Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Hurutos köhögés esetén ezeket alkalmazd

2024. 01. 10. 13:36:00 HillVital

 


Meghűlés esetén gyakori a hurutos köhögés. Gyógyírként a légcsőhurutra a természet a növények egész skáláját kínálja.

 

Ezeket a hurutoldó gyógynövényeket két csoportban osztjuk, az illóolajokat tartalmazókra és a szaponinokat* tartalmazókra. (* természetben előforduló vegyületek)

 

Illóolajokat tartalmazó

Az illóolajok hatásmechanizmusa az illóolajban található vegyületeknek köszönhető. Ezek a vegyületek aromásak és illatosak, és amikor belélegzik vagy bőrön keresztül felszívódnak, különböző módon hatnak a szervezetre. Például, az illóolajokat belélegezve az illatok az orr nyálkahártyáján keresztül a szaglóidegre hatnak, ami közvetlenül befolyásolja az agyat és az idegrendszert.

Ezáltal az illóolajok képesek befolyásolni az érzelmi állapotot, nyugtató vagy frissítő hatást kiváltani. Amikor az illóolajakat bőrön keresztül használjuk, a bőrön át felszívódva a vegyületek bejutnak a véráramba, és így eljutnak a különböző szervekhez és szövetekhez. Ezért hatékonyak a gyógynövényes - illóolajos krémek is.
 

Tehát az illóolaj már az illatával is gyógyít, áthangolja a szervezet. Így a hurutos betegségek esetén egy kiváló választás, mert a nyák könnyen felszakad. Mivel az illóolajok egy része a tüdőhólyagocskákon keresztül ürül ki, így antibakteriálisan ott hat, ahol a betegség támad. A légcsőben az illóolajok fokozzák a hörgők csillószőreinek mozgását a külvilág felé, ezzel is gyorsul a sűrű hurut felszakadozása. 

illóolajok a hurutos köhögésre

 

Hurutoldó aromatikus gyógynövények, amelyek szaponinokat tartalmaznak

A szaponin egy természetben előforduló anyag, aminek számos egészségügyi előnye is van. Például, néhány képes gyulladáscsökkentő hatást is elérni. Ezáltal kiválóan használható felsőlégúti panaszok esetén is. Tehát hurutoldásra számtalan, szaponin tartalmú gyógynövény alkalmas.

Nézzük a legismertebbeket: az ánizs, az angyalfű, a bazsalikom, a borsmenta, a fodormenta, az édeskömény, a kakukkfű, a majoránna, a borsikafű, a szurokfű, a rozmaring, a levendula, az izsóp, a bokfű, a martilapuvirág, az orvosi zsálya, a köménymag, a koriander, a szerecsendió, a szegfűszeg és a veronikafű.

A gyógynövények kölcsönösen felerősíthetik egymás hatását, amikor kombinálva használják őket. Ez az ún. szinergisztikus hatás lehetővé teszi, hogy az egyes növények egymás hatékonyságát növeljék, így erőteljesebb terápiás hatást érhetünk el.

Ezáltal érdemes figyelembe venni olyan más gyógynövényeket is, amelyek erősítik az előbbiek hatását. Ilyenek a hársfavirág, a feketebodzavirág, a fűzfakéreg.

 

Javasolt teakeverékek

A hurutos köhögés általában az alsóbb légutak betegségeihez társul, ilyenkor a váladéktermelődés fokozódása miatt váladékköpéssel járó köhögésről van szó. Kiváltó oka lehet például a hörgőgyulladás, a légcsőhurut.

  • Súlyos hurutra teakeverék
    100g kakukkfű, 100 g bazsalikom, 100g édeskömény, 100g hársfavirág. A tea elkészítése és adagolása: A fenti mennyiséget jól összekeverjük, majd 1 evőkanálnyi mennyiséget kiveszünk belőle, és 2 dl vízzel leforrázzuk, 20 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Kizárólag mézzel ízesíthetjük. Naponta 3-5 alkalommal fogyasszuk, étkezés után!

  • Hurut utókezelésére teakeverék
    80g majoránna, 120g borsmenta, 100g martilapuvirág, 100g feketebodzavirág. A tea elkészítése és adagolása: A fenti mennyiséget jól összekeverjük, majd 3 evőkanálnyi mennyiséget kiveszünk belőle, és 5 dl vízzel leforrázzuk, 15 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Kizárólag mézzel ízesíthetjük. Ezt az elkészített mennyiséget egy nap alatt, kortyonként fogyasszuk el.

  • Ideges köhögésre teakeverék
    20g citromfű, 80g galagonyavirág, 100g szurokfű, 100g ánizsmag. A tea elkészítése és adagolása: A fenti mennyiséget jól összekeverjük, majd 1 evőkanálnyi mennyiséget kiveszünk belőle, és 2 dl vízzel leforrázzuk, 20 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Kizárólag mézzel ízesíthetjük. Naponta 3 alkalommal fogyasszuk, étkezés után! A legjobb hatást akkor érjük el vele, ha éjszakára, éjjelre alkalmazzuk, fogyasztjuk.
     

Az ideges, „ugató” jellegű köhögés jellemző tünete a tartós száraz köhögés. A száraz köhögéstől szenvedő betegeknél gyakran előfordul, hogy a sok kínzó köhögés odáig vezethet, hogy a légcső irritációja hányást provokál. Ilyenkor a száraz köhögést mindenképp csillapítani kell, de kerüljük a váladékoldók használatát, mert ezek csak még jobban rontják a köhögést.

gyógytea keverékek hurutos köhögésre

 

Így távolítsd el a lerakódott váladékot a légutakból természetesen

A köhögés és a nehézlégzés legfőbb oka a fertőző légúti betegségek előfordulásakor, a lerakódott váladék, amelyet a légutak nyálkahártyája termel. Ennek a váladéknak szerepe van a szennyező anyagok, allergének és kórokozók csapdába ejtésében. Bár hasznos, de ha túl sok termelődik belőle, és nem tud rendszeresen és megfelelően ürülni, akkor a légutakban felhalmozódva kellemetlen tüneteket okoz. A következőkben elmondjuk, hogyan tudod "kitakarítani" természetes módon.

 

Kurkuma

Aktív hatóanyaga a kurkumin, amely fertőtlenítő, antibakteriális hatású és erősíti az immunrendszert. Tégy egy teáskanál őrleményt egy pohár meleg vízbe, adj hozzá még fél teáskanál sót, keverd el jó alaposan és gargalizálj vele 3x egy nap 1-2 percen keresztül. Szépen kitakarítja a garatban lerakódott váladékot.

 

Méz és citrom

Ennek a kettőnek a keveréke antibakteriális és gombaellenes hatású, megelőzi a légúti letapadást. Egy csészében keverj össze 1 evőkanál mézet, 2 evőkanál facsart citromlével és fogyassz belőle naponta 3x.

 

Sós víz

A torok nyugtatására és a váladék eltávolítására gargalizálj naponta 2x sós vízzel. 1 pohár szűrt vízbe tegyél 1/2 – 3/4 teáskanál sót, majd keverd el jól. Ez a módszer kifejezetten jó torokfájás esetén is!

 

Gyömbér

Erőteljes köptető hatású, vírusellenes, antibakteriális gyógynövény, melyet megelőzés céljából is lehet alkalmazni. Fogyassz friss gyömbérből készült teát. A legjobb hatása egyébként akkor van, ha kifacsarod, kinyomkodod a levét. Egy lábasba engedj 3-5 dl meleg vizet, (max 40C) tegyél bele 6-8 szelet gyömbér levét, alaposan keverd el. Tegyél bele mézet és ezzel ízesítheted a teádat.

 

 

További lehetőségek a hurutos tünetek kezelésére

Meghűléses betegségek esetén, - megfázás, nátha, köhögés, torokgyulladás - a hagyományos gyógyszeres kezelés mellett is jól alkalmazhatóak az illóolajokat tartalmazó kenőcsök, amelyek megtisztítják a légutakat. A PulmoFresh balzsam természetes gyógynövény kivonatai, illóolajai segíthetnek a légzés könnyítésében, a köhögés csillapításában, illetve enyhíthetik a megfázás kellemetlen tüneteit.

 

Masszázshoz, bedörzsölésre így használd

Naponta 3-5 alkalommal, ujjnyi mennyiséget használva javasolt a használata. A balzsamot a mellkas, hát területére kell felvinni, majd alaposan bemasszírozni, bedörzsölni. Alkalmazása lefekvés előtt hatékonyabb, mivel a balzsamból felszabaduló gyógynövényes illóolajok belélegezve elősegítik a nyugodt alvást.
 

Inhaláláshoz

1 teáskanál PulmoFresh balzsamot fél liter forró vízhez kell tenni, majd jól elkeverni. Ezáltal gőzök képződnek, amit kb. 20 percig kell belélegezni. 

 

Az inhalálásnak számos jótékony hatása lehet a szervezetre, különösen, ha gyógynövények vagy illóolajok kerülnek belélegzésre. Például, az inhalálás során a hatóanyagok gyorsabban jutnak be a véráramba, mivel a tüdőn keresztül közvetlenül felszívódnak. Ez gyorsabb és erőteljesebb, nyákoldó hatást is eredményezhet. 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Dr Kiss Csaba HillVital