Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A legjobb házi praktikák székrekedés esetére

2024. 05. 14. 09:52:00 HillVital

Az, hogy mi számít székrekedésnek az egyénenként változó. Ami számodra optimális, lehet, hogy másnak már nem az. Általánosságban véve akkor beszélünk székrekedésről, ha hetente kevesebb, mint három alkalommal van széklet, ami pedig kemény és száraz.

 

Szerencsére a hashajtás házilag is lehetséges, nem muszáj rögtön gyógyszert bevenni.
 


Szerencsére néhány nagyon egyszerű életviteli változtatással a székrekedés megelőzhető, illetve enyhíthető. 
Sokkal nagyobb gondot okoz, és akkor érdemel figyelmet, ha tartós vagy visszatérően jelentkezik.

Sokan kérdezik, hogy szorulásra mi jó? Lehet kellemetlen kicsit a téma, de mindenképpen érdemes vele foglalkozni, ugyanis komoly probléma is lehet belőle. Adunk néhány rövid tippet neked, hogy mégis milyen természetes módszerek állnak a rendelkezésedre.

Nagyon fontos a rostbevitel de ezt majd lentebb kifejtük kicsit. Nagyszerű lehet az is ha a napot egy bögre langyos itallal kezded mint citromos víz, zöld tea vagy akár egy gyümölcstea. A meleg ital serkenti a bélműködést. A mozgás és a sport is nagyszerű módszer lehet székrekedésre. Már akár egy kis tempósabb séta is sokat segíthet az emésztésben és a bélmozgásban.

Az a legjobb ha heti három alkalommal rendszeresen mozogsz, ami lehet kerékpározás, futás vagy akár aerobic is. A magnézium is nagyszerű segítség lehet szorulásra. Ez az ásványi anyag enyhe hashajtó hatással rendelkezik. Sok magnéziumot tartalmaz a cékla, a spenót, a karfiol és a málna is. Érdemes még kipróbálni a gyógyteákat is ilyen az ánizs, az édesgyökér, a gyermekláncfű és a kutyabenge is.

 

Tudnivalók az időskori székrekedésről

Az időskori székrekedés több okból is kialakulhat, például: a belek mozgásának lelassulása, a folyadékbevitel csökkenése, a rostszegény étrend, a bélmozgásokat befolyásoló gyógyszerek szedése, az alacsony fizikai aktivitás, a széklet tárolását befolyásoló izomzat vagy a bélrendszer kóros elváltozásai. Fontos megemlíteni, hogy a székrekedés időskorban gyakori jelenség, és megfelelő kezeléssel kezelhető.

 

A SZÉKREKEDÉS KEZELÉSE HÁZILAG IS LEHETSÉGES, EZEK AZOK A HÁZI FORTÉLYOK, AMIVEL MEGSZÜNTETHETŐ A SZÉKREKEDÉS! 

A székrekedés ellen házilag nagyon sok étel illetve természetes szer a segítségedre lehet.

 

  1. Szorulásra házilag a savanyú káposzta leve is jó, különösen akkor, ha éhgyomorra isszuk. A leghatékonyabb hashajtók egyike.
     

  2. Szilvalének, a szűretlen almalének, a körtelének hashajtó hatása van. Ez talán a legjobb házi hashajtó gyerekeknek is.
     

  3. A kemény széklet lazítása a magas rosttartalmú ételek fogyasztásával is segíthető. A lenmag a magas nyák és rostanyag tartalma miatt szintén enyhe hashajtónak számít.
     

  4. Ha házilag hashajtót szeretnénk alkalmazni, akkor szinte az egyik legjobb természetes székletlazító egyikének számít, ha aszalt szilvát vagy fügét fogyasztunk. Ezeket megehetjük úgy is, ahogy vannak, vagy áztathatjuk, pürésíthetjük is. Az aszalt szilva fogyasztása a leggyorsabb hashajtó házilag történő alkalmazás esetén.
     

  5. Olykor már az is segít, ha elfogyasztunk egy kanál olívaolajat vagy ricinusolajat, ugyanis a ricinusolaj, illetve az olívaolaj hashajtó hatással rendelkeznek. Ráadásul az olívaolaj olyan hashajtó ami azonnal hat. Az olívaolaj székrekedésre gyerekeknek is adható, hiszen  lévő egészséges zsírok segíthetnek megpuhítani és könnyebbé tenni a székletet, így elősegítve a székletürítést. Azonban fontos, hogy csak kis mennyiséget adjunk a gyermeknek, és mindig konzultáljunk az orvossal vagy gyermekorvossal!
     

  6. Szódabikarbóna székrekedésre – a szódabikarbóna székrekedés ellen akkor lehet hatásos, ha lefekvés előtt egy teáskanállal veszünk be belőle. A szódabikarbóna hashajtó hatása vitathatatlan. Segít közömbösíteni a gyomorsavat, így pedig hozzájárul az egészséges bélműködéshez. Az is jó módszer ha 2dl meleg vízhez, 1 evőkanál szódabikarbónát keversz és felhajtod egyszerre. Ez egy nagyszerű házi, szódabikarbónás hashajtó recept.
     

  7. Székrekedésre házilag a kiwi is segíthet - magas rosttartalma miatt nem puffaszt fel, az emésztéskor termelődött gázok nagy részét eltünteti, és ráadásul még ellátja a szervezetet C-vitaminnal.
     

  8. Nagyszerű házi hashajtó lehet még a citromlé is. A citromlé élénkíti az emésztést és abban is segít, hogy a salakanyagok minél hamarabb távozzanak. Csak facsard ki egy egész citrom levét és öntsd bele egy bögre meleg vízbe, majd kortyolgasd el. Egyes esetekben előfordulhat az azonnali hashajtás, ezért erre érdemes felkészülni.
     

  9. Az almaecet székrekedésre is kiváló lehet és nem csupán erre alkalmazzák. Ajánlott éhgymorra inni az almaecetet, egy kis vízzel és csökkenteni fogja az étvágyat. Étkezés után ha almaecetes vizet iszol, akkor az sokat segíthet az emésztésben. Mivel segíti az emésztést, ezért elkerülhető vele a székrekedést is. Az almaecet egy gyengébb hatású természetes hashajtónak számít. Mindenképpen ajánlott a fogyasztása a pozitív élettani hatások miatt. Az otthoni hashajtók közül az egyik legjobb választás.

Mint minden háziszer-gyógymód, MELLÉKHATÁSOK NÉLKÜL segítenek, szükségük van azonban egy kis átfutási időre, amíg eredmény mutatkozik.
 

Mit érdemes tenni még székrekedés esetén, milyen házi hashajtó praktikák állnak még rendelkezésünkre?
 


- Ha a szorulás ellen házilag vesszük fel a kesztyűt, akkor növeljük táplálékaink rost, folyadék és ásványianyag tartalmát, ez megnöveli a széklet mennyiségét, és ezzel javítja a bélizomzat működését.

 

- Székrekedés esetén mindenképp fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt. Érdemes kikísérletezni, hogy pontosan melyik eredményez optimálisabb székletlazító hatást. Érdemes magas rosttartalmú ételekkel kiegészíteni az étrendünket.
 

Korlátozzuk egyes ételek fogyasztását, mint például a magas zsír és cukor tartalmú és alacsony rosttartalmú ételek. Mindenképp növeljük a napi folyadékbevitelt. Ez lehet akár víz, tea, de talán a legjobb, ha gyümölcsből és turmixból valamilyen könnyen fogyasztható, magas rosttartalommal rendelkezőt készítünk.
 

- Ha hashajtót használunk, akkor azokról érdemes lemondanunk, hiszen ez hosszútávon függőséghez vezethet. Érdemes inkább saját magunknak kísérletezni, hogy a szervezetünknek mi lehet a jó.

- Székrekedés ellen gyorsan házilag nagyon jó lehet a lenmagolaj, ami  növeli a bélmozgások számát, így elősegítve a salakanyagok gyorsabb távozását.

 

- Az útifűmaghéjnak számos élettani hatása van. Nagyszerű hatással van az emésztésre a magas rosttartalma miatt. Bevethető székrekedés ellen is. Hashajtó tea házilag is készíthető belőle. Csak 1 teáskanál útifűmaghéjat el kell keverni 1 pohár vízben és meg kell inni.
 

- A reggeli széklet megindításában sokaknál a reggeli kávé segít. Ezen kívül megemlíthető a testmozgás, a gátmasszáz, valamint sok folyadék, illetve rostfogyasztás is.

- A cukros víz is alkalmazható székrekedés esetén. A cukros víz hashajtó hatása részben a magas cukortartalomnak köszönhető. A magas cukorfogyasztás serkentheti az emésztőrendszer működését, és időnként enyhítheti a székrekedést. Azonban fontos megjegyezni, hogy a cukros víz csak rövid távú megoldás.

- A sós víz székrekedésre is alkalmazható.  A sós víz enyhe hashajtó hatást is kifejthet, mivel a megnövekedett sóbevitel stimulálhatja a bélnedvek termelését és az emésztést. A langyos sós víz hashajtó hatása miatt reggelente érdemes fogyasztani.

Érdemes még azzal tisztában lenni, hogy ez egy összetett probléma amely gyakran komplex megoldásokat igényel. Ennek köszönhetően a székrekedés megszüntetése azonnal szinte lehetetlen. Ha kritikus az állapotunk, akkor a házi praktikák már kevésnek bizonyulhatnak. Ebben az esetben szóba jöhet a beöntés. Ez a módszer besűrűsödött, megvastagodott és beszáradt széklet eltávolítására alkalmazzák. A beöntés házilag is megvalósítható, következő cikkünkben kitérünk a témára.
 

Most megismerhetsz néhány házi praktikát székrekedésre.

Vannak még megoldások a kemény széklet ellen házilag! Ezek még a legjobb hashajtó ételek és italok!

Víz -  akkor is létrejöhet a székrekedés ha nem iszol naponta elegendő vizet. Ajánlott a napi minimum 2-3 liter elfogyasztása. A langyos víz hashajtó hatása igazolt. Ha reggel elfogyasztasz 2 pohár langyos vizet az képes aktivizálni az ürítést.

Kávé -  bizonyítottan elősegíti a belek működését. Ha reggelivel együtt fogyasztod el a kávét, akkor sokkal fokozottabb lesz a bélműködésed és a székrekedésnek nyoma sem lesz.

Chia mag
-
 nagyon magas a rosttartalma és ezért kedvezően hat az emésztésre.

Kivi -
 ez is szintén a magas rosttartalmának köszönheti a nagyszerű hatásait. Érdemes két kivit 2dl vízzel turmixolni, így a legjobb a hatása.

Narancs -
 a citrusfélék közül a narancs az egyik legjobb rostforrás. Stimulálja a vastagbelet, és a bélflóra növekedésében is segít.

Borsmenta -
a nyugtató hatásai miatt segít fellazítani a bélrendszer izmait és így a széklet könnyebben mozoghat.

Bab -
 ezt is sokan fogyasztják székrekedés ellen, mivel ennek is magas a rosttartalma és a benne található szénhidrátok lassan szívódnak fel.

Avokádó -
 magas magnézium tartalma miatt segít a táplálékok nedvességtartalmát bejuttatni az emésztőrendszerbe. Ez segít a széklet lágyításában is.

Zöld tea - növeli az anyagcserét, valamint a magas koffein tartalma miatt hashajtó hatása is van.

Körte -
 nem csupán sok rostot tartalmaz, de szorbit is van benne ami fellazítja a székletet.

Ánizs tea - az egyik legjobb emésztésjavító, csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, így közismerten jó szélhajtó, görcsoldó.

 

Gyors hashajtó házilag is készíthető ami garantáltan gyors. A ricinusolaj és a gyümölcslé kombinációja hatásos lehet. Az alkalmazása után néhány óra múlva csökkenni fog a székrekedés, ezért érdemes otthon maradni ez idő alatt. A szódabikarbónás víz is sokat segíthet, mivel tisztítja a vastagbelet és könnyíti a bélmozgást.

 

Nagyszerű székletlazító házilag még az almaszósz. Keverj össze 1 csésze almaszószt, 1 csésze aszalt szilva levet és 1 csésze zabot vagy búzakorpát. Minden este 1-2 evőkanálnyival vegyél be a keverékből, aztán pedig igyál rá 1 pohár vizet. Ha 1 hét alatt sem történik változás, akkor növelni kell az adagot napi 3-4 kanálra

 

Fontos kiemelni azt, hogy az elmúlt időszakban egyre többeket foglalkoztató téma az étolaj székrekedésre történő alkalmazása. Ez egyrészt nem csak veszélyes, de rendkívül kellemetlen is lehet. Abban az esetben ha a fenti módszerek nem segítenének, akkor ne próbálkozzunk étolajjal, hanem forduljunk orvoshoz!

 

"Mit csináljak ha nem jön ki a széklet?", avagy mi a teendő akkor ha erőteljes székrekedéssel állunk szemben?

Abban az esetben ha a székletlazító ételek fogyasztása, illetve a házi székletlazítók nem segítenek, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz!