlő flavonoidok pedig igen jó görcsoldó hatással rendelkeznek. A kamilla leginkább gombaellenes és antibakteriális, valamint sebgyógyító hatásáról a legismertebb.

Belsőleg leginkább megfázásra alkalmazható, azonban torokgyulladás esetén is hasznosnak bizonyul. Inhalálása ajánlott hörghurut vagy más légzőszervi megbetegedések esetén is.

Teája remekül használható gyomorfekély, gyomor-, és bélhurut, valamint puffadás esetén is. Fogyasztását még akkor is ajánlják, ha nehezen alszunk el.

Szintén alkalmas szemgyulladás, valamint kötőhártya-gyulladás kezelésére is. Ezeknél az eseteknél azonban nagy odafigyelésre és türelemre van szükség, ugyanis egy-egy szembetegség esetén a fertőzéseket könnyedén átvihetjük az egyik szemről a másikra. Fontos tehát, ha kamillás borogatást használunk a szemünkre, akkor mindkét szemünk esetében külön tálat és külön kendőt alkalmazzunk a fertőzés terjedésének a kockázatának csökkentése érdekében.

Fogínybetegség, gyulladás, valamint torokfájás esetén teája gargalizálásra is alkalmazható.

Azonban mielőtt bármilyen formában is alkalmaznánk a kamillát, érdemes egy kisebb tesztet végeznünk, hogy nem vagyunk-e rá allergiásak!

A vadgesztenye:

Vadgesztenye.

A vadgesztenye betegségekre való jótékony hatását talán az bizonyítja a legjobban, hogy az igen fontos gyógyszeralapanyagok egyike. Mind a virágját, kérgét és még a leveleit felhasználják. A magjában található eszcin igen jótékony hatással van az erekre. Az eszcin jótékony hatással van erekre, különösen a vénákra. Ennek a tulajdonságának köszönhetően gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély, valamint vérkeringési zavarok esetén is. A visszerek kezelésében nagyon hatékonynak bizonyul krém, kapszula, vagy borogatás formájában is. Csökkenti a nehézláb érzés okozta fájdalmat, valamint az ödémát is.

Mivel az aranyér is egyfajta visszérnek számít, ezért a vadgesztenye ennek a kezelésére is alkalmas.

A leveléből készített főzet borogatásként ízületi bántalmakra és bőrbetegségre is alkalmazható. Azonban nem csak belsőleg, hanem ülőfürdőként is felhasználható. Ilyen esetben szintén aranyeres panaszokra, valamint fekélyre és egyéb bőrbetegségekre lehet hatásos.

Fontos tudni, hogy a vadgesztenye nem alkalmas emberi fogyasztásra, ezért semmilyen házilag készített főzetet, pépet nem ajánlott elfogyasztani!

A levendula:

Levendula.

A levendula szintén egy igen sokoldalúan felhasználható gyógynövény. Aromaterápiás hatása miatt elsősorban illóolaj formájában alkalmazzák. Illóolaj formájában csöpögtethetjük fürdővízhez, használhatjuk párologtatóban, borogatásként, valamint közvetlenül a bőr felületén is.

Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj, viszont tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat és kumarinokat is.

Nyugtató, lazító hatásának köszönhetően nem csak fejfájás, hanem levertség és stressz ellen is hatásosnak bizonyul. Ráadásul gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, valamint idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére is.

Külsőleg a bőrre kenve segít a zúzódások, valamint rovarcsípések elmulasztásában továbbá a mitesszerek leszárításában és más egyéb bőrhibák gyógyításában. Felhasználható olyan súlyos bőrbetegségek esetén is, mint a pikkelysömör vagy ekcéma. Ráadásul reumás betegségek ellen is igen hatásos. A levendulás fürdő segít a bőr zsírosságának a kiegyensúlyozásában, valamint serkenti a bőr anyagcsere folyamatait.

Teája idegnyugtató, görcsoldó, fejfájás-csillapító, valamint fertőtlenítő hatással is rendelkezik.

A rozmaring:

Rozmaring.

A rozmaring már ősidők óta egy jól ismert fűszer-, és gyógynövénynek számít. Az ókorban úgy tartották, hogy javítja a memóriát. Népi gyógyászatban görcsoldóként is használták. Manapság leveleit teakeverékekben használják, epe-, és vizelethajtó, szélhajtó, valamint idegerősítő hatása miatt.

Illóolaja segíti a végtagok vérkeringését, valamint reumaellenes hatással is rendelkezik.

Fejfájás ellen szintén nagyon hatásosnak bizonyul.

Bár a rozmaringolaj nem mérgező, belső alkalmazása esetén csak kizárólag orvosi javaslatra fogyasszuk. Terhes nőknél fogyasztása tilos, ugyanis vetélést okozhat! Használatát kerülni kell magas vérnyomás, epilepszia esetén, valamint 3 éves kor alatti gyerekeknél!

Teáját egyszerű elkészíteni. Forrásban lévő vízzel öntsünk le egy teáskanálnyi összevágott rozmaringlevelet, majd nagyjából 10 perc elteltével szűrjük meg. Naponta 2-3 csészével ajánlott fogyasztani.

Külsőleg korpásódás ellen is felhasználható.

+ 1 a máriatövis:

Máriatövis.

A máriatövis már régóta használt gyógynövénynek számít a természetes gyógyításban. A termése tartalmazza a legfontosabb hatóanyagát, a szilimarint. Ez az anyag segíti a máj működését úgy, hogy serkenti a mérgek lebontását, valamint a máj működését is.

Tudományosan elismert, hogy a máriatövis terméssel regisztrált termékek alkalmazása olyan betegségek ellen segíthet, mint a gyulladásos májbetegségek (hepatitis), vagy akár májcirrhosis esetében.

A máriatövis teáját leginkább emésztést segítő hatása miatt ajánlott fogyasztani.

Májvédő és májregeneráló hatását leginkább akkor használhatjuk ki, ha olaj vagy kapszula formájában fogyasztjuk.

Terhes és szoptató kismamák, valamint kisgyermekek ne alkalmazzák!
 

Gyógynövények betegségekre

Sokan teszik fel a kérdést, hogy mégis melyek a legismertebb gyógynövények

Emiatt most megnézzük, hogy mi az a 10 gyógynövény, melyet szinte mindenki ismer!

 

Kamilla: Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású, gyakran használják emésztési problémák és bőrirritáció kezelésére.

 

Orvosi zsálya: A zsálya levelei antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, gyakran alkalmazzák torokfájás és gyulladásos szájproblémák esetén.

 

Máriatövis: A máriatövis magjából kivont hatóanyagot, a szilimarint májvédő hatása miatt alkalmazzák, például májgyulladás vagy májkárosodás esetén.

 

Echinacea: Immunrendszert erősítő hatásáról ismert, és gyakran alkalmazzák megfázás és légúti fertőzések kezelésére vagy megelőzésére.

 

Ginzeng: Adaptogén hatású növény, amely segíthet a stresszkezelésben és a fizikai teljesítmény növelésében.

 

Hársfavirág: Nyugtató és görcsoldó hatású, teaként fogyasztva segíthet az alvászavarok és idegesség enyhítésében.

 

Mentalevél: Nyugtató és enyhe antidepresszáns hatású növény, gyakran alkalmazzák szorongás és stressz kezelésére.

 

Körömvirág: Gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásokkal rendelkezik, külsőleges készítményekben sebek és bőrirritáció kezelésére használják.

 

Levendula: Nyugtató és enyhe fájdalomcsillapító hatású, gyakran alkalmazzák alvászavarok és szorongás enyhítésére.

 

Citromfű: Nyugtató és emésztést segítő hatásokkal rendelkezik, teaként fogyasztva segíthet az idegrendszer kiegyensúlyozásában.