Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Prosztatarák és a rizikófaktorok

2023. 02. 28. 09:49:10 hillvital.hu
Cikkek a témában
 

A prosztatarák egy rosszindulatú daganatos betegség, amely a prosztata mirigysejtjeiből indul ki.

 

A prosztata a férfi nemi szerv része, és a húgycső körül helyezkedik el.

A prosztatarák a leggyakoribb daganatos megbetegedés a férfiak között, és főként idősebb korban fordul elő. A prosztatarák általában lassan fejlődik ki, és kezdetben nincsenek tünetei.

 

Később azonban, amikor a daganat növekszik, és terjedni kezd, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • gyakori, nehezített vizelés
  • gyenge vagy szakadozott vizeletsugár
  • égő érzés vizeléskor
  • véres vizelet vagy sperma
  • fájdalom a hátban, csípőben vagy lábakban

 

A prosztatarákot általában a PSA (prosztata-specifikus antigén) teszt és az urológus által elvégzett digitális végbéli vizsgálat segítségével diagnosztizálják. A kezelési lehetőségek közé tartoznak a műtét, a sugárkezelés, a hormonterápia és a megfigyelés.

 

Fontos megjegyezni, hogy a prosztatarák sokáig tünetmentes lehet, ezért fontos, hogy a megfelelő korú férfiak rendszeresen ellenőriztessék a prosztatájukat az egészségügyi szakemberrel, még akkor is, ha nincsenek tüneteik.

A prosztatarák kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban számos rizikófaktor és összefüggés van a betegség kialakulásával kapcsolatban.

 

Az alábbiakban megemlítünk néhányat a legfontosabb rizikófaktorok közül:

 

Életkor: A prosztatarák kialakulásának kockázata a korral növekszik. A betegség általában 50 éves vagy idősebb férfiaknál jelentkezik.

 

Családi előzmények: Azok a férfiak, akiknek az édesapjuk, testvéreik vagy más férfi családtagjaiknál előfordult prosztatarák, nagyobb eséllyel fejlődnek ki a betegség. Ha egy elsőfokú rokonnál (apa, testvér) korábban diagnosztizáltak prosztatarákot, a saját kockázata körülbelül kétszerese lesz.

 

Genetikai tényezők: Az egyes gének változásai is hozzájárulhatnak a prosztatarák kialakulásához.

 

Etnikai hovatartozás: A prosztatarák a fekete férfiaknál gyakrabban fordul elő, mint más etnikai csoportokban. Az ázsiai és a Latin-Amerikai férfiaknál kisebb valószínűséggel alakul ki a betegség.

 

Életmód: Az egészségtelen életmód számos betegséghez hasonlóan hozzájárulhat a prosztatarák kialakulásához. A túlsúly, az egészségtelen étrend, a dohányzás és a mozgásszegény életmód növelik a betegség kockázatát.

Aggódó férfi ül a kanapén

Tartalomhoz tartozó címkék: prosztata prosztatarák