Mikor a leghasznosabb, ha van nálad pásztortáska? Most kiderül!
A pásztortáska a táska formájú terméséről kapta a nevét. A világ szinte minden részén megtalálható ez a nagyszerű gyógynövény.
Biztosan te is találkoztál már vele, az utak szélén, mezőkön vagy csak simán a kertben. Legfőképpen a vérzéscsillapító hatása miatt szokták ismerni vagy használni. A pásztortáska Európában őshonos, de még több néven is ismerhető mint a palackfű, istentáskája, csapka vagy a pásztorerszény.
A keresztesvirágúak családjába tartozik. Eléggé igénytelen növény, annyi is elég neki ha süt a nap és nem túl száraz a talaj. Nyár alkalmával bőségesen lehet belőle szedni, mivel nagyon sok terem belőle. A virágos és leveles szárát szokták gyűjteni legfőképpen áprilisban és májusban. Nagyon fontos, hogy ne koszos helyekről szedd a pásztortáskát mint pl. az utak mellett vagy csatornáknál.
A pásztortáska nagyon hatásos lehet egyes rovarok illetve bogarak ellen. Nedves környezetben a növény egy anyagot bocsájt ki, ami hatására a rovarok rászállnak, hozzáragadnak és végül elpusztulnak. Szúnyogirtásra is alkalmas. Az emberek már évszázadok óta használják vérzéscsillapításra. Magas a flavonoidtartalma, de található benne még peptid, kálium és kalcium is. Tartalmaz még kolint és tiramint is. Tartalmaz még ásványi sókat, cserzőanyagot, B1-,B2-,B3- és C-vitamint is.
Ha esetleg sokszor vérzik az orrod, akkor érdemes belőle teát készíteni, bele kell mártani egy tampont és dugd bele az orrlyukadba, ez nagy eséllyel csökkenteni fogja a vérzést. Lehet még alkalmazni belső vérzésre is. A túl erős menstruációs vérzés esetén naponta 2 csésze pásztortáska teát ajánlott elfogyasztani. Szokták használni még magas és alacsony vérnyomásra is. Alkoholos tinktúra is készíthető belőle. Csak tegyél 10-30 cseppet a csalánteába. Akár vérző sebeket is lemoshatsz pásztortáskával. Akár sérv és belső szervek gyógyítására is alkalmas, de az izmok és a tartószalagokat is képes erősíteni a pásztortáskás tinktúra használata.
Rendelkezik még gyulladáscsökkentő és vízhajtó hatással is. Mivel magas a káliumtartalma, ezért akik szívgyógyszert szednek mindenképpen konzultálniuk kell egy orvossal. A pásztortáskának ehetőek a levelei, a gyökere és a magvai is. Itt Magyarországon nem annyira kedvelt semmilyen ételben, de Kínában előszeretettel fogyasztják mint csemegét.
Itthon csak gyógyteaként szokták használni. Az elkészítési módja hasonló a többi teához. Vágd apróra a szárított pásztortáskát és ebből 2 teáskanálnyit forrázz le 2 dl vízzel, végül hagyd állni negyed óráig. A leszűrés után rögtön lehet fogyasztani. Ajánlott belőle naponta 2-3 alkalommal fogyasztani belőle. Lassan fogyaszd, és ne édesítsd. Ülőfürdőt is lehet belőle készíteni, de alkalmas még dunsztkötés készítésére is. Csupán 2 maroknyi pásztortáskát egy szitába kell tenni és vízgőz felé kell tartani. A már átgőzölt pásztortáskát egy kendőbe kell csavarni és úgy kell a testedre helyezni. A pásztortáskát sem szabad mindenkinek fogyasztania. Várandósság és szoptatás ideje alatt nem ajánlott a fogyasztása. Amennyiben a vérzés elhúzódik, és nem segít a pásztortáska, akkor abban az esetben orvoshoz kell fordulni.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
