Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A fűzfakéreg élettani hatásai

2022. 07. 05. 11:13:00 Veress Máté - HillVital

A fűzfakérget vagyis a Salix alba-t napjainkban nagyon sokrétűen használják. Mielőtt rátérnénk a pozitív élettani hatásokra, először jöjjön egy kis történelem és botanika.

 

A fűzfa mindig nagy népszerűségnek örvendett. Már a Bibliában is megemlítésre kerül, mivel több példabeszéd alapja. A kettős szimbolikája nagyon jól megmutatkozott a szövegekben. Nem csupán a keresztény vallásban jelentős a szerepe, hanem a népmesékben és az ókori történeketben is. Az elnevezésének a története is érdekes. A Salix fajneve a keltáktól ered, ez pedig 2 kelta szó összetétele, mégpedig a Sali és a Lis ami közeli vizet jelent. Ez pedig azt a tulajdonságát jelzi, hogy a fűzfa nagyon kedveli a vízpartot és a mocsaras helyeket. Éppen ezért sok helyen a Vizek királynőjeként is szokták nevezni. A görögöknél nagy megbecsülésben volt része. Több istenhez és istennőhöz is lehet kötni.

 

Az ókorban már a gyógyító erejére is felfigyeltek. A fűzfa még a költőknél és a művészeknél is nagyon népszerű volt mint a Múzsák fájaként. Magyarországon is igen hamar megjelent a fűzfa. Már 1001-től felfedezhető egyes olvasmányokban és 1251-től ismert mint gyógynövény. Több népi megnevezés is tartozik hozzá, ilyen a vidrafa, amit azért ragasztottak rá, mert ugyanazok a fűz kedvelt előhelyei mint a vidráké. Érdemes még tudni, hogy Edmund Stone angol lelkész miatt terjedt el a népgyógyászatban a fűzfa. Ő fedezte fel, hogy a fűzfakérget lehet alkalmazni lázcsillapításra is.

 

A fűzfa őshazája a Föld északi részének tekinthető. A fűzfafélék családjába tartozik és nagyjából 400 faj lehet a nemzetségében, de vannak közöttük hibridek is. Ez egy lombhullató fa aminek a magassága akár meghaladthatja a 15 métert is. A törzse szürkés árnyalatú, a kérge pedig repedezett. A levelei elszórtan szoktak elhelyezkedni, hosszúkás alakúak és az élük enyhén fogas. Barkavirágzattal rendelkezik, a virágai pedig sárgás színűek. A nedvesség és a fényigénye meglehetősen nagy, éppen ezért a legkedveltebb élőhelye a patak, a folyó, a mocsarak és a nedves rétek. A szaporítása hajtásdugványozással vagy oltással szokott történni.

A fiatal fűzfáknak a friss hajtásai és a kérge kerül szedésre. Ezeket kora tavasztól egészen ősz végéig gyűjthetők. A zöld kérgét sokkal könnyebb lehántani, már enyhe ütögetés után is leválik a törzsről. Ajánlott minden évben új kéreg gyűjtése.

A fűzfakéreg felhasználása.

És most jöjjenek az élettani hatásai. A fűzfakéreg tea fogyasztása nagyon ajánlott, legfőképpen akkor ha emésztési problémákkal küzd az ember.
Nagyon jól megnyugtatja a gyomrot, képes csökkenteni a gyomorhurutot és a hányingert. Nagyszerű megoldás lehet a gyulladt és fertőzött belek állapotának enyhítésére is. Kiváló májméregtelenítő hatása van, jótékony hatásokkal kecsegtet zsírmáj illetve lépproblémák esetén is. Csökkenti a lázat, éppen ezért ajánlott az alkalmazása influenza és megfázás esetén is. Képes meggátolni a vérrögképződést. Rendelkezik még enyhe fájdalomcsillapító hatással is és képes megnyugtatni az idegrendszert is. Ellazítja a méh izomzatát és a görcsöket is csökkenti. A belőle készült erős főzetet lehet használni álmatlanság ellen is. Képes mérsékelni a menstruációs vérzést, és csökkenti a fejfájást is, valamint hasmenésnél is alkalmazható.

És itt még nem ért véget a sor hiszen külsőleg is lehet alkalmazni. A belőle készült főzet képes megszüntetni az ínygyulladást és fertőtleníti a szájüregi sebeket is. A főzetből készült borogatással a bőr keléses és gyulladt állapotát is lehet kezelni. Felszíni sebek esetében is nagyon hatásos lehet, mivel a fűzfakéreg pakolás fertőtlenít és nyugtatja a sebet. A fagyott testrészek is kezelhetőek a kéregből készült borogatással. Egy közepesen erős vérzéscsillapítónak számít. Ha lábgombától szenvedsz vagy gyakori lábizzadástól, akkor ebben az esetben alkalmazható lábfürdőként is. A begyulladt szem kezelésére is hatásos. A reumás ízületi gyulladásokat is képes enyhíteni bedörzsölő szerként.


Most pedig nézzünk meg néhány elkészíteni formát is. A fűzfakéreg tea a legnépszerűbb ezért kezdjük azzal. 1 csésze vízzel forralj fel 5 gramm fűzfakéreg szárítmányt. Szűrd le, aztán pedig melegen kell fogyasztani.

Méhösszehúzódás elleni teaforrázat. 250 ml vízben hagyj állni 10 percig 5 gramm virágzatot. Ha letelt az idő, azután szűrd le a keveréket. Naponta 1 csészével ajánlott inni és étkezés előtt.

Fűzfakéreg tea hasmenés ellen: Főzz meg fél liter vízben 15 gramm fűzfakérget. Az elkészült főzetből 1 evőkanállal fogyassz 2 órás időközönként.

Végezetül meg kell még említeni az ellenjavallatokat is. Ha nagy mennyiségben fogyasztod, akkor okozhat akár hányingert és hasmenést is. Aki szalicin érzékeny annak tilos a fogyasztása. Az alkalmazása kerülendő azoknak akik asztmások vagy gyomorfekélyben szenvednek. Lázas gyerekek számára nem ajánlott a használata. Terhes és szoptató nők számára tilos a használata. Hosszú távon nem ajánlott fogyasztani, éppen ezért mindig kúraszerűen fogyaszd. Ki kell hagyni néhány hetet.

Reméljük sok újdonságot megtudtál erről az ősi gyógynövényről. Ha tetszett a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel is!

A fűzfakéreg élettani hatásai