Házi praktika székrekedés ellen!
A székrekedés elég kellemetlen tüneteit sokan megtapasztalták, de az emberek többsége csak átmenetileg.
Gyakori például, hogy utazáskor, idegen helyen megváltozik a bélműködés. Ez ideig-óráig nem kóros, hiszen lelki tényezőkkel magyarázható.
Sokkal nagyobb gondot okoz, és akkor érdemel figyelmet, ha tartós vagy visszatérően jelentkezik.
Sokan kérdik, hogy szorulásra mi jó? Lehet kellemetlen kicsit a téma de mindenképpen érdemes vele foglalkozni, ugyanis komoly probléma is lehet belőle. Adunk néhány rövid tippet neked, hogy mégis milyen természetes módszerek állnak a rendelkezésedre.
Nagyon fontos a rostbevitel de ezt majd lentebb kifejtük kicsit. Nagyszerű lehet az is ha a napot egy bögre langymeleg itallal kezded mint citromos víz, zöld tea vagy akár egy gyümölcstea. A meleg ital serkenti a bélműködést. A mozgás és a sport is nagyszerű módszer lehet székrekedésre. Már akár egy kis tempósabb séta is sokat segíthet az emésztésben és a bélmozgásban.
Az a legjobb ha heti három alkalommal rendszeresen mozogsz, ami lehet kerékpározás, futás vagy akár aerobic is. A magnézium is nagyszerű segítség lehet szorulásra. Ez az ásványi anyag enyhe hashajtó hatással rendelkezik. Sok magnéziumot tartalmaz a cékla, a spenót, a karfiol és a málna is. Érdemes még kipróbálni a gyógyteákat is ilyen az ánizs, az édesgyökér, a gyermekláncfű és a kutyabenge is.
MEGTUDHATOD MOST AZOKAT A HÁZI FORTÉLYOKAT, AMIVEL MEGSZÜNTETHETED A SZÉKREKEDÉSEDET!
- SAVANYÚ káposzta leve is jó, különösen akkor, ha ezeket éhgyomorra vesszük magunkhoz.
- Szilvalének, a szűretlen almalének, a körtelének hashajtó hatása van.
- A LENMAG a magas nyákanyag- és rostanyag tartalma miatt szintén enyhe hashajtónak számít.
- Együnk ASZALT SZILVÁT vagy FÜGÉT. Ezeket megehetjük úgy is, ahogy vannak, vagy áztathatjuk, pürésíthetjük is.
- Olykor már az is segít, ha elfogyasztunk egy kanál olívaolajat vagy ricinusolajat.
- Szódabikarbóna székrekedésre – lefekvés előtt egy teáskanállal. Segít közömbösíteni a gyomorsavat, így pedig hozzájárul az egészséges bélműködéshez. Az is jó módszer ha egy negyed pohár meleg vízhez 1 teáskanál szódabikarbónát keversz és felhajtod egyszerre.
- KIWI- magas rosttartalma miatt nem puffaszt fel, az emésztéskor termelődött gázok nagy részét eltünteti, és ráadásul még ellátja a szervezet C-vitaminnal.
- Nagyszerű házi hashajtó lehet még a citromlé is. A citromlé élénkíti az emésztést és abban is segít, hogy a salakanyagok minél hamarabb távozzanak. Csak facsard ki egy egész citrom levét és öntsd bele egy bögre meleg vízbe majd kortyolgasd el. Meglátod meglesz a hatása.
-
Az almaecet székrekedésre is kiváló lehet és nem csupán erre alkalmazzák. Ajánlott éhgymorra inni almaecetet egy kis vízzel (higítatlanul nem ajánlott) és csökkenteni fogja az étvágyat. Ez nem valami kellemes módszer ugyanis akár hányingert is okozhat. Viszont étkezés után ha almaecetes vizet iszol, akkor az sokat segíthet az emésztésben. Mivel segíti az emésztést, ezért elkerülheted vele a székrekedést is. Az almaecet egy gyengébb hatású természetes hashajtónak számít. Egy nagy pohár vízbe egy evőkanál almaecet szükséges. Hagyományos ecet helyett akár salátaöntetekbe is keverheted. Tehát mindenképpen ajánlott a fogyasztása a pozitív élettani hatások miatt.
Mint minden háziszer, ezek a módszerek is gyengéden és MELLÉKHATÁSOK NÉLKÜL segítenek, szükségük van azonban egy kis átfutási időre, amíg eredmény mutatkozik!
Mit érdemes tenni még székrekedés esetén?
- Növeljük táplálékaink rost-, folyadék- és ásványianyag-tartalmát, ez megnöveli a széklet mennyiségét, és ezzel javítja a bélizomzat működését.
- Székrekedés esetén mindenképp fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt. Érdemes kikísérletezni, hogy pontosan melyik zöldség és gyümölcs eredményez optimálisabb székletlazító hatást. Érdemes magas rosttartalmú ételekkel kiegészíteni az étrendünket.
- Korlátozzuk egyes ételek fogyasztását, mint például a magas zsír és cukor tartalmú és alacsony rosttartalmú ételek. Mindenképp fogyasszunk bőségesen folyadékot. Ez lehet akár víz, tea, de talán a legjobb, ha gyümölcsből és turmixból valamilyen könnyen fogyasztható, magas rosttartalommal rendelkező turmixot készítünk.
- Lehet, hogy meglepő, de a mozgás is sokat segíthet. Érdemes rendszeresen mozogni, akár futni, biciklizni vagy akár úszni.
- Ha hashajtót használunk, akkor azokról érdemes lemondanunk, hiszen ez hosszútávon függőséghez vezethet. Hashajtót csak abban az esetben érdemes használni, ha előzetes ezt orvossal egyeztettük.
Ezek a legjobb hashajtó ételek és italok!
Víz: akkor is létrejöhet a székrekedés ha nem iszol naponta elegendő vizet. Ajánlott a napi minimum 2-3 liter víz elfogyasztása.
Kávé: bizonyítottan elősegíti a belek működését. Ha reggelivel együtt fogyasztod el a kávét, akkor sokkal fokozottabb lesz a bélműködésed és a székrekedésnek nyoma sem lesz.
Chia mag: nagyon magas a rosttartalma és ezért kedvezően hat az emésztésre.
Kivi: ez is szintén a magas rosttartalmának köszönheti a nagyszerű hatásait.
Narancs: a citrusfélék köztük a narancs az egyik legjobb rostforrás. Stimulálja a vastagbelet, és a bélflóra növekedésében is segít.
Borsmenta: a nyugtató hatásai miatt segít fellazítani a bélrendszer izmait és így a széklet könnyebben mozoghat.
Bab: ezt is sokan fogyasztják székrekedés ellen, mivel ennek is magas a rosttartalma és a benne található szénhidrátok lassan szívódnak fel.
Avokádó: magas magnézium tartalma miatt segít a táplálékok nedvességtartalmát bejuttatni az emésztőrendszerbe. Ez segít a széklet lágyításában is.
Zöld tea: növeli az anyagcserét, valamint a magas koffein tartalma miatt hashajtó hatása is van.
Körte: nem csupán sok rostot tartalmaz, de szorbit is van benne ami fellazítja a székletet.
Ti milyen házi praktikákat, fortélyokat alkalmaztok székrekedés ellen?
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
