Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A csalántea átlagon felüli élettani hatásai

2024. 05. 02. 13:40:00 HillVital

A csalán az egyik legerősebb vértisztító növény, ezért tisztítókúrák és böjtök állandó kelléke.
 

A csalán talán az egyik legrégibb gyógynövény a Földön. A csalántea hatásai több elkészítési formájában is megnyilvánulnak mivel eléggé univerzális gyógynövény. A teát nem csak inni lehet, hanem nagyszerű borogatás is lehet belőle.

 


Mire jó a csalántea? 

A gyakran ismételt kérdések egyik visszatérő kérdése, hogy a csalánlevél tea mire jó, hogyan kell fogyasztani. Nagyon sok pozitív hatása van, azonban nem mindenki ismeri ezeket. Érdemes ezekkel tisztában lenni. Ennek érdekében most bemutatunk néhányat.
 

Mutatjuk a csalántea jótékony hatásait
 

- A csalántea élénkítő hatású, sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. A vitaminok közül megtalálható benne a B2-, C- és K-vitamin, emellett foszfátokat, aminosavat és folsavat is tartalmaz. A csalánteát alkalmazzák magas vérnyomás csökkentésére, valamint hajhullásra is.

- A csalántea hatásai között mindenképp megemlíthető, hogy erős méregtelenítő és vértisztító hatással rendelkezik, valamint felgyorsítja az anyagcseréből származó mérgek távozását a szervezetből. Ha felfáztunk, enyhülést nyújthat, hiszen vizeletfokozó hatása is jól ismert. Emellett fertőtlenítő és baktériumölő hatással is rendelkezik. Ezen kívül a csalántea használható még lázcsillapításra valamint vérszegénység esetén is.

 

- Javítja a keringést valamint csökkenti a vér húgysavszintjét is. A csalántea alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások és reuma kezelésére. A szépségápolásban is szerepet játszik mivel összehúzó hatása van, ezért arcgőzöléshez használhatóak a levelei. A belőle készült arckrém kiváló bőrtisztító. Zsíros bőrre különösen jó hatással van.
 

- A csalánlevél tea hatása pozitív lehet a prosztata problémákra, de elegendő naponta 1 csészével fogyasztani méghozzá a reggeli órákban. Ha székrekedésed van, akkor viszont az esti órákban kell fogyasztanod 1 csészével. A csalántea hatása májra illetve epeproblémákra is ajánlott a nagyszerű tisztító hatása miatt. A csalánlevélből kiváló csalánlé is készíthető. Csak ki kell préselni egy gyümölcscentrifuga segítségével a friss levelekből a levet és össze kell keverned egy pohár vízzel. Ez hatásos lehet ekcémára és pikkelysömörre.

- A csalántea hatása a vérnyomásra is rendkívül pozitívan hat. Erősíti az immunrendszert, ráadásul nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban is. A tea mellett készíthető belőle főzelék is. A benne megtalálható kálium, C-vitamin és magnézium miatt annyira fontos a magas vérnyomásban szenvedőknek. Mindenképpen érdemes kipróbálnod ha te is ilyen problémával küzdesz. 

 

A csalán gyűjtése
 

A csalán gyűjtése leginkább a tavaszi, kora nyári hónapokban ajánlott, mikor a növény friss és zöld. Az optimális időszak a növény virágzása előtt van, mert ekkor a növény levelei a legteltebbek. Az őszi hónapokban is lehet gyűjteni, de ekkor a levelek már kevésbé aromásak és zöldek.
 

  1. Válasszunk friss, zöld leveleket.
  2. Mossuk meg őket, hogy eltávolítsuk a por, a szennyeződések és a rovarokat.
  3. Vágjuk le a leveleket a szárról.
  4. Szárítsuk meg a leveleket, vagy fagyasszuk be őket a teához való használatra.
  5. Forrázzuk le a vizet, és tegyük bele a csalán leveleket.
  6. Hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le.
  7. A csalán teája készen áll a fogyasztásra.


 

Nézzük, hogyan is történik a friss csalántea készítése:


Csészénként 2 teáskanál aprított csalánlevelet felöntünk 1,5 dl forró vízzel, és kb. 10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük.

 

Hogyan igyuk a csalánteát, ha húgyúti panaszok esetén alkalmazzuk?
 

A húgyutak tisztításához javasolt naponta 3-5 csészével inni a lehető legmelegebben. A csalántea folyamatosan, akár fél évig is fogyasztható, azonban ne lépjük túl a napi mennyiséget. Fontos: csökkent szív- vagy vesefunkciónál ne igyunk csalánteát! Érdemes még megemlíteni, hogy bár eltérő minőségű csalánteák kaphatóak a piacon, a filteres csalántea fogyasztása is hasonlóan jótékony hatásokkal rendelkezik.
 

De a csalántea mire jó még?
 

Jogos a kérdés, hiszen alkalmazható még külsőleg is többféleképpen. Torokgyulladás estére nagyon hatásos lehet ha gargarizálsz vele naponta akár többször is. Ha ülőfürdőként használod, akkor nagyon jó lehet aranyérre és reumás problémákra is. Borogatást is lehet belőle készíteni ami nagyszerű a bőrkiütésekre. Lemosóként is alkalmazhatod, hogy megelőzd a hajhullást és a korpásodást. A benne található kovasav erősíti a hajhagymákat, a körmöket és a kötőszöveteket. A friss leveleit a pattanásos bőr gőzölésére is lehet használni. A friss leve továbbá nagyon hasznos rovarcsípésre és a viszketés csillapítására.
 

Fogyasztása vagyis mikor igyuk a csalánteát:

 

A csalán tea napi adagja attól is függ, hogy milyen probléma esetén használjuk.


- Vízhajtásra érdemes reggel és délelőtt elfogyasztani egy csészével étkezés előtt.

- Húgyútak tisztítására fogyasszunk 10 napon keresztül naponta 2 csészével, étkezések között.

- Lázcsillapítás esetén érdemes naponta 2-3 csészével fogyasztani

- Gyomor és bélhurut esetén gyulladáscsökkentésre napi 3-4 csészével ajánlott fogyasztani.

- Prosztata megnagyobbodásra naponta 1 csészével ajánlott fogyasztani, és a reggeli órákban inkább.

- Ha székrekedésre használod, akkor esténként 1 csészével.

- Az emésztésed javítására 1 hónapig minden reggel 1 csészével.

- Máj valamint epeproblémék esetén reggel kell éhgyomorra és minden másnap 1 csészével 1 hónapig.

- Lépproblémákra 1 hétig ajánlott mindennap 1 csészével fogyasztani.
 


A nagyszerű hatások mellett még mindenképpen oda kell figyelned a csalántea káros hatásaira is! Ezek lehetnek a csalántea mellékhatásai:
 

- Terhesség esetén nem ajánlott fogyasztani mivel akár méh összehúzódást is okozhat és ez akár vetéléshez is vezethet. 
- Valamelyest csökkenti a vércukorszintet és diabéteszes betegeknél akár túl alacsonyra is viheti, ezért aki cukorbeteg annak fontos mindig mérni a csalántea fogyasztásakor a vércukorszintet.
- Aki érzékeny rá, annál túlságosan képes lecsökkenteni a vérnyomást is.
- Aki veseproblémákkal küzd, annál akár problémát jelenthet a vizelethajtó hatása.
- A magas K-vitamin tartalma miatt akár csökkentheti a vérzésgátló gyógyszerek (warfarin) hatását.

 

A csalántea egyáltalán nem alkalmas szívelégtelenség miatt kialakult ödémának az elmulasztására. Már fentebb említettük, hogy jó a magas vérnyomásra, de mindenképpen egyeztess az orvosoddal előtte mert egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel összeütközhet és akkor csak rosszabb lesz a helyzet. Vérvizelés vagy akut vizeletretenció esetén sem alkalmas a fogyasztása.
 

A csalántea kúra már meglévő panaszok illetve betegségek esetében 6 héten át javasolt a fogyasztása minden nap maximum 1 litert. Ez az egyik legegyszerűbb és leghatásosabb kúra.
 

A csalántea köszvény ellen alkalmazható?
 

A csalántea fokozottabb vízkiválasztásra serkenti a veséket, így csökkentve a vér húgysavszintjét. Ennek köszönhetően hatékony alkalmazható reumatikus megbetegedések, ízületi gyulladás, valamint köszvény esetén is.
 

A csalán leveleiből és a gyökeréből készült kivonatok, teák más-más területen fejtik ki hatásukat, de a csalántea túlzott fogyasztása is kerülendő, valamint nem javasolt inni magas vérnyomás illetve várandósság esetén sem.
 

Egy csésze csalántea csodát tehet.